Takeitizi.pl

kobiece slow life

angry-2191104_1920
Relacje

Jak rozpoznać bierną agresję? Niby nic się nie stało, ale cierpisz po kontakcie z drugą osobą

Kiedy agresja wyrażana jest wprost, przynajmniej wiesz, dlaczego cierpisz, w przypadku relacji z osobą bierno – agresywną, po pierwsze, nie możesz jej nic zarzucić, po drugie złość, która się u ciebie pojawia wydaje się być nie na miejscu. „Przecież nic się nie stało” – myślisz.

5 zachowań, które świadczą o tym, że doświadczasz biernej agresji

Ignorowanie twojej obecności

Na przykład brak powitania, nie odpowiadanie na twoje pytania, mimo że z pewnością rozmówca je usłyszał. Ignorowanie twoich wypowiedzi, przerywanie ich i zmiana tematu, jakby to, co mówisz nie miało znaczenia. Gdy próbujesz skonfrontować biernego agresora, odpowiada ze złośliwym uśmieszkiem: „Coś mówiłaś?”. Swoim zachowaniem daje ci do zrozumienia, że twoja obecność nic dla niego nie znaczy.

Przytyki

Rozmówca doskonale zna twoje słabe punkty i wykorzystuje to, by uzyskać przewagę, na przykład, wie, że nie jesteś do końca zadowolona ze swoich zarobków, więc mówi: Kiedy zaczniesz zarabiać prawdziwe pieniądze? Komentuje twoją figurę, patrzy ze złośliwym uśmieszkiem na twój brzuch i mówi – O, a co to?

Nadąsanie

Rozmówca jest zdystansowany, kiedy ktoś opowie żart i wszyscy wybuchają śmiechem, on pozostaje śmiertelnie poważny i niewzruszony. Niby nic, ale ciągły pesymizm psuje atmosferę i wprawia w zły nastrój. Za chwilę wszyscy stają się posępni.

Stawianie na swoim

Upór jako cecha ma swoje zalety. Dzięki niemu kończymy to, co zaczynamy i nie poddajemy się przy pierwszym niepowodzeniu. Czasem upór stosowany jest,  by ukarać drugą osobę i wtedy mamy do czynienia z bierną agresją. W tym przypadku chodzi o stawianie na swoim w celu kontrolowania innych. Agresor broni swojej pozycji, bo wie, że innych to zdenerwuje. Czerpie satysfakcję z tego, że inni słuchają, co mają robić, nawet jeśli robią to wbrew sobie. To walka o władzę, a nie o najlepsze rozwiązanie. W tym przypadku potrzeby rozmówcy nie są brane pod uwagę, stąd cierpienie.

Niekończenie powierzonych zadań

Brak odpowiedzialności za powierzone zadanie, niekończenie go i tym samym przerzucanie odpowiedzialności na innych, przy jednoczesnym udawaniu, że się nad tym pracuje, bez mówienia wprost, że nie zamierza się tego zrobić. Czasami staramy się stanąć na wysokości zadania, ale to się nie udaje i wtedy potrzebujemy wsparcia, w przypadku biernej agresji porażka była z góry zaplanowana.

Jak radzić sobie w relacji z osobą bierno-agresywną?

Kiedy próbujesz skonfrontować biernego agresora, możesz usłyszeć: „Wiecznie ci o coś chodzi”, „Co się czepiasz?”, „Takiej nigdy nie dogodzisz”, „Szukasz sobie problemów”;

Twoja uwaga karmi agresję, skoro zachowania ciebie ranią, będą jeszcze intensywniejsze. Najskuteczniejszą bronią jest ignorowanie zachowań rozmówcy:

„Jeśli ofiara nie reaguje na prowokację, prześladowca traci pewność co do wpływu, jaki wywiera, i może nawet zaprzestać swoich działań.” Doug Strycharczyk, Peter Clough

Jest takie przysłowie, że jeśli ktoś cię ignoruje i nie docenia twojej obecności przy wspólnym stole, pozwól mu „jeść samemu”.

W przypadku przytyków, pamiętaj, że nikt nie może wykorzystać przeciwko tobie prawdy na twój temat, którą zaakceptowałaś. Najskuteczniejszą bronią jest więc akceptacja.

Jeśli ktoś próbuje postawić na swoim, nie biorąc pod uwagę twoich potrzeb, możesz wycofać się całkowicie z planów i w tej sytuacji nie obdarowywać drugiej strony swoją obecnością. Zadbaj o niezależność finansową i emocjonalną.

Z osobą nadąsaną najlepiej ograniczyć kontakt i otoczyć się ludźmi zadowolonymi, którzy nie upijają cudzej pozytywnej energii.

Jeśli ktoś zawala terminy, pozwól mu ponieść konsekwencje, zamiast maskować jego nieudolność i przejmować za niego odpowiedzialność.

Bierna agresja często wynika z zazdrości (agresor chce odebrać drugiej osobie całą satysfakcję i radość), niskiego poczucia własnej wartości (agresor umniejszając czyjąś wartość, wspominając o słabościach drugiej osoby, próbuje się dowartościować).

„Osoba, która jest silna psychicznie, która czuje się bezpiecznie we własnej skórze, raczej nie odczuwa potrzeby potwierdzania swojej wyższości poprzez dowodzenie niższości innych.” Doug Strycharczyk, Peter Clough

Pamiętaj, że to zachowanie to problem twojego rozmówcy:

„Sposób, w jaki ludzie cię traktują, jest świadectwem tego, jacy oni są, a nie, jaki ty jesteś.” Allan i Barbara Pease

Marta Szyszko

na podstawie:

https://www.psychologytoday.com/blog/the-superhuman-mind/201611/5-signs-youre-dealing-passive-aggressive-person?utm_source=FacebookPost&utm_medium=FBPost&utm_campaign=FBPost

 

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments