Takeitizi.pl

kobiece slow life

trening pozytywnego myślenia
rozwój osobisty

Trening pozytywnego myślenia, nie przyjmuj roli ofiary

Co jest typowe dla ludzi przyjmujących w życiu rolę ofiary? Skupiają się na problemach, mnożą wymówki i usprawiedliwienia, by nie wieść takiego życia, które da im spełnienie. Przyjmują postawę roszczeniową – to rząd powinien zapewnić im pracę i godne warunki, a jeśli w życiu idzie coś nie po ich myśli, również znajdują winnego. Godzą się na to, co przyniesie los, choć najczęściej nie są z tego zadowoleni. Gdy wokół ktoś odnosi sukcesy – kwitują to zdaniem – poszczęściło mu się….

Zawsze postrzegają swoją i cudzą sytuację jako splot okoliczności, na które nikt nie ma wpływu. Po prostu znaleźli się w złym miejscu o złej godzinie, w przeciwieństwie do tych, którym wszystko się udało.

Takiego sposobu myślenia można się oduczyć, pracując nad pozytywnymi nawykami i przejmując kontrolę nad wydarzeniami. Bohaterzy własnego życia biorą całkowitą odpowiedzialność za jego jakość, jeśli nie są z niego zadowoleni ,szukają rozwiązań, nie wymówek. Przede wszystkim koncentrują swoje wysiłki wokół tego, co tu i teraz można zrobić, aby przyszłość ich satysfakcjonowała. W każdej sytuacji potrafią dostrzec dobre strony. Próbują różnych rozwiązań i nie pozwalają, by porażki oddaliły ich od wyznaczonego celu.

Jakie przekazy warto zasiać w umyśle, by w każdej sytuacji przyjąć rolę bohatera, nie ofiary?

Życie nie jest idealnie takie, jak sobie zaplanowałam, ale i tak jest wyjątkowe

Może nie osiągnęłaś swoich celów w wyznaczonym terminie, może efekty nie przeszły najśmielszych oczekiwań, wręcz przeciwnie, nie satysfakcjonują Cię. Najważniejsze, że spróbowałaś oraz doświadczyłaś porażek, na podstawie których możesz wyciągnąć konkretne wnioski, które nadadzą Twoim działaniom odpowiedni kierunek i sprawią, że będziesz coraz bardziej skuteczna.

To naturalne, od czasu do czasu, przeżywać upadki, wątpić, potykać się

Bohater nie pozwala, by pierwsze trudności odwodziły go od wyznaczonego celu. Szuka innych metod lub modyfikuje swoje cele, by były bardziej realne, szuka wsparcia, jest przygotowany na porażki, wie, że to naturalny element życiowych osiągnięć.

Nawet w trudnych momentach, mam wiele powodów do wdzięczności

Kwiecień był najgorszym miesiącem od momentu założenia działalności gospodarczej, jednak nie załamałam rąk nad przestojem w zleceniach, pomyślałam, że wreszcie posprzątam, załatwię zaległe sprawy, spędzę więcej czasu z dziećmi, będę bez stresu spędzać czas na świeżym powietrzu. Wcześniej oszczędzałam na taką czarną, firmową godzinę, w międzyczasie pojawiły się propozycje. Każda sytuacja może być rozpatrzona w pozytywny sposób.

Każda pomyłka przybliża mnie do rozwiązania

Najważniejsze jest podejmowanie aktywności, tylko w działaniu możemy się przekonać, czy mgliste wyobrażenia znajdą potwierdzenie w praktyce. Zbyt długo zbierając się do działania, marnujemy czas na snucie planów i oddalamy  się od celu.

Wiem kiedy odpuścić

Bohaterzy walczą do końca. Nie ustają w działaniach marketinowych, przykładowo dostarczają treści na blogi, nawet jeśli od dawna nie obejrzeli z tego tytułu nawet złotówki. Z drugiej strony dają sobie prawo do oddechu, nie pracują w weekendy, pamiętają o pozostałych rolach, bez poczucia winy ładują akumulatory lub rzucają wszystko i skupiają się na chwili obecnej.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments