Takeitizi.pl

kobiece slow life

IMGP4585
Relacje

Wolność to możliwość robienia niewłaściwych rzeczy w niewłaściwym czasie

  • Gniew  pojawia się wtedy, gdy nie możemy robić tego, co dla nas najlepsze

Frustracja to cena, którą płacimy za to, że nie dajemy sobie prawa do bycia sobą. Często wynika z podporządkowywania się społecznym oczekiwaniom. Uczucia wydają nam się niewłaściwe, więc tłumimy je i robimy to, co zadowoli innych.

„Represjonowanie oznacza taki sposób życia, do którego nie zostaliśmy stworzeni. Oznacza też robienie rzeczy, których robić nie chcemy. Oznacza bycie osobą, którą nie jesteśmy.” Osho

Problem w tym, że jeśli nie chcesz gdzieś być, rozczarowujesz i siebie, i drugą osobę. Wnosisz swoje kipiące niezadowolenie, niecierpliwość, znudzenie, rozczarowanie. Ludzie wolą przebywać z tymi, którzy są z nimi z całym przekonaniem. Szanują tych, którzy nie ściągają na siebie sytuacji, których od początku, całymi sobą nie chcą. Jeśli dajesz drugiej osobie swój czas, dajesz jej coś, czego nie odzyskasz. Po co oszukiwać siebie i innych?

„Wolność to możliwość robienia niewłaściwych rzeczy w niewłaściwym czasie. Zaakceptuj swoje uczucia, nie ma w nich nic złego. Nie ma też nic złego w tobie! Jeżeli ciągle walczysz ze sobą, nie starcza ci energii na nic innego. Jedynie prawda przynosi zadowolenie.” Osho

  • Jeśli ktoś wzbudza w tobie gniew, jest znaczącą osobą w twoim życiu

– Jak ona mogła? Czuję się rozbita, jestem na nią wściekła!

Każda osoba, która wzbudza w tobie tak silne emocje, jest osobą znaczącą w twoim życiu.

Nienawiść to odwrotność miłości. Gdy żywimy silne uczucia do kogoś, jest on dla nas ważny. Nawet jeśli pozornie te uczucia są negatywne.

„Osoba, która naprawdę kocha, czasami będzie się naprawdę gniewać. Jednak gniew jest piękny; rodzi się bowiem z miłości! Ta energia jest gorąca. Nigdy nie poczujesz się zraniony przez osobę, która cię kocha, a jednocześnie wyraża gniew. Poczujesz nawet wdzięczność, że ta osoba stała się zagniewana, ponieważ ta osoba kocha cię tak bardzo, że stać ją na gniew.” Osho

Rozpad relacji następuje wtedy, gdy przestajesz żywić gniew i urazę, gdy zachowania i czyny drugiej osoby stają się dla ciebie obojętne. Gdy cichną kłótnie i jest ci wszystko jedno, gdy kierujesz swoją energię na coś lub kogoś innego, a tam już nie masz po co wracać, bo tylko tracisz swój czas.

  • Każdemu, do kogo żywisz gniew, oddajesz ważną część siebie

„Ktoś coś robi, a ty stajesz się zły? Ta osoba może robić coś niewłaściwego, może mówić coś złego, może próbować poniżyć cię lub obrazić. To jej wybór. Jeżeli zareagujesz, staniesz się niewolnikiem. Jeżeli natomiast powiesz: „Sprawia ci radość to, że mnie obrażasz. Mnie sprawia radość, że nie staję się zły”, zachowasz się niczym mistrz.” Osho

Ty decydujesz, na czyje zachowania reagujesz całą sobą. Nawet jeśli reakcja jest instynktowna, możesz wybrać, że poradzisz sobie z emocjami bez udziału drugiej osoby i odpowiesz, gdy wszystko przemyślisz, gdy się wyciszysz. Zawsze możesz poprosić o więcej czasu. Zawsze możesz zrobić przerwę od danej relacji.

„Ktoś cię obraził i stajesz się zły. Osoba, która cię obraziła, kontroluje twoje zachowanie, trzyma w swoich dłoniach twoją złość. Ty zaś zachowujesz się jak marionetka.” Osho

Dopóki ktoś potrafi wzbudzić twój gniew, dopóty jesteś kontrolowana. Nie pozwól, by osoby, którym nie chcesz nadać priorytetu w swoim życiu, miały aż taką władzę nad tobą. Każdemu, do kogo żywisz gniew, oddajesz ważną część siebie.

Osoby agresywne, to osoby nieszczęśliwe. Robią zamieszanie, bo nie potrafią osiągnąć spokoju. Ktoś, kto potrafi zaspokoić swoje potrzeby, wieść satysfakcjonujące życie, kto siebie akceptuje, jest miły dla innych w niewymuszony sposób. Łatwiej gniew na kogoś zamienić na szczere współczucie,  gdy zrozumiemy, skąd bije cudza frustracja, i że nie my jesteśmy jej przyczyną, a przypadkowym odbiciem. Być może to, co robimy, odzwierciedla coś, co ta osoba chciałaby robić, ale czuje się bezradna. Chaos nadaje energii jej życiu, bo nie potrafi czerpać jej z właściwych źródeł. Cudzą negatywną energię można przekształcić w taki sposób, by nam służyła.

„Musimy nauczyć się używać swojego gniewu w ten sposób, by przekształcił się we współczucie.” Osho

Jeśli wsłuchasz się w swój gniew, pozwolisz mu prowadzić się ku temu, czego pragniesz i potrzebujesz, samoistnie zniknie, nie będzie już potrzebny, spełni swoją rolę.

Marta Szyszko

na podstawie:

zdrowie-emocjonalne,big,163506

przeczytaj także:

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments