Takeitizi.pl

kobiece slow life

nieumyte okna
wellness

Nie umyłam okien, czuję się świetnie

Mam wrażenie, że o ile większość z nas potrafi o tym nie myśleć przez lwią część roku, o tyle wiosna i zbliżające się Święta włączają jakiś tryb poczucia winy związany z niedostatecznym zaangażowaniem w utrzymanie porządku na chacie.

Jeśli jesteś kobietą aktywną zawodowo, prawdopodobnie czujesz, że pewne sfery Twojego domowego eldorado są zaniedbane. Nie przeraża Cię zaniedbanie swoich podstawowych potrzeb aż tak bardzo, jak zapuszczenie okien lub pełen zlew. Gdzie bije to źródło?

Terapeutka Dorothy Rowe opisuje, jak jej rozmowy z pogrążonymi w depresji paniami domu, sprowadzały się do stresu związanego z jego prowadzeniem: „na podstawie rozmów odniosłam wrażenie, że musi gdzieś istnieć księga zasad prowadzenia domu, której uchybienie jest całkiem niewybaczalne. Księga zasad prowadzenia domu zawiera bogaty zestaw zasad i przepisów tych wszystkich aspektów jedynego, uniwersalnego prawa: TWÓJ DOM ZAWSZE I BEZ WYJĄTKU MUSI BYĆ CZYSTY I POSPRZĄTANY.”

nieumyte okna

Los zsyła surowych inspektorów w postaci mamy, teściowej lub sąsiadki, która dziwnym trafem zawsze ma poukładane jak w pudełeczku, sama wygląda nieskazitelnie, a jej dzieci tuż po zabawie odkładają klocki na miejsce – kolorami.

Tymczasem terapeutka wskazuje na rodzaj utraty kontroli nad pewnymi sferami życia (Picie męża? Niezrealizowane ambicje? Niespożyty potencjał? Lęk przed przemijaniem? Niepogodzenie z dorastaniem i usamodzielnianiem się dzieci?), które każą nam kompulsywnie kontrolować to, co jest pod ręką – bałagan.

„Znam tę bezbrzeżną rozpacz, którą można czuć, kiedy utrzymanie czystości w domu jest po prostu ponad siły czy kiedy życie zaczyna doskwierać, ale ty obsesyjnie czyścisz i pucujesz swój dom, gdyż jest to jedyna część twojego życia, nad którą możesz sprawować kontrolę i którą możesz utrzymać w porządku.”

„Ludzie cierpiący na depresję są bardziej od innych narażeni na grypę czy przeziębienie i co jest bardzo smutne, u niektórych rozwija się nowotwór lub choroba serca. Szczęście daje ludziom zdrowie.”

Jeśli więc masz okropne poczucie winy z powodu niedociągnięć w domowych pieleszach, weź przykład z leniwców – jakoś nie wyginęły. Silna samodyscyplina da Ci wszystko, poza szczęściem.

Marta Szyszko

Na podstawie: Dorothy Rowe „Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu?”

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments