Takeitizi.pl

kobiece slow life

toksyczni ludzie
Relacje

Toksyczni ludzie – 7 sygnałów ostrzegawczych, że masz z nimi do czynienia

W zdrowej relacji twój rozmówca prosi, przedstawia swoje potrzeby wprost i zostawia ci przestrzeń na decyzję. Toksyczna osoba nie podejmuje ryzyka odmowy, dlatego zamiast prosić – manipuluje.

Toksyczni ludzie – 7 sygnałów ostrzegawczych, że masz z nimi do czynienia

Manipulują

Nie mówią wprost o swoich potrzebach. Będą cię szantażować, wzbudzać w tobie poczucie winy, choć nie zrobiłeś nic złego, wywierać presję, niemożliwą do wytrzymania, by w ten sposób skłonić cię do uległości albo chociaż do zainteresowania się nimi i próby wyjaśniania sytuacji, którą sami stworzyli. To mistrzowie chaosu.

Obwiniają

Oceniają ciebie, ale nie biorą odpowiedzialności za swoją połowę relacji. Toksyczni ludzie potrafią długo wymieniać co zrobiłeś źle lub czego nie zrobiłeś, choć powinieneś ich zdaniem. Nigdy natomiast nie poczuwają się do swojej połowy odpowiedzialności za relację, za swoje nieprzewidywalne zachowanie. Ponieważ „nie zawinili”, nigdy nie przepraszają. Mogą naginać fakty, by potwierdzały ich słuszność, stawiać się w roli ofiary, by na ciebie zrzucić odpowiedzialność za konflikt i ich złe samopoczucie.

Grają

W jednej chwili są pełni pretensji, żalu, niezadowoleni, a potem rozmawiają z tobą, jak gdyby nigdy nic. Dawkują swoją akceptację, adekwatnie do tego, czy ulegasz im w kwestiach, na których im zależy. Są nieprzewidywalni, a ich śpiewka zmienia się w zależności od tego, czy bycie złym, a może dobrym policjantem, odniesie lepszy skutek.

Koncentrują się na problemach, nie na rozwiązaniach

Gdy próbujesz wszystko wyjaśnić i oczyścić atmosferę, okazuje się, że to niemożliwe, bo twoja uwaga karmi chaos i powoduje coraz większe zamieszanie. Zgoda nie jest ich celem. Odwracają uwagę od sedna sprawy, koncentrując się na sposobie, w jaki z nimi dyskutujesz – nieodpowiednim tonem, używając nieodpowiednich słów. Nie przyjmują krytyki.

Nie cieszą się twoimi sukcesami

To co ci się w życiu udaje, psuje im szyki. Może czynić cię niezależnym finansowo i emocjonalnie, bo jesteś przekonany o swojej sprawczości, dumny i usatysfakcjonowany z osiągnięć. Nie liczą się dla nich twoje osiągnięcia, są o nie zazdrośni, nie świętują z tobą sukcesów. Toksyczni ludzie gaszą twoją radość.

Chcą być najważniejsi

Nie akceptują twojego życiowego partnera, konkurują z nim, próbują przedstawić w złym świetle, bo stanowi dla nich zagrożenie. Są gotowi zmącić twoje dorosłe relacje, by znów grać rolę pierwszoplanową. Mogą stawiać ultimatum: on albo ja. Chcą mieć cię na wyłączność.

Kontrolują

Chcą kontrolować twoje decyzje. Oczekują twojej uwagi i tego, że się przyłączysz do ich „cyrku”. Narcystyczna osoba wie lepiej, co dla ciebie dobre. Ona ma rację, ty się mylisz. Powinieneś robić to, czego od ciebie oczekuje, by ją zadowolić, niezależnie od tego, czego ty pragniesz i potrzebujesz.

Jak chronić siebie w kontakcie z toksycznymi ludźmi?

Nie rób nic wbrew sobie, nie tłumacz się, ani nie przepraszaj. Pamiętaj, że niczemu nie jesteś winien, ani nic nie jesteś winien im. Toksyczna osoba nie widzi ciebie, twoich potrzeb, interesuje ją tylko osiągnięcie celu, ale od ciebie zależy, czy jej się to uda, czy oddasz kontrolę nad przebiegiem zdarzeń.

Toksycznym ludziom zależy na twojej obecności i zaangażowaniu w ich sprawy, choć nie są gotowi dać nic od siebie. Nie cofną się przed rozpętaniem burzy w szklance wody, by osiągnąć cel. Próba rozwiązania problemu i oczyszczenia sytuacji nigdy nie wychodzi, bo zgoda nigdy nie była ich celem.  Żyj swoim życiem, masz do tego prawo.

Wspólny czas polega na zajmowaniu się sprawami toksycznych osób, bez uwzględnienia twoich potrzeb i pragnień, co pozostawi cię wydrenowanym, sfrustrowanym i niespełnionym, a często wściekłym. Twój czas i energia to zasoby ograniczone. Nie rozdawaj ich toksycznym ludziom, bo nie starczy ci ich, by żyć swoim życiem.

Kiedy ograniczyć lub zerwać kontakt z toksycznymi ludźmi?

Gdy zaczynasz czuć się źle ze sobą po kontakcie z nimi, kiedy psują twój nastrój i kiedy zaczynasz odcinać się od swoich emocji, by nie cierpieć. Nie licz, że oni się zmienią, ale pamiętaj, że ty możesz decydować o częstotliwości spotkań. Nie możesz oczekiwać zdrowych zachowań od ludzi, którzy nie są do nich zdolni, np. z powodu nałogu lub narcystycznego zaburzenia osobowości.

Marta Szyszko

na podstawie:

https://www.psychologytoday.com/blog/in-flux/201608/8-things-the-most-toxic-people-in-your-life-have-in-common?utm_source=FacebookPost&utm_medium=FBPost&utm_campaign=FBPost

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments