Takeitizi.pl

kobiece slow life

jak podróżować tanio
Podróże

Podróż samolotem, autokarem, czy samochodem – co wybrać?

Zima to idealny okres, aby zacząć planować letnie wypady, po sezonie ceny znacznie spadają. Wybór odpowiedniego środku transportu będzie zależeć od liczby osób z nami podróżujących. Na co się zdecydować? Bilety lotnicze, autobusowe, a może na własne cztery kółka?

Jeśli jest ich kilka, to wygodnie i w miarę tanio jest podróżować samochodem.

Plusy: możemy wziąć większy bagaż i nie goni nas rozkład jazdy. Możemy zatrzymywać się też, gdzie i jak długo chcemy. To także możliwość odkrycia jakiegoś ciekawego miejsca! Powstają społeczności, gdzie możemy dzielić koszty podróżowania także w codziennym dojeżdżaniu do pracy: carpooling.pl (przeczytaj takżeJ czy car-matching.pl.

Minusy: oprócz benzyny, czy opłat autostradowych trzeba również pomyśleć, o tym, czy nic nie zepsuje się w trakcie drogi. Warto, zatem np. dokonać przeglądu technicznego, aby nie zaskoczyła nas jakaś nieprzyjemna dla kieszeni naprawa, która spowoduje, ze zamiast pamiątek z podróży będziemy szukać mechanika, a z pewnością za granicą koszty będą wyższe niż w Polsce.

Innym sposobem podróżowania jest autokar. Obecnie na naszym rynku rozwija działalność kilku przewoźników w tym np. Polski Bus, Eurobus, Polonus.  Jeśli natrafimy na promocję może nam udać się zakupić bilet nawet za złotówkę.

Możemy zapisać się na newsletter, aby być na bieżąco informowanym o aktualnych promocjach. Takie promocje urządzane są kilka razy w roku, a kierunków np. z Warszawy jest całe mnóstwo w tym także zagranicznych. Rezerwacja jest bardzo prosta przez stronę www, a żeby móc wsiąść do autokaru z czerwonym bocianem wystarczy podać numer rezerwacji, nie trzeba nawet drukować biletu – chociaż doradzam to zrobić dla własnego komfortu, aby chociażby nie zapomnieć godziny odjazdu.

Także polscy przewoźnicy próbują się równać z irlandzkim koncernem, np. Polonus bus w minionym roku wprowadził promocję na połączenia w okresie wakacyjnym.

Zagraniczne podróże oferują także Eurobus, Sinbad, Ecolines i wielu innych.

Jeśli podróż autokarem jest dla nas zbyt męcząca zwłaszcza dla tych, którzy mogą pochwalić się długimi nogami, proponuję wybrać się w podróż samolotem.

Przewoźnicy oferują loty krajowe już od 19 zł. Takie promocje wprowadza, co jakiś czas Ryanair. W Polsce mamy już 14 porty lotnicze. W pobliżu Warszawa działają dwa z tym, że większość linii lata z Okęcia. Najbardziej popularną tanią linią lotniczą jest Wizzair. Węgierski przewoźnik lata obecnie na 340 trasach i może pochwalić się ponad 4 mln pasażerów rocznie w Polsce.

Co jakiś czas wrzuca promocje na bilety, np. ostatnio 20% mniej, więc warto śledzić stronę tego przewoźnika. Jeśli za niższą cenę jesteśmy skłonni wytrzymać mniej miejsca na nogi, brak rękawa i podróż autobusikiem po płycie lotniska, to jest to bardzo dobre rozwiązanie na spore zaoszczędzenie pieniędzy.

 Tańszego zakupu biletów w Wizzair możemy dokonać również, jeśli mamy kartę discount albo konto w banku Raiffesien.

 Z własnego doświadczenia polecam zastanowić się nad kupnem biletów na długo przed planowaną podróżą. I tak np. bilety kupione przeze mnie z półrocznym wyprzedzeniem, były trzykrotnie tańsze niż w tygodniu odlotu.

Promocje na loty możemy śledzić na różnych portalach jak np. Fly4free, ale trzeba patrzeć na niektóre krytycznym okiem – nie zawsze obejmują one lotniska z których chcemy wylecieć albo są w różnych terminach, które nie zawsze są dla nas atrakcyjne albo dotyczą tylko lotów w jedną stronę.

Nie tylko tani przewoźnicy robią promocje, także inne linie lotnicze np. LOT. Swego czasu oferowano zniżkę połowy ceny na loty, ale zdarzają się również promocje w konkretne dni.

 Trzeba także dokładnie czytać warunki oferowane przez daną linię, zwłaszcza odnośnie wymiarów bagażu i dozwolonych przedmiotów. I tak np. Wizzair pozwala wnieść na pokład jedną sztukę bagażu o wymiarach: 42x32x25 cm ( zwany małym bagażem podręcznym) lub za dodatkową opłatą duży bagaż podręczny o wymiarach 56 x 45 x 25 cm. Natomiast Ryanair dwa: jeden bagaż podręczny o wadze do 10kg i maksymalnych wymiarach 55cm x 40cm x 20cm oraz dodatkowa mała torebka 35 x 20 x20cm.

Przekroczenie wymiarów może nas słono kosztować, stąd co jakiś czas możemy zauważyć porzucone na lotnisku walizki, których wnętrzności pasażer przepakował do foliowej torby, aby zmieścić się w wymiarach i uniknąć dodatkowej opłaty, zwykle przekraczającej wartość zakupu nowej walizki.

Promocje oferuje także PKP, chociaż nowy nabytek: Pendolino nie jest najtańszy ani nawet najszybszy, to możemy załapać się na inne promocje. Trasy międzynarodowe obejmują codzienne połączenia do Francji, Niemiec, Rosji, Czech, Austrii, Węgier, Holandii, na Ukrainę, Słowację i Białoruś, a podróż kosztuje już od 19 euro. Dobrym rozwiązaniem może być też bilet turystyczny.

Obejmuje weekendy i daje możliwość wielokrotnej liczby przejazdów od godziny 18:00 w piątek, do godziny 6:00 w poniedziałek, dodatkowo ważność biletu przedłuża się na dni świąteczne sąsiadujące bezpośrednio z weekendem, co jest dużym plusem. Ceny w zależności od przewoźnika to 45 lub 79 zł. Mamy również możliwość załapania się na okresowe promocje, jak było na przykład ostatnio w przypadku wprowadzania Pendolino, którego zainteresowanie klientów przeciążyło w jedną noc serwery PKP.

Kasia Kowalska

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments