Takeitizi.pl

kobiece slow life

pair-3361949_1920
Relacje współpraca z partnerami bloga

Rozwód przed sądem, a może mediacja?

Czasami po wielu latach w związku okazuje się, że zawarcie małżeństwa przez pewną dwójkę było pomyłką. W takiej sytuacji małżonkowie podejmują pewne kroki, aby uporządkować swoje dotychczasowe życie. Kwestia ta nie jest jednak tak prosta, na jaką wygląda.

Problemy w małżeństwie – i co dalej?

Nie wszystkim parom dane jest żyć razem długo i szczęśliwie. Bywa tak, że po jakimś czasie związek zaczyna umierać śmiercią naturalną i trudno cokolwiek na to poradzić. Najczęściej jest tak, że im dłuższy staż ma dana para, tym trudniejsze jest rozstanie. Małżonków łączą bowiem nie tylko wspomnienia, ale także (a może: przede wszystkim) różnego rodzaju zobowiązania – zarówno finansowe, jak i rodzinne.

Rozwód a mediacja

Zarówno rozwód, jak i mediacja, są w świetle prawa propozycjami rozwiązań dla małżeństw, które mają pewnego rodzaju problemy. Rozwód jest znacznie bardziej radykalny – oznacza całkowity rozpad związku ze wszystkimi jego konsekwencjami, czyli m.in. podziałem majątku i określeniem, jak po rozwodzie będzie wyglądała opieka rodziców nad dziećmi (jeżeli je posiadają).

Mediacja jest zalecana wszystkim parom borykającym się z problemami – bez względu na to, czy dane małżeństwo podjęło już decyzję o złożeniu pozwu rozwodowego, czy jeszcze się nad tym waha. Przy pomocy bezstronnego mediatora, którego obecność jest konieczna w trakcie mediacji, można zażegnać pewne konflikty i dojść do porozumienia w przypadku różnicy zdań, a co za tym idzie – być może ustrzec się przed rozwodem. Jeśli natomiast dla danego małżeństwa nie ma ratunku, to pomoc mediatora również nie powinna być odrzucana. Dzięki mediacji można przejść przez rozwód w kulturalny, cywilizowany sposób, bez doprowadzania do niezręcznych sytuacji. Mediator może też pomóc małżeństwu z podziałem majątku i innymi kwestiami formalnymi. Podsumowując: mediacja jest dobrą opcją dla każdego.

Z punktu widzenia sądu: kiedy następują komplikacje?

Wydawać by się mogło, że sąd bez większych problemów udziela rozwodu wszystkim zdecydowanym na to małżonkom. Sytuacja może się jednak skomplikować, kiedy sąd weźmie pod uwagę pewne czynniki, jak np. trudną sytuację finansową czy fakt, że małżeństwo posiada małe dzieci. Takie sytuacje rozpatruje się właściwie jako sprawy rodzinne, ponieważ udzielenie rozwodu dwójce ludzi, którzy wychowują małe dzieci – a rozłam małżeństwa ich rodziców mógłby potencjalnie zaszkodzić ich rozwojowi i wychowaniu. Oprócz wychowania dziecka sąd może podać również inne powody, dla których małżeństwo powinno rozważyć mediację zamiast rozwodu. Jeśli sąd uzna, że istnieje szansa na utrzymanie małżeństwa, to na pewno nie udzieli rozwodu ot tak – będzie raczej skłaniał do szukania nici porozumienia. Z podobną reakcją sądu mogą spotkać się małżeństwa, które weszły już na drogę sądową w sprawie rozwodu, ale postępowanie zostało zawieszone. Indywidualnie rozpatruje się też przypadki, w których sprawa dotyczy zaspokojenia potrzeb rodziny czy alimentów – słowem: pieniędzy.

Źródło: http://kancelariaea.pl/uslugi/obsluga-prawna-klientow-indywidualnych/sprawy-rodzinne.html

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments