Takeitizi.pl

kobiece slow life

Czy rzeczywiście możesz zyskać wybierając prąd od innego dostawcy
współpraca z partnerami bloga

Czy rzeczywiście możesz zyskać wybierając prąd od innego dostawcy?

Bardzo często dostajemy dostawcę prądu niejako nieświadomie. Kupujemy dom, w którym dostawcą jest firma X, wynajmujemy mieszkanie, do którego prąd dostarcza firma Y. I o ile w wynajmowanym mieszkaniu nie mamy do końca realnego wpływu na zmiany, bo ostateczne decyzji podejmuje właściciel, o tyle prąd w domu to już zupełnie inna kwestia. Energia dla domu jest równie ważna, jak woda, czy kanalizacja. Dobór odpowiedniej taryfy pozwoli na oszczędność na poziomie kilkuset złotych miesięcznie.

Inny dostawca inne ceny – taryfy prądu

Zanim zagłębimy się w szczegóły dotyczące rachunków za prąd, warto zaznaczyć, że pierwsze podstawowe różnice w cenach prądu wynikają z dostępnych u danego dostawcy taryf. U jednego obowiązywać będzie tańsza energia w godzinach nocnych, a u innego przez całą dobę będzie jedna stawka. Dostawca może proponować niższe ceny w godzinach szczytu, a inny wyższe w godzinach szczytu. To pierwszy haczyk, na który należy uważać. Wybieramy taryfę, jaka nam została narzucona. Często już jej zmiana robi dużą różnicę i sprawia, że rachunki się obniżają. Często jednak nasz dostawca nie ma taryfy, która byłaby dla nas odpowiednia. Dlatego należy poszukać innego.

Jak obliczyć zużycie prądu i co składa się na rachunek

Rachunek za prąd to połączenie wielu pojedynczych czynników, do których należą:

  • Energia czynna
  • Opłata za obsługę handlową
  • Składnik zmienny stawki sieciowej
  • Stawka jakościowa
  • Opłata przejściowa
  • Składnik stały stawki jakościowej
  • Opłata abonamentowa

Jak widać, realne zużycie prądu to tylko część rachunku. Mamy tu opłatę abonamentową, która przecież może się różnić w zależności od dostawcy, opłatę za obsługę, opłatę przejściową. Wszystkie te elementy są zmienne, mogą różnić się w zależności od firmy, jak i obszaru dostawy prądu. Należy dokładnie przyjrzeć się swojemu rachunkowi i sprawdzić, czy dokonanie zmiany wpłynie na obniżenie kosztów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://poprostuenergia.pl/jak-obliczyc-zuzycie-pradu-w-domu/

Realne zmiany czy pozorne oszczędności

Należy pamiętać, że po zmianie dostawcy ważne są nie pierwsze miesiące, tylko zestawienia roczne. To właśnie na nich dokładnie widać, jak duże są nasze oszczędności. Jeśli zmiany nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, zawsze można szukać dalej w nadziei, że znajdziemy najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Skoro wiemy już, że bez prądu nie jesteśmy w stanie żyć, to warto zmniejszyć rachunki. Jest to jedno z najważniejszych mediów w każdym domu, nie przestaniemy z niego korzystać, a szukanie oszczędności właśnie w takich rzeczach to bardzo mądre posunięcie.

Materiał partnera bloga

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments