Takeitizi.pl

kobiece slow life

kaboompics_Morning coffee outdoors in the garden
wellness

Wspólny, beztroski czas – najcenniejsza waluta

„Zaczynasz odrzucać wszelkie śmieci. Zaczynasz rezygnować z nic nieznaczących związków. Zaczynasz wyrzekać się pracy, która nie dawała ci spełnienia. Zaczynasz wyrzekać się miejsc, które nie dawały ci możliwości rozwoju(…) nazywam to zrozumieniem, świadomością. Jeśli dźwigasz w rękach kamienie zamiast diamentów, nie będę ci mówił, żebyś się ich pozbył. (…) Jeśli sam zobaczysz, że to nie diamenty, to czy będziesz musiał się ich wyrzec? Same wypadną ci z dłoni. A jeśli nadal będziesz chciał je dźwigać, będziesz musiał włożyć w to duży wysiłek, będziesz potrzebował bardzo silnej woli, aby je nosić. Nie możesz ich długo trzymać; gdy zobaczysz, że są bezużyteczne, pozbawione sensu, sam je odrzucisz.” Osho

O tym, co jest dla ciebie kamieniem, a co diamentem, decydują twoje wartości. Dla niektórych szczytem szczęścia jest wyjść w południe po świeże truskawki na targ i obserwować, jak zajadają się nimi dzieci, wcierając soczyste, czerwone krople w białą bluzkę. Wspólny, beztroski czas – najcenniejsza waluta.

Chwila, którą zapamiętasz, a innej osobie wydała by się zbyt powszednia. Nudna. Beznamiętna. Taka osoba łatwo może popsuć magię chwili, widząc tylko zaplamioną bluzkę, a nie uśmiech umorusany słodką porcją witamin. Trudno obronić banalne wartości w świecie, który za synonim sukcesu i powód do dumy uważa czerwień na paznokciu. Godni podziwu są human doings, a nie human beings.

„Złe samopoczucie to wynik braku świadomości. Jesteśmy nieszczęśliwi, ponieważ nie jesteśmy świadomi tego, co robimy, tego o czym myślimy, tego co czujemy – w każdej chwili zaprzeczamy samym sobie. Działanie zmierza w jednym kierunku, myśli w innym, a uczucia dokądś indziej. Rozpadamy się, stajemy się coraz bardziej rozbici. Oto czym jest cierpienie – tracimy integralność, tracimy jedność. (…)Człowiek nie może żyć bez uśmiechu. Dlatego musi udawać. Jednak udawany uśmiech przynosi szkodę. Nie czyni cię szczęśliwą, przypomina o cierpieniu.” Osho

Wolimy przebywać z osobami, które wyznają podobne wartości, albo chociaż są w stanie zrozumieć, że dla każdego ważne jest co innego. Deprecjonowanie przez kogoś tego, co dla ciebie jest diamentem, stawianie tego w pozycji bezwartościowego kamienia, oddala od drugiej osoby. Każdy chce się czuć swobodnie w szlifowaniu swoich diamentów i celebrowaniu swojego szczęścia. Jeśli to wywołuje dezaprobatę i krytykę, albo musi zrezygnować ze swoich diamentów, albo z drugiego człowieka.

Kiedyś człowiek umiał delektować się czasem wolnym, teraz nawet jak ma chwilę dla siebie, to głowę ciągle zajętą. Sukcesy działają na krótką metę. Nie sposób się nimi nasycić. Za chwilę potrzebny ci będzie kolejny. Potrzebujesz kolejnej dawki, by nasycić swoją niepewność, potwierdzić wartość, by inni tobą nie gardzili. Byś Ty sobą nie gardził. Ale co one zmieniają, poza tym, że przychodzą i odchodzą? Ty wciąż jesteś taki sam.

„Niech nie będzie ci przykro, nie żałuj; inaczej znów zaczniesz tracić czas. Nie bądź przygnębiony: „znów zapomniałem”. (…) Nie potępiaj się, ponieważ to zwykła strata czasu.” Osho

Najtrudniej nam podziwiać i polubić siebie samych, gdy jesteśmy przeciętni. A przecież sam fakt, że jesteśmy, wystarczy. Jeśli ciągle myślimy o tym, co w sobie poprawić lub jak jeszcze się wykazać, trudno nam otworzyć się na drugiego człowieka, bo do bliskości niezbędna jest samoakceptacja.

Marta Szyszko

na podstawie:

świadomość

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments