Takeitizi.pl

kobiece slow life

file3401282459142 (1)
rozwój osobisty

Polskie piekiełko to mit

Polskie piekiełko to mit, który hodujemy, a jeśli istnieje naprawdę, to tylko w naszych głowach. Polska, jak każdy inny kraj, stwarza wiele możliwości rozwoju, zarówno zawodowego, jak personalnego, a jeśli czujemy, że to nie nasze miejsce, nie nasze spełnienie, nic nie stoi na przeszkodzie, by emigrować.

Narzekanie osłabia. Skończmy ze stereotypem, że to nasza narodowa cecha, wyróbmy nowe nawyki i nie wracajmy już do starych. Może nie tak od razu, ale dokonajmy wysiłku. Czy to będzie aktywny dzień, zamiast otumaniania się serialem, czy to będzie post na blogu, zamiast gapienia się w punkt. Codziennie oddziałujesz na innych ludzi, uwierz, jeśli się uśmiechniesz, druga osoba poczuje się lepiej, nawet jeśli tego nie odwzajemni.

Bicie piany nie prowadzi do niczego konstruktywnego, nawet jeśli robimy to w odruchu obronnym. Uśmiech, ciepło, zrozumienie, dobro jest Twoją najsilniejszą bronią, najskuteczniejszą. Nikt nie rodzi się zły. Nikt nie jest bezsilny, a gadanie, że życie jest ciężkie to obrażanie samego siebie, bo życie jest dokładnie takie, jakie je zbudujemy.

Odpowiedzialność to słowo klucz, choć przecież wymaga ona wysiłku. Wysiłek jest potrzebny, by rzucić pracę, która nas nie satysfakcjonuje lub zrobić krok w lewo, gdy wszyscy namawiają na stanie w miejscu. Nawet, jeśli jest to nasz wewnętrzny głos i chochlik, który powstrzymuje przed wszystkim, co konstruktywne.

Gdy przeprowadzam wywiady z młodszymi dziewczynami, które chwyciły swoje życie za rogi, podróżują, nie zamykają się w stereotypach kobiecych, biorą z życia to, co najwykwintniejsze i nikomu nie muszą się tłumaczyć, już teraz widzę, że jedyne, co nas powstrzymuje to własne myśli, z pewnością nie kraj, nie status materialny, nie narodowość.

Piekło może być w nagłówkach, ale nie musi go być w Twoich myślach. Dziesięć osób może plotkować i pluć przez lewę ramię, przeklinać, ale Ty masz swoją drogę i własną misję do wykonania.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments