toksyczni ludzie

„Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych, lecz mocnych, którzy nie potrzebują źle traktować innych, by czuć się ważnymi.” Papież Franciszek

Toksyczni ludzie rzadko się zmieniają i przyznają do błędów. Jeśli relacja mąci twój wewnętrzny spokój, powoduje bezsenne noce, nerwowość, obniżenie nastroju, promieniuje na bliskie ci osoby, czas byś zadbała o siebie i uwolniła się od nich raz na zawsze! Jak to zrobić?

Nie analizuj sytuacji

Jaki jest krajobraz po spotkaniu z toksyczną osobą? Twoja pozytywna energia rozpierzcha się w złości i niedowierzaniu, że znów zostałaś tak potraktowana. Nie próbuj nadawać sensu zachowaniu toksycznej osoby, bo ono często jest irracjonalne. Pamiętaj, ze cudze złe traktowanie świadczy tylko o osobie, która się go dopuszcza, nigdy zaś o tobie.

Wyciągnij wnioski!

Nie udawaj, że nic się nie stało, że znów zaciśniesz zęby i wytrzymasz. Aby uwolnić się od toksycznych ludzi, musisz przyznać, że są nie wytrzymania i status seniora rodu, kogoś, kto bezwzględnie zasługuje na szacunek, niezależnie od spustoszenia, jakie wprowadza w życie innych, nie zwalnia ich z odpowiedzialności za toksyczne zachowanie.

Spróbuj wyznaczyć toksycznej osobie granice, więcej o tym poczytasz tu: http://niedoskonalamama.pl/3-sposoby-na-konstruktywna-komunikacje-z-toksycznymi-ludzmi/

Jeśli ktoś nie potrafi docenić twojej obecności w jego życiu, zostaw go samego. Wracając do punktu wyjścia z usłużnym uśmiechem, nic nie zmienisz, będziesz przyjmować rolę ofiary, nigdy się nie uwolnisz. Podejmij decyzję i bądź w niej konsekwentna. Za jakiś czas przestrzeń wypełnią osoby i aktywności, które ci sprzyjają i o to chodzi!
Bądź niezależna!

Bądź niezależna finansowo i emocjonalnie od toksycznych ludzi. Często zgadzamy się na wiele, bo tak wypada, bo nie mamy innego wyjścia lub liczymy na to, że toksyczna osoba w końcu się do nas przekona. Bardzo wątpliwe, natomiast ty stracisz kilka lat życia na zabieganie o coś, co nigdy nie będzie twym udziałem. Jeśli wcześniej toksyczna osoba wyświadczała ci przysługi i teraz głupio ci odwrócić się od niej, przestań korzystać z jej pomocy i przestań czuć, że masz dozgonny dług do spłacenia. Pomoc nie usprawiedliwia wyżywania się na kimś. To dwie odrębne sprawy.

Przebacz i idź dalej

Wcale nie po to, by tej osobie był lżej, ale po to, byś nie musiała kisić się w negatywizmie. Uwolnienie się od żądzy zemsty, nienawiści to najlepszy prezent, jaki możesz sobie zrobić.

Życie jest za krótkie, by pozwalać wypompowywać swoją pozytywną energię osobom, które podjęły decyzję, że chcą być nieszczęśliwe i unieszczęśliwiać każdego, kto znajdzie się w promieniu ich frustracji.

Marta Szyszko

polecana książka:

toksyczni-rodzice

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments

Related Posts

Jak nie pozwolić drugiej osobie przejąć kontroli nad relacją i naszym samopoczuciem?

Kiedyś traktowałam ludzi dobrze, teraz z wzajemnością – 6 destrukcyjnych powodów, dla których boisz się powiedzieć nie

Jak rozpoznać bierną agresję? Niby nic się nie stało, ale cierpisz po kontakcie z drugą osobą

Narcystyczny rodzic prędzej zrezygnuje z dziecka niż z kontroli

Najskuteczniejszym sposobem na to, by wygrać z toksycznymi ludźmi, jest nie przyłączać się do gry

Toksyczni ludzie – 7 sygnałów ostrzegawczych, że masz z nimi do czynienia

  • dojoanny

    Najgorzej, gdy taką toksyczna osobą jest ktoś z rodziny. ..

  • Czasami trudno przebaczyć. Właściwie to na przebaczanie powinien być osobny temat, bo na tę chwilę słowo „przebacz” jest dość puste.

  • Paweł

    jak sie odizolować od takiej osoby, kiedy ma się wspólne dziecko, które chce się wychowywać, ale mamusia robi wszystko, żeby złośliwie odizolować dziecko od ojca, a odpowiedzialność ojca nakazuje mu wziąć odpowiedzialność za wychowanie tego dziecka, chociażby dlatego, żeby nie było takie jak toksyczna mamusia?

    • hmm, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej stworzyć dystans z matką, a dbać o relację z dzieckiem. Takie sytuacje są trudne dla każdej ze stron, ciągną się latami, ale więź zostaje. Kiedy dziecko będzie dorosłe, samo zdecyduje kiedy się z panem spotykać, nie będzie pan musiał widywać „ex”, jeśli to pocieszające. Raczej nie ma szans by dziecko nie przesiąkło towarzystwem matki. Można trzymać kciuki, że kobieta odnajdzie w życiu szczęście, a wtedy poziom toksyn zmniejszy się.