Takeitizi.pl

kobiece slow life

para nad wodą
Relacje

Dlaczego współczesne związki są nietrwałe?

Ile małżeństw przetrwało kryzys tylko dlatego, że kobieta nie mogła tak po prostu spakować walizek i unieść się honorem? Choć coraz rzadsze jest zjawisko męczenia się z kimś pod jednym dachem z powodu przymusu ekonomicznego, wyłania się druga skrajność takiej wolności – często kończymy związki pochopnie, choć można było je uratować.

czym jest miłość?

Według Bogdana Wojciszke miłość składa się z trzech komponentów:

– intymności, którą najpełniej oddaje słowo przyjaźń, ponieważ składa się na nią lojalność, zaufanie, wzajemna troska, niesienie pomocy w potrzebie i zrozumienie.

– namiętności, którą można odczytać jako zazdrość o partnera, pociąg seksualny, tęsknotę w przypadku dłuższego rozstania, na tą składową mamy najmniejszy wpływ, ona może się pojawić, ale może osłabnąć. Przypisywana jest zwłaszcza początkowemu etapowi związku.

– zobowiązania, czyli: „podejmowanych przez człowieka decyzji i wysiłków mających na celu przekształcenie relacji z partnerem w stały związek (na początku) bądź chroniących taki związek przed rozpadem i podtrzymujących go w możliwie dobrej kondycji.” Zobowiązanie może łączyć dwoje ludzi długo po tym jak wypaliła się namiętność i osłabła intymność, z drugiej strony każde z partnerów może z dnia na dzień podjąć decyzję, że koniec tego poświęcenia.

„Jeżeli czynniki przeszkadzające opuszczeniu związku są słabe, a nadzieje na lepszą alternatywę duże, związek wchodzi w ostatnią fazę, zwaną rozpadem.”

rozwód
pixabay.com

co nam daje trwały związek?

Psycholog podkreśla, że poza wysiłkiem, który wkładamy w budowanie trwałego związku, otrzymujemy wiele w zamian. Monogamia jest bowiem przyjemna, bezpieczna i nadaje życiu sporo sensu, ponadto małżeństwa cieszą się lepszym zdrowiem niż single – żyją dłużej. Dla niektórych jest jednak zbyt przewidywalna i nudna. Mamy coraz większe oczekiwania wobec drugiej połowy, nierzadko nierealistyczne. Porównujemy swój związek z czyjąś kreacją w mediach społecznościowych i dokręcamy śrubę.

a co odbiera?

Są osoby niestworzone do związku monogamicznego. Potrzebują bardzo dużo autonomii, ich życiu sens nadaje coś zupełnie innego niż związek z drugim człowiekiem, na przykład pasjonująca praca, zamiłowanie do podróży, słowem traktowanie każdego dnia jako okazji, by chwytać dzień i na nikogo się nie oglądać. Do pewnego momentu osoba o naturze singla próbuje ciągnąć te dwa „etaty” – związek, który wiąże się z altruizmem i kompromisami oraz potrzebę wolności i niezależności, często dokonując wyboru między jednym, a drugim, a czasem tego wyboru dokonuje partner, którego potrzeby w związku nie były zaspokajane.

miłość
pixabay.com

Oliwy do ognia dodaje fakt, że współcześnie traktujemy związki bardzo konsumpcyjnie i hedonistycznie, jeśli przestają nam dostarczać przyjemności to je zrywamy i zamieniamy na nowe. Przestajemy godzić się na bylejakość, bo nasz czas jest cenny, coraz rzadziej uginamy się pod presją kultury, pozwalamy sobie na podążanie za głosem serca.

wspólne pasje

Nie bez powodu mówi się, że wspólne pasje jednoczą. Jeśli w związku obie osoby mogą wzrastać, rozwijać się i dążyć do nowych celów, nie ma rozdźwięku między priorytetami, żadne z partnerów nie czuje, że musi obniżać loty i pohamować swoje ambicje, by zrównać do „kanapowego” trybu życia. Wtedy związek rzadziej postrzegany jest jako poświęcenie, ale relacja, w której wspólnie rozwijamy skrzydła, dzięki czemu łatwiej przymknąć oko na pewne niedogodności oraz cieszyć się wsparciem, stabilizacją, bezpieczeństwem i osiągnąć osławione porozumienie dusz.

Należy mieć na uwadze, że człowiek zmienia się na różnych etapach życia i to, na co „umówił się” na początku związku – np., że kobieta będzie zajmować się domem i dziećmi, a mężczyzna pracuje i o nic martwić się nie musi, może się zdezaktualizować. Wtedy ważne, by razem ustalić nowy podział i się w nim odnaleźć, a nie kurczowo trzymać utartych rozwiązań, które blokują rozwój i wspólne wzrastanie.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments