Takeitizi.pl

kobiece slow life

live-concert-455762_1920
współpraca z partnerami bloga

Wielka czwórka thrash metalu – poznaj wszystkie zespoły

Iron Maiden stworzył thrash metal, a Wielka Czwórka wyniosła go na wyżyny popularności – z takim stwierdzeniem bardzo często spotkają się fani ciężkich brzmień i rzeczywiście tak jest. Wkład Metallici, Slayera, Anthraxa i Megadeth w poszerzenie granic thrashu jest nieoceniony. Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi wizytówkami każdego z zespołów Wielkiej Czwórki thrash metalu!

Metallica, czyli prekursorzy thrashu

Metallica jest jednym z najpopularniejszych zespołów muzycznych na całym świecie. Grupę z Los Angeles zna praktycznie każdy fan muzyki i to nie tylko heavymetalowej. Została założona w 1981 roku przez Jamesa Hatfielda i Larsa Ulricha. Skład zespołu był aż czterokrotnie modyfikowany, a obecnie o sile legendarnej grupy świadczy duet założycielski oraz gitarzysta prowadzący Krik Hammett wraz z gitarzystą basowym Robertem Trujillo. Wydanie przez Metallicę debiutanckiego albumu Kill’Em All sprawiło, że zespół został uznany za twórcę nowego gatunku w muzyce metalowej – thrash metalu. Łącznie Metallica nagrała 12 albumów studyjnych, w tym Master of Puppets – przez wielu uważany za najlepszy heavymetalowy album wszech czasów. James Hatfield i spółka aż ośmiokrotnie sięgali po nagrodę Grammy, byli wielokrotnymi lauretami plebiscytów MTV, a w 2009 roku za wkład w rozwój swojego gatunku zespół został wprowadzony do prestiżowej Rock and Roll Hall of Fame.

W przeszłości Metallica w Polsce pojawiała się wielokrotnie. Kolejny koncert legendarnej grupy metalowej w naszym kraju odbędzie się 21 sierpnia 2019 roku na warszawskim PGE Narodowym.

Slayer i Anthrax – rówieśnicy Metallici.

Grupa z Huntington Park, czyli przedmieść Los Angeles, została zainicjowana w 1981 roku przez gitarzystę Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił wokalistę Toma Arayę, Jeffa Hannemana i perkusistę Dave’a Lombardo. Aktualnie skład grupy reprezentuje także Gary Holt, naturalny następca zmarłego Hannemana oraz Paul Bostaph. Amerykański perkusista wskoczył za Lombardo. Już początkowy okres działalności mógł zdradzić, że Slayer będzie opierał swoją muzykę na intensywnych partiach gitarowych oraz na charakterystycznym wokalu Toma Arayi. Zespół przez blisko 30 lat aktywnej działalności studyjnej nagrał 11 albumów studyjnych i zebrał dwa laury prestiżowych nagród Grammy. W 2018 roku Slayer ogłosił zakończenie działalności i pożegnalne światowe tournee.

W tym samym roku co Metallica i Slayer powstał również kolejny członek Wielkiej Czwórki – Anthrax. Grupa została założona w Nowym Jorku przez gitarzystów Scotta Iana i Dana Lilkera. Zespół na przestrzeni lat przechodził liczne metamorfozy. Dziś do składu laureatów Kerrang! Awards oraz Metal Hammer Golden Gods Awards, oprócz wcześniej wspomnianego Iana, należą gitarzyści Jonathan Donais i Frank Bello, perkusista Charlie Benante oraz wokalista Joey Belladonna. Anthrax na swoim koncie ma 11 albumów studyjnych, 4 wydawnictwa koncertowe i dwukrotnie więcej kompilacji.

Młodszy nie oznacza najgorszy – zespół Megadeth

Grupa została założona w 1983 roku w Los Angeles z inicjatywy Dave’a Mustaine’a oraz Dave’a Ellefsona. Obecnie o sile Megadeth świadczy także gitarzysta Kiko Loureiro oraz perkusista Dirk Verbeuren. Zespół jest najbardziej płodnym członkiem Wielkiej Czwórki thrash metalu. Megadeth na swoim koncie ma aż 15 albumów studyjnych, które łącznie sprzedały się w nakładzie sięgającym 40 miliona. Zaowocowało to aż jedenastoma nominacjami i jednym laurem prestiżowej nagrody Grammy. Muzykę Megadeth można rozpoznać po dynamicznych kompozycjach oraz  agresywnych riffach gitarowych. W pamięci zapada także charakterystyczny wokal frontmana zespołu.

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments