Takeitizi.pl

kobiece slow life

jakmuzykawplywananaszrozwoj2
wellness współpraca z partnerami bloga

Jak muzyka wpływa na nasz rozwój?

Klasyczna, rockowa, techno czy dance każdy rodzaj muzyki ma swój rytm i linię melodyczną. Jednych utworów chętniej słuchamy podczas aktywności fizycznej, które nas pobudzają, inne zaś pomogą się nam wyciszyć lub skoncentrować w czasie odpoczynku lub pracy. Dlaczego tak się dzieje? Jak muzyka wpływa na nasz organizm?

Dlaczego dzieci powinny słuchać muzyki klasycznej?

Współcześni badacze, między innymi m.in. otolaryngolog prof. Alfred Tomatis wykazali, że muzyka ma wpływ rozwój malucha. Wiadomo również, że odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię!

Wykazano, że słuchanie muzyki, szczególnie klasyczna, w dzieciństwie stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Wpływa korzystnie na rozwój pamięci – zawłaszcza słuchowej, naukę języków oraz poczucie przestrzeni. Dodatkowo ułatwia koncentrację, zwiększa kreatywność, a także ułatwia naukę czytania. Ma również pozytywne działanie na ciało wspomagając jego koordynację ruchową oraz harmonizuje napięcia nerwowe. Nie prawdą jest jednak, że wpływa na wzrost inteligencji u dziecka.

jakmuzykawplywananaszrozwoj1

Jak muzyka wpływa na nasze emocje

Liczne badania wykazują wpływ muzyki na układ krwionośny, oddechowy oraz nerwowy. Przy spokojnych dźwiękach muzyki klasycznej i relaksacyjnej dużo łatwiej nam się zrelaksować. Serce zwalnia swoje tempo, wyrównuje się nasz oddech co wpływa uspokajająco na układ nerwowy. Stymuluje także rozwój neuroprzekaźników takich jak: epinefryny, noradrenaliny, serotoniny, dopaminy. Dzięki temu muzyka pomaga między innymi w:

  • panowaniu nad stresem,
  • łagodzeniu bólu,
  • wspomaga koncentrację,
  • pomaga w walce z depresją.

Jednak można również uzyskać działanie przeciwne. Wiadomo, że szybkie i mocne rytmy mogą pobudzać nasze ciało a jednocześnie i Nas do działania. Odpowiednio skomponowane frazy muzyczne mogą mieć zaskakująco intensywne wpływ na człowieka.

jakmuzykawplywananaszrozwoj3

Muzyka zawsze z Tobą

Współcześnie możemy słuchać muzyki niemal zawsze i wszędzie. Możemy pobierać ją z sieci, mieć nagraną na płycie CD lub winylowej. Szczególnie te ostatnie powracają znów do łask, ponieważ umożliwiają pełniejsze oddanie dzięków. Jeśli więc chcesz słuchać muzyki na najwyższym poziomie sprawdź jaki wybrać gramofon.Różnorodne sprzęty takie jak smartfony, odtwarzacze MP3, czy transmitery pozwalają na odtwarzanie ulubionej muzyki podczas podróży samochodem lub intensywnych treningów. Warto to wykorzystać, ponieważ odpowiednio dobrana muzyki, pobudzając Twój układ krwionośny i oddechowy wspomoże Twoje ciało podczas ćwiczeń lub nie pozwoli zasnąć podczas długich godzin za kierownicą.

Warto więc nauczyć się świadomie korzystać z działania muzyki, odpowiednio ją dobierając do sytuacji czy naszego nastroju.

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments