Takeitizi.pl

kobiece slow life

Relacje

Taktyki manipulacyjne, które stosują toksyczni ludzie, by cię uciszyć cz II

Jesteś podatna na manipulacje i krytykę wtedy, gdy liczysz się ze zdaniem toksycznej osoby. Ta wykorzystuje swoją władzę, by zagłuszyć twój wewnętrzny głos, burząc twoje zaufanie do samej siebie. Jak zdemaskować techniki manipulacyjne stosowane przez toksycznych ludzi, a tym samym odzyskać wolność i ochronić poczucie własnej wartości?

Taktyki manipulacyjne, które stosują toksyczni ludzie, by cię uciszyć

Celowo przekręcają twoje słowa, negują uczucia, wpędzają w poczucie winy

Chcesz zagrać z manipulantem w otwarte karty. Mówisz, że to, co powiedział lub zrobił zasmuciło cię, sprawiło ci przykrość lub było niestosowne. On w odpowiedzi na wyrażone wprost uczucia, próbuje przedstawić cię w złym świetle: że to, co mówisz jest absurdalne, okropne. W efekcie czujesz się winna z powodu własnych spostrzeżeń i myśli.

Na emocje nie masz wpływu, one pojawiają się, głównie po to, by cię chronić. Pod wpływem manipulanta przestajesz je swobodnie wyrażać, by nie wyjść na wariatkę, osobę nadwrażliwą lub kłótliwą, o co jesteś oskarżana, gdy naruszysz delikatne ego manipulanta, próbując wyznaczyć mu granice.

Toksyczni ludzie nie zostawiają przestrzeni na swobodne wyrażenie uczuć, mają za to tendencję do „czytania w myślach” – sugerują, co myślisz i czujesz, wyciągając wnioski, oparte tylko na ich subiektywnych interpretacjach. Tylko ty wiesz, co czujesz, a druga osoba może się o tym przekonać, dopiero, gdy cię spyta, jak jest naprawdę.

Manipulant nie poczuwa się do odpowiedzialności za przykrość wyrządzoną drugiej osobie, bo to ona i tak jest winna i powinna się wstydzić. Nie bierze swojej połowy odpowiedzialności za nieudaną relację, straszy samotnością i utratą wsparcia, gdy próbujesz wyznaczyć mu granice.

„Człowiek emocjonalnie zdrowy reaguje na konflikt, sprzeciw albo wymówki zdziwieniem, wątpliwościami, czasem smutkiem – ale z reguły nie uważa się za nieomylnego.” L. Glass

Szukają sojuszników

Manipulanci powołują się na zdanie osób trzecich, które są zgodne z ich poglądami: „To nie jest tylko moje zdanie, on też uważa, że coś z jest z tobą nie tak.” Zaskakujące, że przy ogromie krytyki i negatywnych opinii na twój temat, manipulanci angażują mnóstwo energii, w tę, jak twierdzą, niekorzystną dla nich relację i urabianie twojego punktu widzenia. Manipulant rozsiewa plotki na twój temat, szykuje grunt, by inni wyrobili sobie na twój temat „odpowiednie” zdanie. Szukanie sojuszników to siła złego na jednego.

Czepiają się, krytykują, są wiecznie niezadowoleni

Destrukcyjną krytykę rozpoznasz po tym, że ktoś oczekuje od ciebie osiągnięcia nierealistycznych standardów. Gdy udaje ci się osiągnąć sukces, manipulant odbiera ci satysfakcję, porównując z kimś, kto osiągnął znacznie więcej i pytając, dlaczego tak słabo. Nie będzie świętować z tobą sukcesów, a z czasem przestaniesz się mu chwalić, by nie psuć sobie humoru. Krytycy i czepialscy chcą zahamować twój rozwój, sprawić byś zwątpiła w siebie i nie zaszła za daleko, byś nigdy nie poczuła, że wystarczysz taka, jaka jesteś.

Cokolwiek nie zrobisz, zawsze będą niezadowoleni i rozczarowani tobą, podnosząc poprzeczkę o szczebel wyżej, gdy tylko zrobisz krok do przodu. Chcą, byś zabiegała o ich akceptację i szukała w ich oczach potwierdzenia twojej wartości czy słuszności dokonanych wyborów, co oczywiście nie nastąpi. W momencie, gdy toksyczna osoba przestanie być dla ciebie autorytetem, przestaniesz zabiegać o jej uznanie, uwolnisz się.

Za nic nie chcą stracić kontroli nad twoim życiem

Toksycznym ludziom trudno sobie wyobrazić, że możesz mieć własne życie, odcinając się od ich oczekiwań, czy emocjonalnego dziedzictwa, które ci przekazali, np. skłonności do narzekania na życiowego partnera, pracę, pogodę. Boją się, że jeśli zaangażujesz się w pracę, poznasz nowych ludzi, u których będziesz mogła zaspokoić potrzebę akceptacji, miłości, rozwoju osobistego, stracą kontrolę, a za wszelką cenę chcą być w centrum twojego zainteresowania.

Twoją radość, optymizm, wysokie poczucie własnej wartości postrzegają jako zagrożenie. Być może pełniłaś rolę kozła ofiarnego, nieudacznika, a swoim życiem pokierowałaś w sposób, który jest przeciwieństwem ich przepowiedni? Szczęśliwy związek, radość, satysfakcjonująca praca to coś, czego oni w swoim życiu nigdy nie doświadczyli i o co są zazdrośni. Dlatego próbują namieszać podczas ważnych momentów w twoim życiu, pokrzyżować ci plany lub chociaż zepsuć humor.

Masz prawo chronić siebie przed toksycznymi ludźmi, nawet jeśli jest to ktoś bliski, spokrewniony. Trudno o dystans do krytyki, przykrości, umniejszania twoich sukcesów, wiecznego wystawiania na próbę i upokarzających komentarzy w obecności osób trzecich.

Marta Szyszko

na podstawie:

20 Diversion Tactics Highly Manipulative Narcissists, Sociopaths And Psychopaths Use To Silence You

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments