Takeitizi.pl

kobiece slow life

but
Lifestyle

Współczesne kanony piękna

Czy pięknie wygląda kobieta, która zaciska zęby z bólu od wrzynającego się buta na 11 centymetrowym obcasie? Czy faktycznie łydka musi być napięta, niczym w czasach prehistorycznych, by ten z maczugą zwrócił na nią swą łaskawą uwagę?

Spoglądam na celebrytki ze szklanego ekranu, trudno pod powłoką kolejnych warstw makijażu dostrzec ich twarze. Wyglądają jak clowny z cyrku – włosy tlenione, polakierowane, nosy poprawione chirurgicznie, rzęsy doczepione lub obficie wytuszowane. To ma być piękno?

Dobrze się czują w swojej skórze, a może wręcz przeciwnie, nie akceptują żadnego milimetra własnego ciała, skoro wymaga ono retuszu.

Kiedyś prawdziwą sztuką było wykonać makijaż w taki sposób, by delikatnie podkreślał urodę, maskował mankamenty, wydobywał usta, rzęsy, rumiane policzki. Wydobywał ustąpiło miejsca – tworzył kogoś, kim się nie jest, odrzucał pierwotną wersję.

kanony pięknaW centrum handlowym natykam się na kobiety, które najpierw szpachlują twarz kolejnymi warstwami podkładów, pudrów, kremów b&b, a następnie wcinają zestaw big mac, po którym ich cera przypomina bulgoczącą lawę – czerwona i pełna wypukłości.

Nieważne jest więc zdrowe odżywianie, które przekłada się na czystą i promienną cerę, ale stwarzanie pozorów po tym jak zrobiło się śmietnik z własnego organizmu, a wszystko po to by przekonać płeć przeciwną o swej płodności, dobrych genach… byciu idealnym materiałem na żonę!

Konsumentka, która od rana do wieczora poprawia, mierzy, przeciąga złotą kartą, stuka obcasami i z pewnością nie zniży się do obierania ziemniaków. Histeryczne dbanie o urodę przynosi odwrotny skutek do zamierzonego. A może to nie o zwrócenie uwagi płci przeciwnej już chodzi, ale o sztukę dla sztuki?

Jedno jest pewne, od tych wszystkich specyfików kobieta – konsumentka szybciej się zestarzeje, a gdy skończy się jej uroda, prawdopodobnie przepadnie, misternie budowana na wyglądzie, tożsamość.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments