Takeitizi.pl

kobiece slow life

on się nie domyśli
Relacje

On się nie domyśli – jak budować dojrzały związek?

Świat jest dobry, a ludzie mili, jeśli twoje potrzeby są zaspokojone. Gdy jesteś niedospana, głodna, przemęczona i nerwowa trudno będzie ci budować szczęśliwy związek.

Swój dobrostan w wieloletnim związku zacznij od zaspokojenia potrzeb. Nie licz na to, że partner Cię dopełni, zatuszuje braki, to tak nie działa.

Zarabiaj swoje pieniądze, realizuj ambicje i traktuj mężczyznę po partnersku. Nikt nie jest ważniejszy, nie ma wyższej pozycji w hierarchii, nikt dla nikogo nie musi się poświęcać.

Z drugiej strony są takie momenty, kiedy sama sobie nie poradzisz, liczysz na swojego partnera i jeśli on będzie wtedy nieobecny (ciałem lub duchem), wasz związek się osłabi, np. gdy masz poważne problemy rodzinne, gdy potrzebujesz jego wsparcia, straciłaś pracę, a grunt usuwa ci się spod nóg lub masz problemy zdrowotne i chcesz oprzeć się na silnym ramieniu.

To też codzienne potrzeby, takie jak rozmowa po udanym seksie (jeśli partner wtedy zaśnie, zostawi cię z niezaspokojoną potrzebą czułości i romantyzmu). Troska, zainteresowanie twoim życiem zawodowym, aktywny udział w życiu rodzinnym, głęboka relacja z dziećmi, a nie odcinanie się po pracy, w poczuciu, że skoro on zarabia na dom, to nic więcej nie musi od siebie dać. Być może nieświadomie powiela schemat własnych rodziców, przy odrobinie dobrych chęci te destrukcyjne i zdezaktualizowane wzorce możecie przekształcić w nowe.

Zacznij od siebie. Jesteś za siebie odpowiedzialna, za swój dobry humor, za spokojny ton i pełne zrozumienia spojrzenie. Dopiero dając sobie prawo do zaspokajania własnych potrzeb, w tym odpoczynku, słodkiego nicnierobienia, ambicji, rozwoju osobistego, tworzysz grunt pod dojrzały związek. A gdy już go stworzysz, jak uczynić go jeszcze silniejszym?

On się nie domyśli, powiedz wprost na co liczysz

Zamiast wyrzucać partnerowi, że czujesz się niekochana, powiedz mu, jak może okazać ci miłość. Rozmową, opowiadaniem jak minął mu dzień i co ciekawego wydarzyło się w pracy? Ma obejmować cię ramieniem, inicjować randki, przytulać przed zaśnięciem? Kiedy konkretnie czujesz się kochana? Jak on ma to wyrazić słowem, czynem, spojrzeniem? Daj jasne wskazówki i poproś swojego mężczyznę, by również określił swoje oczekiwania. Być może dla niego zupełnie inaczej przejawia się twoja miłość i zaangażowanie, dając mu to, czego sama oczekujesz, trafiasz w próżnię, bo jego potrzeby mogą się różnić od twoich.

Nie obwiniaj

Mów o swoich uczuciach, jak czułaś się, gdy on zachował się w określony sposób? Być może twój partner nawet nie wie, że czujesz się zraniona. Obwinianie uruchamia mechanizm obronny, partner wymienia sytuacje, w których ty się nie popisałaś, obrzucać się minionymi krzywdami można w nieskończoność. Ponadto obwinianie stawia ciebie w pozycji ofiary.

„Chcesz mieć rację czy rozwiązać problem? Jeśli to drugie, nie przekonuj do swojego zdania. W partnerstwie nie ma miejsca na przegranych i wygranych, chodzi o to, by razem się czegoś nauczyć.” Mateusz Grzesiak

Skup się na przyszłości

Daj jasne instrukcje, co partner może zmienić w zachowaniu, byś czuła się szanowana i kochana.

„Jedyna rzecz, którą możesz zmienić, to przyszłość. Zatem, mówiąc cokolwiek, zasugeruj zmiany tam, gdzie można je wprowadzić – czyli właśnie w przyszłości.” Mateusz Grzesiak

Być może partner ma tendencję do wymuszania na tobie posłuszeństwa, okazywania swojej dominacji, „odstresowywania się” krzykiem.

Możesz wtedy obrazić się, wyjść, pozwolić, by takie sytuacje drążyły związek, a z czasem doprowadziły do jego rozpadu.

Możesz też dać jasną wskazówkę na przyszłość – mógłbyś mówić trochę ciszej?

I dopiero, gdy ta prośba zostanie spełniona, odnieść się do przekazu.

„Poczucie bezpieczeństwa jest budowane przez świadome wzorce komunikacji i pojawia się szczęście, które nie jest emocjonalnym „hajem”, ale owocem zrozumienia, czym jest dojrzałe bycie razem.” Mateusz Grzesiak

Marta Szyszko

na podstawie:

komunikacja w zwiazku

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments