Takeitizi.pl

kobiece slow life

tradycyjne wartości źródłem szczęścia
wellness

Tradycyjne wartości źródłem szczęścia?

W Sieci pojawiło się ostatnio dużo zdjęć z kotami, Martini i nutellą w lodówce, które sugerowały, że tak wygląda życie współczesnych, wyzwolonych kobiet. Chyba nigdy wcześniej ludzie nie byli do tego stopnia narażeni na depresję, co w erze upstrzonych wystaw i dóbr konsumpcyjnych na wyciągnięcie ręki.

Czy faktycznie warto wyciągać rękę po wszystko, zaciągać kolejny kredyt, a tradycyjne wartości spychać na dalszy plan? Kto by miał czas na gotowanie zupy, jak wzywa kariera, klient, obietnica prestiżu i szacunku ze strony innych.

Hołdowanie wartościom rodzinnym spotyka się ze społecznym ostracyzmem, bo przecież celem życia powinna być konsumpcja i praca. Naginanie się do innych jest niemodne, frajerzy odkładają wieczne poczucie zadowolenia na bok.

Tymczasem najwięksi frajerzy mają największy skarb w posiadaniu – proste, świadome, niepospieszne życie, którego nie wyznaczają przelewy na konto od klienta, ale beztroskie popołudnie z dzieckiem.

tradycyjne wartości źródłem szczęścia

Zwykłe, prostolinijne życie i towarzyszące mu poczucie spokoju, zadowolenia oraz braku presji, bywa przedmiotem zazdrości w świecie wysublimowanych luksusów, które choć można kupić, to rzadko w pakiecie z zadowoleniem. Cena jaką się ponosi, by na nie zarobić, często odbiera to, co w życiu kruche, choć często i banalne.

Wystarczy spojrzeć na ludzi bogatych, by przekonać się jak często są nieszczęśliwi, jak martwią się o swoje dobra konsumpcyjne, a ich życie wypełnione jest chaosem i nerwowymi zabiegami, by utrzymać się na powierzchni dobrobytu.

Ktoś, kto nie przywiązuje się do przedmiotów, nie czuje lęku o nie, nie ma noża na gardle w postaci kredytu i z dnia na dzień może zmienić swój plan na życie.

Jego celem nie jest gromadzenie, ale uczestniczenie, przeżywanie, choć dla wielu będzie biedakiem, nieudacznikiem i kimś, kto nie nadąża.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments