„Potrzeba aprobaty jest równoznaczna ze stwierdzeniem: twoja opinia o mnie jest dla mnie ważniejsza niż moja własna.” Wayne W. Dyer; Jak przestać martwić się tym, co mówią inni?

„Sam decydujesz o swojej ważności i nikomu nie musisz się z tego tłumaczyć.” Wayne W. Dyer

Często czynom i słowom innych przypisujemy większe znaczenie i większą kontrolę, niż faktycznie ma to miejsce. Ich słowa i czyny nie świadczą o innych ludziach, ale o nich samych. Świadectwo tego, jacy jesteśmy, dajemy swoim zachowaniem. Inni nie mają władzy, by swoimi słowami i czynami nas tej wartości pozbawić. Każdy jest odpowiedzialny za siebie.

Jak przestać martwić się tym, co mówią inni? Przejmij odpowiedzialność

Mówiąc: „Zrobiłaś ze mnie idiotę na oczach wszystkich!” oddajemy innej osobie kontrolę, której wcale nie posiada i stawiamy się w pozycji ofiary.

„To ja spowodowałem, że czułem się jak idiota, bardziej przejmując się twoją opinią o mnie niż tym, co sam o sobie sądzę, i wierząc, że inni będą myśleli tak jak ty.” Wayne W. Dyer

Kiedy ktoś nisko ocenia innych, sam o sobie nie potrafi powiedzieć wiele pozytywnego. „Ludzie cenią innych tak wysoko, jak wysoko cenią siebie.” (Chris Taylor); Dlatego nie musisz innych przekonać do siebie, by czuć się dobrze. Możesz zachować pozytywny obraz siebie bez względu na to, czy inna osoba myśli i deklaruje podobnie.

„Twoja wartość nigdy nie powinna podlegać ocenie innych. Jesteś wartościowym człowiekiem, ponieważ Ty tak twierdzisz. Jeśli polegasz na innych przy ustalaniu swojej wartości, to jest ich wycena.” Wayne W. Dyer

Cudza ocena to nie prawda objawiona, nie niepodważalny fakt. To, co inna osoba mówi lub robi nie ma takiej mocy, by pozbawić cię wartości, nadajesz temu znaczenie poprzez swoje interpretacje.

„Cal był nieszczęśliwy z powodu opinii, jaką miał o nim jego szef. Zastanówmy się, co by były, gdyby nie wiedział, jak ocenia go przełożony. Czy też byłby nieszczęśliwy? Oczywiście, że nie. Jak mógłby być nieszczęśliwy z powodu czegoś, o czym nie wie? Dlatego też to, co jego szef myślał lub czego nie myślał o nim, nie było źródłem jego złego samopoczucia. To jego własne myśli czyniły go nieszczęśliwym. Co więcej, unieszczęśliwiał się, wierząc, że sądy innych o nim są ważniejsze od jego własnej opinii o sobie.” Wayne W. Dyer

jak przestać się martwić tym, co mówią inni

Chcesz uwolnić się od opinii innych? Zaakceptuj siebie

Wnioskowanie, że to nasza wina, zrobiliśmy coś nie tak, skoro inni się złoszczą, krytykują i obwiniają, to dziecięce myślenie. Pogarda skierowana do ciebie jest świadectwem tego, że druga osoba jej doświadczała, ale nigdy nie miała okazji wyleczyć ran. Natomiast nie świadczy, że zasługujesz na pogardę.

Kto nie ceni siebie, nie będzie umiał przyjmować uznania od innych, bez szukania drugiego dna: „chwali mnie, bo pewnie czegoś chce”, nie będzie umiał przyjąć komplementu bez umniejszania swoich zasług: „tak naprawdę, ja tylko nadzorowałam przebieg, a całą pracę wykonał X”; Kto nie kocha siebie, nie będzie umiał przyjmować miłości od innych, ani rozpieszczać siebie, gdyż nie uważa, że na to zasługuje. Może odmawiać sobie drobnych przyjemności, ładnych ubrań (nawet gdy go na to stać), bo inwestowanie w siebie uważa za zbytnią rozrzutność i woli poświęcać swoje potrzeby dla innych, choć oni wcale tego nie oczekują.

„Nic nie rzuca cię na żer opinii publicznej szybciej niż brak pewności siebie.” Jen Sincero

Jak przestać martwić się tym, co mówią inni? Trzeba zbudować poczucie własnej wartości, wyrobić sobie pozytywną opinię na swój temat. Przeciwieństwem takiej postawy jest nieustanna próba wzbudzania w innych podziwu:

„Tak objawia się nie miłość własna, ale raczej usiłowanie przyciągnięcia uwagi i zdobycia uznania innych poprzez działanie podobne do uderzania się w piersi w geście zwycięstwa. Jest to zachowanie równie neurotyczne jak zachowanie człowieka przepełnionego pogardą do siebie. Przechwałki zawsze są ukierunkowane na innych ludzi i mają na celu zdobycie ich sympatii. Oznacza to, że człowiek tak postępujący ocenia siebie przez pryzmat tego, jak widzą go inni. Jeśliby tak nie było, nie odczuwałby on ciągłej potrzeby absorbowania ich swoją osobą.

Miłość własna oznacza, że kochasz siebie;nie wymaga ona miłości innych ani ciągłego przekonywania ich o czymkolwiek. Twoja wewnętrzna akceptacja jest wystarczająca i nie zależy od poglądów innych ludzi.” Wayne W. Dyer

Marta Szyszko

na podstawie:

Jak przestać martwić się tym, co mówią inni?

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments