Takeitizi.pl

kobiece slow life

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
wellness

Spotkanie z samym sobą – na co komu medytacja?

„Ciągle staramy się dotrzeć gdzie indziej, niż jesteśmy. Czujesz silną potrzebę znajdowania się w drodze do jakiegoś lepszego momentu, jakiegoś lepszego czasu, w którym wszystko poukłada się szczęśliwie dla ciebie. Tak łatwo stajemy się niecierpliwi i zaczynamy sami siebie popędzać. To uniemożliwia nam bycie tu, gdzie właśnie jesteśmy.” Jon Kabat – Zinn

Co jest sednem medytacji?

Medytacja to zapadanie się w „bezczasowość teraźniejszości”. Brak dążeń, brak wymagań, brak celów. Wsłuchanie się w oddech, ciszę, cień na ścianie, puls na skroni.

Jak się do tego zabrać?

Medytować można w dowolnym miejscu i czasie, wystarczy się zatrzymać, przycupnąć, choćby w autobusie, na łonie przyrody, w domowym zaciszu. Chwytamy moment i koncentrujemy na własnych myślach, reakcjach, nad kontekstem, tak jak byśmy chcieli go zobaczyć z lotu ptaka.

Medytację ułatwi nam nie tylko skupienie się na oddechu przepływającym przez ciało, ale też świadomość obecności we własnym ciele. Wystarczy zamknąć oczy i słuchać, obserwować swoje myśli, dać przestrzeń emocjom.

Jakie cechy i postawy będziemy w sobie wyrabiać podczas medytacji?

Nieosądzanie – to patrzenie na bieżące wydarzenia i okoliczności z niezapisanym umysłem, z perspektywy dziecka.

Cierpliwośćprzestajemy żądać, spieszyć się, oczekiwać natychmiast, uczymy się, że na wszystko przychodzi odpowiedni moment.

Niedążenie – oddajemy się chwili, nie planujemy, nie mnożymy obaw o przyszłość i nie rozdrapujemy przeszłości, jesteśmy nieskończenie długą chwilą, która trwa.

Akceptację – nie należy jej mylić z bierną rezygnacją, akceptacja oznacza, że nie dajemy przygnieść się strachowi, który w następstwie odbiera jasność myślenia w sytuacjach trudnych.

Puszczenie – inaczej nie lgnięcie – do rzeczy materialnych, do osób, nie utożsamianie swojego poczucia własnej wartości ze zmiennymi okolicznościami, opiniami innych na nasz temat.

„Jesteśmy znani z tego, że wciąż zdobywamy, stale działamy. Nasza kultura jest skoncentrowana na aktywności, robieniu postępów, dochodzeniu do czegoś. Kiedy oddajemy się formalnej praktyce medytacji i przebywamy w chwili obecnej, wtedy naprawdę nie ma dokąd iść, nie ma niczego do zrobienia, niczego do osiągnięcia.” Jon Kabat – Zinn

Jaki jest cel medytacji?

To wyzwolenie od cierpienia, którego źródło tkwi w pokładaniu swojego samopoczucia w pozornych wartościach. To życie w zgodzie z sobą, niezależnie od zewnętrznych zawirowań, to zgoda na momenty uskrzydlające, ale też trudności i ich nieuchronność. To proces trwający całe życie, to powrót do teraźniejszości w zachłannym otoczeniu, przepełnionym bodźcami i stymulatorami.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments