Takeitizi.pl

kobiece slow life

IMGP6744
Relacje

Jak rozpoznać, że ktoś chce nas kontrolować? 3 sygnały ostrzegawcze

„Ludzie, którzy sprawują kontrolę nad innymi lub nie chcą wziąć odpowiedzialności za własne życie, nie przyjmują granic jako dobrej nowiny lub wyzwolenia. (…) są zamknięci na opinie innych, nie dostrzegają własnych braków, sprzeciwiają się wszelkim granicom i obwiniają wszystkich o własne problemy.” (Henry Cloud, John Townsend)

Osoby, które za wszelką cenę próbują nas zdominować i wymusić zachowania, które dla nich są korzystne, bez brania pod uwagę potrzeb i uczuć drugiej strony, widzą w nas jedyne źródło zaspokojenia swoich potrzeb.

„Niektórzy sprzeciwiają się granicom, ponieważ starają się kontrolować, manipulować, lub władać drugą osobą. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że ktoś jest odrębną osobą, której opinie i uczucia są równie ważne jak ich własne. Uważają swój sposób myślenia i odczuwania za jedynie właściwy.” Henry Cloud, John Townsend

Często ma to miejsce w rodzinach, w których rodzice chcą, by to dzieci zaspokajały ich potrzeby. Rolą rodzica jest zaspokajać potrzeby dziecka, nigdy odwrotnie. Dlatego warto wyznaczać innym granice, nawet jeśli to pogorszy samopoczucie drugiej strony.

Jak rozpoznać, że ktoś chce nas kontrolować? 3 sygnały ostrzegawcze

Wybuchy złości

„Czasem jedna z osób ma na coś ochotę, a druga w najmniejszym stopniu jej nie przejawia. Rozczarowana osoba wpada wówczas w gniew.” Henry Cloud, John Townsend

Może być to sposób, by nakłonić drugą osobę do zmiany zdania. Rozmówca nie przyjmuje odmowy. Niekiedy gniew ma zahamować proces odsłaniania prawdy w rodzinach, w których skrywana jest tajemnica. Jakakolwiek szczerość i otwartość na dany temat owocuje gniewem. Za prawdę płacimy cenę bycia postrzeganym jako osoba nielojalna. Zagniewana osoba odwraca uwagę od problemu, a rozmówca zaczyna czuć się winny.

Kontroler oczekuje, że zawsze wszyscy będą się z nim zgadzać, jeśli to nie następuję, wyrzuca innym, że są egoistami.

Wzbudzanie poczucia winy

„”Gdybyś mnie kochał” lub: „Jak mogłeś być taki samolubny?”, a także bolesne milczenie przekazują przesłanie o jego winie.” Henry Cloud, John Townsend

Nic nas tak nie powstrzymuje przed otwartym mówieniem o swoich potrzebach, jak niechęć do zranienia uczuć bliskiej osoby. Nasz rozmówca obarcza nas odpowiedzialnością za własne uczucia i dobry nastrój.

” (…) ona zamiast wziąć odpowiedzialność za własne przykre uczucia związane z trudnością zaakceptowania nawet czasowego oddzielenia, obwinia go, że odsuwa się od niej i nie okazuje miłości.” Henry Cloud, John Townsend

Każdy odpowiada sam za siebie, zasmucenie drugiej osoby może ją zmotywować do szukania rozwiązań bez angażowania w nie osoby, która jest zmęczona i zajęta.

 „Są granice tego, co możemy dać drugiemu człowiekowi (…) gdyż groziłoby to zbytnim wyczerpaniem.” Henry Cloud, John Townsend

Cofnięcie miłości

To cofnięcie emocjonalnej więzi, dopóki szantażowana osoba nie zmieni swojego postępowania na pożądane przez rozmówcę.

Może to być sposób na skłonienie nas do wycofania się z dbania o siebie w relacji z drugą osobą, pod groźbą jej utraty lub sposób na ukaranie za „nieposłuszeństwo.”

W rodzinach, w których nie rozwiązuje się konfliktów wprost, plotkuje się za plecami, obmyśla zemstę, unika konfrontacji i otwartego mówienia o problemie. To zabija intymność. Niektórzy unikają konfliktu, bo to naruszyłoby ich nieskazitelny wizerunek. Zamiast przyznać się do błędu i przeprosić: zaprzeczają swoim zachowaniom lub umniejszają ich rangę („ja nie krzyczę, ja głośno mówię”, przerzucają winę na drugą stronę („zdenerwowałeś mnie!”), odwracają kota ogonem („ty zawsze na mnie krzyczysz!”).

Za próbę zdominowania nas, inni płacą wysoką cenę, jest nią niechęć do kontynuowania relacji. Przejmowanie odpowiedzialności za potrzeby dorosłych osób, hamuje ich rozwój. Jeśli dziecko odmówi wybawiania rodzica z tarapatów lub zaspokajania jego emocjonalnych potrzeb, może zmotywuje go to, by w dojrzały sposób zadbać o swoje potrzeby.

Marta Szyszko

na podstawie:

 granice

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments