Takeitizi.pl

kobiece slow life

zakochane w psychopatach
Relacje

Jak psychopata zwodzi swoją ofiarę?

Problemy w związku z psychopatą (czyli osobą, która nie ma wyrzutów sumienia lub ma bardzo niski poziom wyrzutów sumienia) wynikają z jego impulsywności, agresji, a także jego problemów z komunikacją. Problemy te uwarunkowane są nieodwracalnym zaburzeniem działania mózgu psychopatów, dlatego należy porzucić nadzieje, że coś zmieni się na lepsze. Psychopata ma trudność z przeżywaniem emocji  i rozumieniem abstrakcyjnych pojęć, nie ma empatii, ani rozwiniętej moralności. Kłamie bez mrugnięcia okiem, uważa, że jest ponad prawem. Intencjonalnie, z zaskoczenia i bez wyraźnego powodu krzywdzi innych dla czystej satysfakcji i by móc sprawować emocjonalną władzę nad innymi.

„Testy skojarzeń słownych z udziałem psychopatów ujawniają, że w ich mózgu część słów związanych z emocjami jest przetwarzana tak samo jak słowa neutralne. Dlatego też wypowiedź: „Złamałeś mi serce. Jestem zdruzgotana tym, że mnie zdradziłeś!” jest odbierana przez psychopatę podobnie jak: „Czy mógłbyś mi podać masło?” Sandra L. Brown

Nie potrafi wczuć się w czyjeś cierpienie, żałować swojego zachowania, a przejawianie emocji jest dla niego żałosne. On swój brak kontaktu z emocjami postrzega jako siłę i powód do dumy, że nie jest miękki, podatny na zranienie.

„Ostatecznie kobieta zauważa z niedowierzaniem, że właśnie zaangażowała się całym sercem w dyskusję z najbardziej niewrażliwym człowiekiem na świecie, którego ani trochę nie porusza jej cierpienie.” Sandra L. Brown

Psychopata ma problem z rozumieniem abstrakcyjnych pojęć, tzn. takich, które dotyczą emocji, empatii. Czuje się niekomfortowo, gdy partnerka chce rozmawiać o emocjach i o tym, co nie jest konkretne.

„Psychopaci mają trudność w posługiwaniu się językiem abstrakcyjnym. Znacznie lepiej radzą sobie z użyciem słów konkretnych. (…) Spośród licznych wskazówek, które świadczą o tym, iż błędnie używa słów abstrakcyjnych, można wymienić:

 • puste spojrzenie, kiedy kobieta posługuje się słowami, których on najwyraźniej nie rozumie;

 • (…) zmiana tematu, kiedy pojawiają się słowa lub pojęcia, o których on nie chce rozmawiać;

 • spychanie na margines abstrakcyjnych słów lub pojęć i pokrewnych tematów, aby przestały pojawiać się w rozmowie;

 • deprecjonowanie i nazywanie głupimi słów lub pojęć, aby kobieta nigdy więcej nie chciała o nich rozmawiać.” Sandra L. Brown

Jakich słów abstrakcyjnych nie rozumie psychopata? Oto kilka przykładów: empatia, lojalność, ludzkość (dla niego to banda frajerów), nastrój, miłość (dla niego to podporządkowanie się jego władzy), wzajemność, zaangażowanie, zasady, współczucie.

Główną motywacją w komunikacji jest dla niego pragnienie oszukiwania innych ludzi. Rozmowa to dla niego oręże walki i dominacji, a nie sposób na otwarte wyrażanie swoich poglądów, wymiana informacji i budowanie bliskości, jak ma to miejsce w przypadku niezaburzonych ludzi. Psychopata wciąż się pilnuje, by za bardzo się nie odsłonić. Miłość jest dla niego równoznaczna z podporządkowaniem się. Nie istnieją dla niego związki oparte na równości. On musi sprawować kontrolę i władzę nad emocjami drugiej osoby, co osiąga dzięki manipulacjom .

„Język stanowi oręż samoobrony. Jest używany do tego, aby zbyć rozmówcę, aby móc ukrywać się i maskować, uchylać się i unikać, zmieniać znaczenia słów, nie mówić nic mimo mnogości słów, formułować mgliste wypowiedzi. (…) Język nie służy przejrzystemu komunikowaniu czegokolwiek, lecz zaciemnianiu, nie dzieleniu się, lecz zabieraniu. (…) Język to broń.” Sandra L. Brown

Jak psychopata zwodzi swoją ofiarę?

Gdy kobieta mówi o abstrakcyjnych rzeczach, co dla niego jest niekomfortowe i wywołuje dezorientację, ma na podorędziu różne techniki manipulacyjne, które wybawią go z opałów. Stosuje je, gdy ofiara przykładowo próbuje go konfrontować z tego, jak ją skrzywdził, psychopata nie zamierza przyznać się do błędu (nigdy nie poczuwa się do winy), tylko obmyśla, jak sprawić, by ofiara poczuła się winna i odwraca odpowiedzialność, stawiając siebie w roli osoby skrzywdzonej.

Techniki manipulacyjne:

 • Zmienia znaczenie wypowiedzianych słów.

„-kobieta mówi o jabłkach, a on słyszy wypowiedź o pomarańczach;

– kobieta mówi o jabłkach, a on stara się zmienić pomarańczę w jabłko;

– kobieta mówi o jabłkach, a on twierdzi, że jabłko nie jest jabłkiem;” Sandra L. Brown

 • Nie odpowiada na zadane pytanie.
 • Udziela odpowiedzi, która nie jest związana z pytaniem.
 • Używa „sformułowań, które rozpraszają kobietę, wskutek czego ta musi prosić o wyjaśnienie i oddala się od pierwotnego tematu rozmowy.” (Sandra L. Brown)
 • Obwinia kobietę o swoje zachowanie.
 • Rozwleka swoją wypowiedź, by skierować ją na inne tory.
 • Manipuluje faktami, a kobieta traci poczucie rzeczywistości i wiarę w swój zdrowy rozsądek.
 • Jest niewzruszony.
 • Potrafi ukazać w racjonalnym, konkretnym świetle abstrakcyjne pojęcia. W ten sposób przeinacza znaczenie słów, czynów. Odziera wypowiedź z pierwiastka emocjonalnego, więc o czym dyskutować? Nic takiego się nie stało.

„W niektórych przypadkach psychopaci udają, że celowo czegoś nie zrozumieli, aby pognębić ofiarę. Część z nich jest sadystami. Cierpienie kobiety sprawia im przyjemność, bywa że erotyczną. Obserwowanie, jak miota się ona w obliczu swojej niezdolności do komunikowania się z nimi, bez wątpienia daje im zadowolenie.” Sandra L. Brown

Ponieważ psychopata nie potrafi budować autentycznych więzi emocjonalnych, udaje emocje, kopiując zachowania rozmówcy. W ten sposób stwarza pozory normalności i zdobywa zaufanie, jednak jego intencje są złe-chce przejąć kontrolę nad ofiarą i wyniszczać ją (fizycznie, emocjonalnie, finansowo).

„Chociaż psychopata ma trudności z przetwarzaniem niektórych uczuć, to jednak jest w stanie się nauczyć, jak partnerka używa pewnych słów i jak je rozumie, oraz papuguje je w rozmowach z nią, czyli naśladuje, mimo że nie rozumie ich sensu. (…) Dostosowuje się do partnerki, odbijając niczym lustro jej sposób komunikacji. (…) Chociaż papuga brzmi, jakby wiedziała, o czym mówi, to jednak oczywiście nie byłaby w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie dotyczące tematu jej wypowiedzi-to samo można powiedzieć o psychopacie. Potrafi papugować większe i mniejsze fragmenty tego, co powiedziała kobieta, ale nie świadczy to o emocjonalnym zrozumieniu poruszonej kwestii.” Sandra L. Brown

Motywuje go pragnienie dominacji i oszukiwania. Niezależnie od tego, jak długo ofiara próbuje mu wytłumaczyć, co czuje, nie uda jej się do niego dotrzeć i zbudować bliskości, ponieważ ma on ubogą sferę emocjonalną. Próba stworzenia z nim bliskości jest podobna od odbijania się od ściany i oczekiwania od niego, że da coś, czego nie posiada.

Ze względu na zaburzone funkcjonowanie mózgu psychopata może nie doświadczać emocji, doświadcza je w bardzo niskim stopniu, więc przechodzą u niego niezauważone lub doświadcza ich w wypaczony sposób.

„Psychopata nie jest w pełni świadomy swojego braku poczucia więzi emocjonalnej, ponieważ od zawsze był taki, a nie inny.” Sandra L. Brown

Psychopata ma radar na osoby samotne, porzucone, cierpiące, które doświadczają żalu, straty, przytłoczenia, emocjonalnej bezbronności, czyli najbardziej podatne na jego manipulacje.

Marta Szyszko

Na podstawie:

 zakochane w psychopatach

Czytaj także:

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments