Takeitizi.pl

kobiece slow life

toksyczna matka
Relacje

W jaki sposób toksyczna matka daje córce do zrozumienia, że taka, jaka jest – nie wystarczy?

Okazuje pogardę

Pogardliwa matka nie docenia osiągnięć córki, umniejsza jej sukcesy, ignoruje jej potrzeby i obecność, odrzuca ją. Córka myśli, że to jej wina i że może zrobić coś, by to zmienić, zasłużyć na miłość i aprobatę: dostać szóstkę w szkole, posprzątać pokój, nie zawracać mamie głowy. Nieumiejętność kochania własnej córki wynika z tego, że matka jest niezdolna do miłości do samej siebie. Jej stosunek do innych odzwierciedla własne niedostatki, kompleksy, niskie poczucie własnej wartości, świadomość tego nie umniejsza krzywdy, jakiej doznaje córka wychowana przez pogardliwą, odrzucającą matkę.

Skutkuje to u niej niskim poczuciem własne wartości, negowaniem własnych potrzeb, poczuciem, że nie jest się wartą uwagi i czasu innych ludzi. Takie córki stawiają siebie na końcu.

Kontroluje

Chorobliwe kontrolowanie wyrządza nie mniejszą krzywdę, niż odtrącenie. W czym się ono przejawia? Matka nie uznaje wyborów ani potrzeb córki, nie traktuje jej słów poważnie.

Czym to skutkuje? Poczuciem braku bezpieczeństwa, bezradnością u córki, poczuciem nieadekwatności i brakiem wiary we własną sprawczość. Rośnie w poczuciu, że bez wsparcia i przewodnictwa matki, nie jest w stanie podejmować odpowiednich decyzji. Zaprzecza swojej sile. Gdy jest dorosła, czuje się jak mała dziewczynka, tak też jest traktowana przez matkę, która chce uczestniczyć w podejmowanych przez nią decyzjach i mieć ostatnie słowo.

Taka postawa matki wynika z braku satysfakcji z własnego życia, samotności, potrzeby dowartościowania się i nadania sobie znaczenia poprzez sterowanie życiem dorosłego dziecka.

Pozbawia bliskości emocjonalnej

Na wczesnym etapie rozwoju córki matka nie reaguje na jej płacz. Nie okazuje jej czułości gestami, przytulaniem, miłym słowem. Całą miłość skupia na jednym dziecku, a drugie ignoruje.

Efektem tego jest ogromny głód miłości u córek i skłonność do wchodzenia w zależne relacje, niczym kobieta „bluszcz”, szukającą potwierdzenia u wszystkich naokoło.

Wikła w relację zależną

Ten typ matki nie szanuje granic córki, dlatego trudno jej wyodrębnić własną tożsamość. Matka żyje sukcesami dzieci, nie pozwala im się usamodzielnić, nie daje poczucia bezpieczeństwa, wolności i przestrzeni, relacja jest dusząca. Często konkuruje z mężem córki, czując się zdradzona faktem, że ma ona swoje dorosłe życie. Gdy córka przejawia niezależność, czuje się winna, że to może zasmucić matkę. Nie cieszy się z zaradności córki, ponieważ finansową niezależność odbiera jako ucieczkę od siebie.

Walczy z córką

Traktuje córkę jako konkurentkę. Jest bardzo krytyczna, zazdrosna o jej sukcesy (zwłaszcza, jeśli dostała w życiu to, czego matka nie miała, a pragnęła lub córka nie musi się tak męczyć, jak ona). Urządza sceny, nie powstrzymuje jej nawet to, że patrzą inni ludzie, jest nieprzewidywalna. Zawstydzanie i wzbudzanie poczucia winy to sposób matki na uzyskanie kontroli nad życiem córki. Stosuje przemoc słowną i fizyczną, usprawiedliwiając swoje zachowanie defektami w charakterze lub zachowaniach córki.

Czasami nawet toksyczne matki zachowują się normalnie, co rozbudza nadzieję córki na poprawę relacji i powstrzymuje przed odcięciem się od niej. A czy mają do tego prawo? Przeczytasz w poniższym artykule.

Marta Szyszko

na podstawie:

https://www.psychologytoday.com/blog/tech-support/201502/8-toxic-patterns-in-mother-daughter-relationships?utm_source=FacebookPost&utm_medium=FBPost&utm_campaign=FBPost

Edit Mimo wszystko warto wybaczyć matce, kochać ją, nawet jeśli ona się w tym zagubiła, na pewno stoją za nią trudne doświadczenia i ogromne cierpienie, które nie pozwalają jej wyrażać miłości.

Czytaj także:

http://niedoskonalamama.pl/troska-poswiecenie-samo-milosc-dlaczego-niektorzy-rodzice-potrafia-wyrazac-milosci/

http://www.takeitizi.pl/odrzucenie-rodzica-moze-przyniesc-ulge-ostatecznym-rozrachunku-dziecko-placi-wysoka-cene/

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments