Takeitizi.pl

kobiece slow life

odrzucenie
Relacje

Odrzucenie – jak sobie z nim radzić?

Kiedyś znalazłam w Sieci mem- nigdy nie zmieniaj się dla innych, bo jeśli ta osoba zniknie z Twojego życia, nie będziesz mieć ani jej, ani siebie.

Odrzuceniu przez innych i naszej decyzji, by na siłę niczego nie sklejać, towarzyszy wiele przykrych emocji, takich jak: złość i poczucie niesprawiedliwości, zupełnie jak w piosence – Say something, Im giving up on You.

Jednocześnie odrzuceniu towarzyszy ulga, bo możemy być wreszcie szczerzy sami ze sobą. Bo mamy odwagę przyjąć rzeczy takimi, jakie one są – niedoskonałymi, niesatysfakcjonującymi, rozczarowującymi, choć mogło być tak pięknie.

Jeszcze będzie pięknie, tylko nie wedle pierwotnego scenariusza.

Gdy ktoś nas odrzuca, neguje naszą wartość, odtrąca, ignoruje, to ważne mieć dokąd pójść. To ważne wiedzieć, kim się jest.

Kluczowa jest psychiczna niezależność. Na ile znasz siebie, na ile potrafisz funkcjonować bez niczyjej autoryzacji, kieszonkowego, łaski czy niełaski? Boisz się sprzeciwić, by nie stracić miłości? Boisz się przeciwstawić regułom, bo już nie będzie bezpiecznie, znajomo, przewidywalnie?

To coś Ci powiem, jeśli odczuwasz tego typu lęki, to nie jest dobrze. To wcale nie czujesz się bezpiecznie, tylko przeżywasz huśtawki nastrojów, związane z cudzymi humorami, ale idziesz w zaparte, bo te ścieżki są tak znajome, wydeptane, nadają rytm codzienności.

Być może bez tego rozsypiesz się na kawałki, a może, gdy odrzucisz kontrolę, poznasz prawdziwą siebie? I żadne klepanie po ramieniu nie będzie Ci już potrzebne, a wszystkie relacje staną się kwestią wyboru, a nie wchodzenia w układ zależności, wynikający z tego, że masz mgliste pojęcie o sobie samej?

Jeśli ciągle postrzegasz siebie przez pryzmat relacji z drugim człowiekiem, przez pryzmat cudzych potrzeb, na których maksymalnie się koncentrujesz, to gdy już nie ma kogo niańczyć, stoisz przerażona sam na sam ze sobą, po raz pierwszy od dawna i nawet nie znasz tej dziewczyny. A może być warta poznania i niekoniecznie trzeba od niej uciekać.

Marta Szyszko

foto: http://www.splitshire.com/

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments