Takeitizi.pl

kobiece slow life

utah_county_reception_venue
Lifestyle

Nikt nie może ci dać tego, czego nie ma w sobie

Czasem można by pomyśleć – skąd w świecie tyle frustracji, dlaczego zamiast uśmiechać się, okazywać sobie wzajemne wsparcie i zrozumienie ludzie gryzą, manipulują i knują intrygi.

Odpowiedź jest prosta – nikt nie może dać ci tego, czego nie ma sobie. I tak, gdy powiesz szczery komplement, odbiorca może się skulić w sobie i zastanawiać – czego ona chce ode mnie, to jakiś żart, mam się bać?

Spójrz na osobę, która atakuje, kąsa i marudzi, a przekonasz się, że zamiast brać udział w grze pod tytułem „świat jest przeciwko mnie”, należałoby współczuć, że jest tak niezadowolona z każdego aspektu własnego życia.

Sfrustrowana matka z objawami depresji, u której górę wziął stres, nie będzie rozkosznie gugać ze swoim niemowlęciem. Tata, który wraca skonany z roboty nie powita dzieci szerokim uśmiechem, ale doczepi się porozrzucanych zabawek i dokończy dzień w atmosferze wrogości, niezadowolenia, smutku.

utah_county_reception_venue

Teściowie, którzy zamiast cieszyć się z dorosłości dzieci, odczytują ją jako atak na siebie, nie będą wspierać ich marzeń, własnego „M” i wolnych wieczorów przy świecach, bo zamiast skoncentrować energię na opiece nad wnukami, wybiorą konflikt.

Nie należy wtedy pytać dlaczego. Należy być miłym zwłaszcza dla osób, które miłe być nie potrafią. Jeśli istnieje cień szansy – nauczyć ich tego, że można inaczej, jeśli nie, nie angażować swojej energii w coś, na co i tak nie mamy wpływu, a przez co jesteśmy pozbawiani sił witalnych.

Żeby zachować dobry nastrój warto otaczać się ludźmi spełnionymi, zadowolonymi, szczęśliwymi, bo potrafisz dać lub otrzymać tylko to, co masz w sobie. Możemy przyjmować codzienne marudzenie aż sami zaczniemy marudzić, możemy konflikt, o który się nie prosiliśmy, przyjąć bezrefleksyjnie i brać w nim udział.

A możemy też się zdystansować, ograniczyć kontakty z osobami, które nam nie służą i przede wszystkim skupić się na tym, by służyć innym, a nie równać się automatycznie do ich złego nastroju, generując coraz więcej frustracji wokół.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments