Takeitizi.pl

kobiece slow life

wywieranie wpływu na ludzi
Relacje

Zrobisz to dla mnie wbrew sobie? Uważaj na manipulantów

Nie pytaj mnie, czemu ludzie traktują cię w sposób, w jaki sobie tego nie życzysz, odpowiedz – dlaczego im na to pozwalasz? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, czasem trudno ci zrozumieć dlaczego zgodziłaś się na coś, co dla ciebie nie jest korzystne, a potem zagryzasz zęby i obiecujesz sobie, że to było ostatni raz. Ja też dawałam się złapać na cudze manipulacje… Oto kilka powodów.

Brak asertywności

Pracuję zdalnie, pełnię na co dzień wiele ról – mamy, żony, bizneswoman, a przy tym praktycznie cały dom jest na mojej głowie.

W drzwiach stoi sąsiadka z drożdżówkami i córką. Jakaś wielka „katastrofa” zdarzyła się w jej świecie, a że jestem dobrym słuchaczem, oczekuje więc, że będę przez najbliższą godzinę (albo dwie!) pełnić rolę powiernika, pocieszyciela, a wcale tego nie chcę! Mam swoje plany, przecież ta sama koleżanka nie przyszłaby do biura z dzieckiem i drożdżówkami, oczekując, że rzucę wszystko, by słuchać osiedlowych plotek.

Jedno krótkie zdanie: Mam deadline, spotkajmy się wieczorem i wszystko mi opowiesz.

Niby nic złego nie zrobiłam, ale mam…

Poczucie winy

Manipulanci często zarzucają ci brak wrażliwości lub mówią, że nie da się z tobą wytrzymać, bo jesteś bezczelna, zmieniłaś się na niekorzyść. Rozdmuchują swoje problemy, dolegliwości, a ciebie obarczają winą. Być może faktycznie się zmieniłaś – na drodze rozwoju osobistego zrozumiałaś, co dla ciebie ważne a na co szkoda cennego czasu. Być może spotkanie towarzyskie, na którym opowiada się, co kto sobie kupił, nie wpisuje się w listę twoich zainteresowań.

Albo nie masz ochoty spędzać godzin na bezowocnym narzekaniu. Wtedy wiele dawnych znajomości przestaje mieć rację bytu, bo ty masz już inne priorytety i gdzie indziej lokujesz swoją energię. Choć to trudne, warto zrobić porządek w relacjach, bez tego nie ruszysz z miejsca, a tracąc czas na malkontentów, będziesz czuć się nieadekwatnie, źle, nieswojo, zabraknie Ci przestrzeni na to, co ważne, pozytywne, rozwojowe.

Szantaż

Na szantaż mogą sobie pozwolić osoby, od których jesteśmy zależne, np. rodzice wydzielający kieszonkowe niefrasobliwej nastolatce lub mąż, który nie pozwoli swojej żonie wyjść wieczorem z koleżankami, bo jej miejsce jest w domu, w kapciach, przy dzieciach. Taką broń mają też w dłoni teściowie, którzy pomagają finansowo, w zamian oczekując niezdrowej kontroli nad życiem dorosłych dzieci. Własne pieniądze skutecznie odbierają argumenty manipulantom – szantażystom, nie bez powodu mówi się, że własny biznes to czynnik, który buduje w nas poczucie własnej wartości.

Reguła wzajemności

Ktoś jest dla Ciebie niespodziewanie miły, choć wiesz, że w inny dzień nawet nie spojrzy w twoją stronę i nie odpowie na „cześć”? Masz to jak w banku, że za chwilę poprosi o wyświadczenie „drobnej” przysługi. A może ktoś bezinteresownie wysyła ci wartościowy e-book, który na rynku ma stałą wartość, a następnie mimochodem prosi o recenzję na Twoim blogu? Bądź ostrożna, podziękuj za miły gest, a następnie prześlij cennik swojej strony. Chyba że chcesz martwić się o budżet na ZUS.

Dlaczego inni manipulują?

Boją się, że gdy pozostawią ci przestrzeń na odmowę, ich potrzeby nie zostaną zaspokojone. Nigdy nie ulegaj innym pod wpływem strachu, wstydu, poczucia winy lub dlatego, że zrobili dla Ciebie coś miłego. Wsłuchuj się w siebie – czujesz wewnętrzny opór, a jednak coś mówi ci, że nie wypada odmówić? Tylko Ty decydujesz co wypada a co nie!

Marta Szyszko

Przeczytaj także: http://niedoskonalamama.pl/nie-daj-sie-szantazyscie-jak-nie-ulegac-innym-wbrew-sobie/

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments