Takeitizi.pl

kobiece slow life

file0001968787106
Podróże

Wroclove

Z czym kojarzy Ci się krasnal? Jeśli pierwszym Twoim skojarzeniem jest niemiecka, szkaradna ogrodowa figurka, to z pewnością nie byłeś we Wrocławiu. Miasto jest pełne tych małych przyjaciół człowieka. Ich liczba to już ponad 300 i wciąż rośnie. Figurki odlane są przeważnie z brązu, a każdy krasnal ma swoje imię, atrybuty czy nawet śmieszną historię.

Ale nie pojawiły się we Wrocławiu dla żartu. Zamieszkały nad Odrą dopiero w latach 80-ych i ich losy są związane z ruchem Pomarańczowej Alternatywy, która w latach komunistycznych walczyła z absurdami ówczesnej władzy poprzez anonimowe happeningi. Krasnale pojawiały się wszędzie tam, gdzie były zamalowywane antykomunistyczne hasła.  Jeden największy krasnal symbolizuje właśnie ten ruch – znajduje się przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej.

krasnale 2 Wrocław

Wrocław to nie tylko miasto spotkań z krasnoludkami. Z przeszło tysiącletnią historią miasta możemy się zetknąć prawie na każdym kroku. Różne wydarzenia z losów Wrocławia upamiętnia ścieżka historii przy placu Nankiera. Kilkanaście zatopionych w chodniku ozdobnych płyt z brązu symbolizuje takie wydarzenia jak np. nadanie praw miejskich, zbudowanie Hali Stulecia, okupację niemiecką, powódź z 1997 roku czy Euro 2012 r., kiedy Wrocław był jednym z miast gospodarzy, gdzie odbywały się mecze piłki nożnej podczas mistrzostw.

file0001393070445

W ciągu wszystkich tych wieków Wrocław wielokrotnie przechodził z rąk do rąk: dynastii Piastów, Habsburgów, Niemców, aby w końcu powrócić w granice Polski. Dlatego też są tu obecne różne wpływy, a miastu bliżej do europejskich stolic, niż biednych śląskich miasteczek, kojarzonych tylko i wyłącznie z działającą lub też nie – kopalnią.

Duża ilość muzeów pozwala mi na stwierdzenie, że Wrocław jest też miejscem spotkań z kulturą. Do większości wstęp jest bezpłatny na ekspozycję stałą. Są tu też m.in. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Archeologiczne, Dom Miedziorytnika, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Archidiecezjalne i Militarne, a w zbiorach Muzeum Przyrodniczego znajduje się szkielet wieloryba.

dworzec wroclove

Sam pobyt na Dworcu Głównym rekompensuje kilkugodzinną tułaczkę. Miasto włożyło sporo środków na odnowienie starego dworca i były to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. Dzięki temu Wrocław może pochwalić się najdłuższą w Polsce, bo ponad dwustu metrową halą dla podróżnych. Zadaszenie peronów jest stylistycznie podobne do francuskich czy hiszpańskich modernistycznych budowli tego typu. Dominuje tu ażurowa konstrukcja będąca połączeniem szkła i żeliwa. Nawet kawiarenki czy fast foody zrobione są w eleganckiej oprawie.

To trochę jak podróż w czasie do zeszłego wieku. Aż chciałoby się podróżować z wielkim starym kufrem, aby pasować do klimatu tego miejsca. Nad kasami biletowymi zawieszono ciekawy zielony neon, przejścia między peronami wyłożone są małymi białymi kafelkami, a najciekawsze widoki czekają nas, jak wyjdziemy na zewnątrz. Koniecznie obejrzyj się za siebie wychodząc na miasto lub usiądź na fikuśnych ławeczkach, (chociaż na metalowych siadać w zimie nie polecam), aby przez chwilę podziwiać odrestaurowany budynek z zegarami na żółtych wieżyczkach.

Jednak najwięcej czasu warto przeznaczyć na spacer po Rynku. Nawet, jeśli nie jest akurat ozdobiony tak jak w ostatnim czasie z okazji jarmarku bożonarodzeniowego i nie mieni się tysiącem światełek ze świątecznej iluminacji, to i tak jest urokliwym miejscem przyciągającym swoim klimatem rzesze turystów. Do zwiedzania jest tu Ratusz, gdzie mieści się uchodząca za najstarszą w Europie restauracja: Piwnica Świdnicka a na wieży wisi najstarszy w Polsce dzwon zegarowy. Na rynku natkniemy się też na pomnik Aleksandra Fredry, zachowany dawny pręgierz, gdzie odbywały się kary na mieszkańcach.

iluminacjetarg

Najwyższy punkt widokowy we Wrocławiu znajduje się jednak poza starówką. Sky Tower to wieżowiec uznawany także za najwyższy w Polsce – liczy 212 metrów. Można wjechać na 49 piętro i stąd obserwować zabytki miasta. Taka przyjemność to wydatek 10 zł. za bilet normalny.

Wrocław jest niewątpliwie miastem mostów i wysp. W końcu przepływa przez miasto aż sześć rzek. Krąży nawet żart z tym związany: ,,Dlaczego we Wrocławiu jest tyle mostów? Bo nie zdążono wywieść ich do Warszawy”. Zaangażowanie Ślązaków w odbudowę stolicy po wojnie zostało upamiętnione nazwaniem jednego z mostów w Warszawie: Śląsko-Dąbrowskim. Najczęściej odwiedzanym mostem jest Most Tumski, na którego zielonej metalowej balustradzie zawieszane są kłódki miłości.

wroclovefile0002043892732file8521268052417

Kasia Kowalska

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments