Takeitizi.pl

kobiece slow life

depresja objawy
Zdrowie

Skąd bierze się depresja? Objawy, które powinny cię zaniepokoić

 „Przyszłość rysuje się nam tylko w czarnych barwach. Myślimy, że nic dobrego nas już w życiu nie spotka, że cały czas będzie źle. Sądzimy, że do niczego nie dojdziemy i niczego nie osiągniemy. Depresja odbiera nadzieję.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

Czy to depresja? Objawy, które powinny cię zaniepokoić

Depresja objawia się negatywnym obrazem siebie. Chory czuję się bezsilny, bezwartościowy, zobojętniały, towarzyszy mu uczucie beznadziei. Myśli o przyszłości z lękiem, nie ufa sobie, nie postrzega siebie jako skutecznego w rozwiązywaniu problemów. Wstydzi się siebie.

„Osoby z depresją tracą zaufanie do swoich umiejętności i możliwości, zaczynają wątpić, czy mogą zostać zaakceptowane przez innych. Mówią o poczuciu niższości, gorszości, przegranej, bezwartościowości. Mogą deprecjonować lub poniżać siebie.(…) Jeżeli mamy depresję, to o sobie myślimy źle. Obwiniamy się o różne rzeczy, sądzimy, że zasługujemy na karę. Czujemy się niegodni i źli. ” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

Chory na depresję doświadcza silnego poczucia winy. Czuje, że jest dla innych ciężarem, że zawiódł bliskie osoby, a chęć pozbycia się tego problemu może powodować myśli samobójcze.

„Osoby z depresją mogą mieć poczucie, że są niepotrzebnym i nadmiernym ciężarem dla innych i że nic już nie może sprawić, by odkupiły swoje winy.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

Osoba z depresją może miewać myśli samobójcze.

Niebezpiecznym mitem dotyczącym prób samobójczych jest to, że chory tylko się odgraża, a tak naprawdę nie targnąłby się na swoje życie.

„W rzeczywistości jest odwrotnie! Mówienie głośno o swoich planach samobójczych może być sygnałem dużego zagrożenia.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

Osobę z depresją poznamy po złym, utrzymującym się niemal bez przerwy (minimum dwa tygodnie), negatywnym nastroju. Dominują smutek i zobojętnienie.  Chorzy na depresję często są drażliwi.

„Jeśli (…) depresja odbiera mi nadzieję, to na niczym mi już nie zależy. (…) Oczywiście każdy czasem myśli, że coś źle zrobił, czuje się winny, ma wrażenie, że ludzie go oceniają, czy na jakiś czas traci nadzieję. Nie ma w tym nic złego, a takie przekonania czasami mogą okazać się prawdziwe. Depresja sprawia jednak, że te myśli rozrastają się do monstrualnych rozmiarów i wypełniają całą naszą psychikę. Są ogólne, pojawiają się w większości sytuacji, wydają się boleśnie prawdziwe i niepodlegające zmianie. (…) źródłem problemów psychicznych jest sztywność poznawcza, czyli to, że niezależnie od okoliczności myślimy wciąż tak samo. ” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

To, co kiedyś wzbudzało w chorym entuzjazm, przestaje cieszyć. Chory rezygnuje z aktywności, które do tej pory chętnie podejmował.

„Kiedy czujemy się coraz bardziej smutni i przygnębieni, mamy coraz mniejszą chęć angażować się w działania, które są przyjemne i zabawne. Roztrząsając przykre wydarzenia i sytuacje, skupiamy się na depresyjnych objawach i czujemy się coraz mniej skuteczni. Dochodzimy do przekonania, że nic nam nie pomoże.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

Osobie chorej na depresję towarzyszą zaburzenia koncentracji.

Osoba z depresją może zauważyć, że zadania, z którymi szybko i bez wysiłku sobie radziła, zaczęły stanowić duże wyzwanie, zajmować coraz więcej czasu. Może mieć kłopoty z pamięcią.

„muszą pracować znacznie dłużej i ciężej niż kiedyś, by osiągnąć ten sam wynik.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

U osób chorych na depresję można zauważyć spowolnienie.

Osoba z depresją pozbawiona jest energii, wszystko przychodzi jej z trudem. Nie może wyrobić się z prostymi czynnościami, jak higiena osobista, by zdążyć wyjść z domu na czas. Często zaniedbuje higienę, spóźnia się, odwołuje spotkania.

„O spowolnieniu zaś mówimy wówczas, gdy pojawiają się widoczne dla otoczenia zahamowanie ruchów, zamyślanie się, wolne mówienie, przerwy w mówieniu. Zdarza się, że młoda osoba mówi znacznie mniej niż kiedyś, a rodzice mają wrażenie, jakby ich dziecko poruszało się w zwolnionym tempie.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

depresja objawy

Choremu na depresję towarzyszą objawy somatyczne: utrata łaknienia, bóle głowy, bóle brzucha. Na twarzy osoby chorej rysuje się cierpienie, jest zrezygnowana.

Chory na depresję może mieć problemy ze snem:

  • trudności z zasypianiem
  • budzenie się w nocy, przewracanie z boku na bok
  • budzenie się długo przed planowaną porą, za mało snu albo przeciwnie, nadmierna senność, robienie drzemek w ciągu dnia, którym towarzyszy uczucie chronicznego zmęczenia.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko depresji?

Depresja może mieć podłoże genetyczne.

Jeśli ktoś w rodzinie chorował na depresję, ryzyko wystąpienia tej choroby u osób spokrewnionych jest większe. Predyspozycje genetyczne nie oznaczają jednak, że choroba musi się pojawić.

„Wiele badań potwierdza, że posiadanie matki cierpiącej na depresję jest silnym czynnikiem ryzyka zachorowania zarówno w okresie dzieciństwa, jak i w okresie dojrzewania. (…) dziecko jest pozbawione wsparcia i uwagi rodzica, który skupia się na własnym cierpieniu. (…)Nierzadko się zdarza, że nastolatka czy nastolatek musi przyjąć nieadekwatną do swojego poziomu rozwoju rolę opiekuna własnego rodzica.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

Depresja może też pojawić się na skutek czynników zewnętrznych, takich jak:

  • doświadczenie maltretowania i przemocy w dzieciństwie

„dzieci, które były zaniedbywane lub maltretowane, nie tylko są bardziej narażone na zachorowanie na depresję, ale często doświadczają dużo cięższego przebiegu tej choroby.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

  • bycie wychowanym przez kontrolującego, surowego rodzica

Krytyka, odrzucenie, nadmierne wymagania negatywnie odbijają się na relacjach z innymi ludźmi. Jednym z wyzwań depresji jest wyjście z izolacji społecznej;

„Dojmującym wrażeniem w depresji jest poczucie osamotnienia i odrębności od całego świata.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

  • rozwód rodziców
  • konflikty w rodzinie

„poprawa relacji w rodzinie, zmniejszenie nasilenia negatywnych emocji, wygaszenie konfliktów czy większa akceptacja bezpośrednio przyczyniają się do złagodzenia objawów omawianej choroby. Konflikt w rodzinie nie tylko zmniejsza szanse na skuteczne leczenie depresji, ale jest także jednym z czynników ryzyka jej nawrotu!” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

  • bycie narażonym na przemoc
  • doświadczanie stresu

Doświadczanie przemocy czyni terapię depresji nieskuteczną. Najpierw trzeba odciąć źródło przemocy, a potem udać się na psychoterapię.

depresja objawy

„Pozostawanie ofiarą przemocy – jeśli (…) tkwi w toksycznym, zagrażającym środowisku i cały czas jest ofiarą przemocy (…), maltretowania fizycznego lub emocjonalnego bądź wykorzystania seksualnego, to żadne leczenie nie będzie skuteczne. Najważniejsze jest natychmiastowe przerwanie przemocy. Żadna terapia (ani farmakoterapia, ani psychoterapia) nie przyniesie rezultatów, jeżeli przemoc nie ustanie.” (K. Ambroziak, A.Kołakowski, K. Siwek)

Marta Szyszko

na podstawie:

depresja objawy

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments