Takeitizi.pl

kobiece slow life

zdjęta obrączka
Relacje współpraca z partnerami bloga

Rozwód w sądzie – wcale nie taki prosty

Kiedy małżeństwo staje się fikcją, małżonkowie często podejmują decyzję o złożeniu pozwu o rozwód. Nie zawsze jednak mogą oni liczyć na pozytywną opinię sądu, a sprawa rozwodu może ciągnąć się miesiącami. Ale dlaczego?

Gdy rozchodzą się drogi

To, co na początku związku wydawało się idealnym dobraniem, może po latach okazać się kompletną pomyłką. Są takie przypadki, kiedy długie rozmowy nie pomagają. Na nic przychodzą też wizyty w poradni małżeńskiej, a nawet próby nawiązania porozumienia z pomocą mediatora. Kiedy każda codzienna sprawa staje się czynnikiem zapalnym do podjęcia kłótni, a kiedyś zakochanych w sobie małżonków łączą już tylko kredyty i inne zobowiązania, rozwód wydaje się jedyną opcją. Chociaż taki pomysł na rozwiązanie sprawy w oczach małżonków jest doskonały, to z punktu widzenia sądu nie zawsze taki jest.

Co stoi na przeszkodzie?

Trzeba mieć świadomość, że sprawy rozwodowe są rozpatrywane przez sędziów jako sprawy rodzinne. Pod uwagę bierze się więc nie tylko faktyczny stan małżeństwa, ale również inne czynniki. Kiedy w grę wchodzi dobro dzieci, zwłaszcza małych dzieci, sąd może postawić pod znakiem zapytania zasadność udzielenia małżeństwu rozwodu. Wychowaniu malucha nie sprzyja bowiem rozłam rodziny. Sędzia prowadzący sprawę rozwodową może więc nakłaniać małżonków do przemyślenia kwestii wychowania dziecka.

Rozwiązanie sprawy rozwodowej utrudnia też sytuacja, w której końca małżeństwa chce wyłącznie ta strona, która według sądu jest winna rozpadowi. Jeżeli jeden z małżonków zupełnie zaniedbał swój związek i to właśnie on chce, by nastąpiło jego oficjalne rozwiązanie, sąd będzie kwestionował zasadność udzielenia rozwodu.

Na trudności w sądzie z pewnością napotkają się osoby, które składając pozew o rozwód naruszają ogólnie przyjęte zasady moralności. Sąd ma w ten sposób chronić stronę, która nie jest winna rozpadowi małżeństwa, a po jego ewentualnym rozpadzie borykałaby się z problemami finansowymi (np. z powodu sytuacji, w której to drugi małżonek zarabiał na całe gospodarstwo domowe) bądź z wychowaniem dziecka, zwłaszcza jeśli jest ono chore bądź niepełnosprawne.

Zanim zapadnie decyzja

Każda sprawa, z którą musi zmierzyć się sędzia, jest inna, podobnie jak różne są małżeństwa decydujące się na rozwód. Sędziowie mają więc obowiązek rozpatrywać każdy pozew o rozwód indywidualnie, stosując się przy tym do wymienionych wyżej zasad. Zanim jednak zapadnie decyzja, sąd musi przedsięwziąć odpowiednie działania.

Zadaniem sędziego jest zgromadzenie jak największej liczby dowodów przemawiających za tym, czy małżeństwo powinno być utrzymane, czy lepiej będzie je zakończyć. W tym celu musi zadawać szczegółowe pytania, słuchać uważnie obu stron, analizować odpowiedzi i na ich podstawie stwierdzić, czy dany przypadek kwalifikuje się do pozytywnego zakończenia sprawy rozwodowej. Często nie jest to łatwe, bo małżonkowie starają się wybielać siebie samych przed sądem. Niemniej jednak doświadczenie sędziego i umiejętność analizy sytuacji pozwalają na podjęcie właściwej decyzji. Bardzo pomocne jest również wybór odpowiedniej kancelarii prawnej. Dobry adwokat wytłumaczy wszystkie istotne wątki oraz pomoże bezstresowo przejść przez cały proces rozwodowy.

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments