Takeitizi.pl

kobiece slow life

skąd się biorą konflikty
Relacje

Skąd biorą się konflikty w związku? Poznaj 3 punkty zapalne

Skąd biorą się konflikty w związku? Często nie wynikają z bezpośrednio z zachowań partnera, ale ze znaczenia, jakie im nadajemy. Poznaj 3 punkty zapalne.

Skąd biorą się konflikty w związku? 3 popularne przyczyny

Nadmierne branie do siebie zachowań partnera

Dla kobiety czepialstwo męża może być celową próbą odarcia jej z godności i upokorzenia. Podczas gdy on może w ten sposób dawać upust frustracji i rozczarowaniu, nie zdając sobie nawet sprawy, jak przykra jest jego drażliwość dla drugiej strony. Gdy poznamy autentyczne intencje partnera, to mimo że zachowanie nie znika, łatwiej o zrozumienie i nie branie go do siebie.

„Marjorie na próżno starała się znaleźć jakieś przychylne wyjaśnienie drażliwości Kena (…) Ken czepia się mnie bez przerwy. (…) On nie ma dla mnie żadnego szacunku. Lubi upokarzać mnie. Nie kocha mnie. Nienawidzi kobiet. (…) przeczytała książkę „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet i kobiety, które ich kochają” i wszystko stało się jasne-mąż, którego tak bardzo kochała „nienawidzi kobiet.” Na szczęście postanowiła sprawdzić słuszność swych przekonań, rozmawiając o tym otwarcie z Kenem. Kiedy opowiedziała mu o wszystkim, w jego oczach pojawiły się łzy. Wyznał jej, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że ciągle mówi poirytowanym tonem, ale przyznał też, że ostatnio byle co wyprowadza go z równowagi. Wyjaśnił jej, że gdy wieczorem wraca do domu, aż kipi ze złości, która zbiera się w nim przez cały dzień. Chociaż w rzeczywistości przedmiotem tej narastającej wrogości jest szef i paru kolegów z pracy, to utrzymuje się ona, gdy wraca do domu i jest przyczyną braku tolerancji wobec zachowań żony, które mu się nie podobają. Pewne zwyczaje Marjorie, które dawniej w niczym mu nie przeszkadzały, teraz zaczęły wyzwalać tę nagromadzoną wrogość. (…) Tak oto Marjorie stała się celem ataków, które były spowodowane przez inne osoby i pierwotnie na nie skierowane. Po tej rozmowie, która dała Marjorie możliwość sprawdzenia zasadności jej przekonań, ujrzała ona Kena w innym świetle. Zmieniła jego wizerunek na bardziej realistyczny-„z nieczułego i pełnego nienawiści” mąż stał się „zestresowany  przygnębiony”. Oczywiście ten nowy obraz był dla niej łatwiejszy do zaakceptowania.” A. T. Beck

Postrzeganie ulegania jako oddania partnerce władzy w związku

Mężczyźni mogą stosować bierny opór (odwlekając to, o co prosi kobieta w nieskończoność, celowo spóźniając się i nie wywiązując z obietnic), gdyż uległość kobiecie to dla nich utrata męskiej godności. Z tego samego powodu mogą upierać się przy swoim, ponieważ spór postrzegają jako walkę o władzę. Przewrażliwieni na tym punkcie mogą być zwłaszcza mężczyźni wychowani przez kontrolujące matki. Oni są zazwyczaj przewrażliwieni na punkcie dyrygowania nimi. Boją się łatki pantoflarza. Obawiają się, że kobiety będą nimi manipulować i wejdą im na głowę, jeśli zbyt często będą im ulegać.

„Dla Stevena każdy kompromis, na który zgadzała się Frances, oznaczał całkowite zwycięstwo nad nią. Z jego punktu widzenia bowiem różnice między nimi wynikały z walki o władzę. Jeśli Francis udało się wymóc na nim jakiekolwiek ustępstwo, to było to równoznaczne z jego „porażką”. „Porażka” taka bardzo raniła jego poczucie godności i psuła obraz samego siebie. Dlatego też przeciwstawianie się Frances, nawet w formie biernego oporu, było dla niego sposobem zachowania nienaruszonej godności własnej. (…) Steven (…) myślał: „Jeśli ona przeforsuje swoje zdanie, to jestem zerem.” (…) Steven miał dominującą matkę. Jako dziecko wypracował sobie cały wachlarz metod wymykania się spod kontroli i robienia jej na złość. Później zaczął automatycznie stosować te same metody wobec Frances.” A. T. Beck

Odmienne pragnienia i poglądy

Konflikty mogą też pojawiać się na tle odmiennych pomysłów na spędzenie czasu wolnego. Dla mężczyzny może to być oglądanie meczu, kobieta pragnie bliskości, rozmowy, wspólnego czasu. Gdy on się relaksuje i nie widzi w tym nic złego, ona może czuć się przez niego odrzucona. Wzbiera w niej uraza, która potem da o sobie znać.

„W danej chwili jedno z małżonków może mieć ochotę na potrawę chińską, drugie na meksykańską. Jedno może chcieć wyjść do kina, drugie woli zostać w domu i pooglądać telewizję. Jedno chciałoby porozmawiać, drugie przeczytać gazetę. (…) chwilowe różnice między tym, czego chce jedno, a tym, czego chce drugie z nich mogą przerodzić się w prawdziwy konflikt.” A. T. Beck

Podłożem konfliktu mogą też być poglądy. Na przykład kobieta chce wychować dzieci w duchu porozumienia bez przemocy, a mężczyzna uważa, że dzieci powinny być posłuszne, stosuje więc kary i nagrody, chce wychować dzieci twardą ręką.

Wszystkie te konflikty mogą doprowadzić do wzajemnej urazy, oddalania się partnerów od siebie, a nawet do rozpadu związku. Wbrew pozorom pewne zachowania nie muszą oznaczać, że partnerom na sobie nie zależy. Rozumiejąc, co kieruje partnerem, łatwiej o wyrozumiałość i szukanie rozwiązań.

Marta Szyszko

Na podstawie:

skąd się biorą konflikty

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments