Takeitizi.pl

kobiece slow life

toksyczni ludzie
Relacje

„Nie musimy przyjmować miłości od ludzi, którzy stanowią dla nas zagrożenie – ludzi, którzy nas wykorzystują czy z którymi nie chcemy wchodzić w żadne relacje.”

Pozostawanie w bliskiej relacji z osobą, która poświęca twoje poczucie własnej wartości, twoje potrzeby i prawdę, by podtrzymać wygodne dla niej iluzje, z czasem doprowadzi do spadku twojej samooceny, odcięcia się od odczuć, braku zaufania do własnego osądu sytuacji i poczucia winy oraz wstydu za sprawy, które nie zależą od ciebie. To konsekwencje pozostawania w bliskiej relacji z kimś dotkniętym nałogiem lub związanym z osobą pogrążoną w nałogu i ukrywającym ten fakt.

„Czasami ciężko jest trzymać się swojej prawdy i ufać temu, co wiemy, szczególnie wtedy, gdy inni próbują załatwiać swoje sprawy związane z poczuciem winy i wstydu. Mają ukryte cele. Być może tkwią po uszy w zaprzeczeniach. Chcieliby, żebyśmy uwierzyli, że nie wiemy tego, co wiemy. Chcieliby, żebyśmy przestali ufać samym sobie. Woleliby, żebyśmy dali się wciągnąć w ich bezsensowne machinacje.” Melody Beattie

Destrukcyjni ludzie będą wmawiać ci, że jesteś złą osobą, by zakamuflować swoje poczucie winy i wstydu z powodu tego, co sami zrobili.

Czy powinniśmy żałować, że ludzie, którzy nie chcą się skonfrontować z problemami, i których problemy rzutują na wszystkich naokoło, nie są już częścią naszego życia?

Nie, ale musimy uporać się z żalem, że nie potrafili być dla nas, gdy ich potrzebowaliśmy, że nie sposób było z nimi stworzyć bliskiej relacji, za którą tęskniliśmy.

To nie znaczy, że nie jesteśmy warci miłości, dobra, komfortu i radości. To znaczy, że czas przejąć odpowiedzialność za swoje potrzeby, odsuwając od siebie destrukcyjnych ludzi, zamiast składać to, co najlepsze, wszystkie swoje nadzieje i energię w ich ręce.

„Istnieje niewiele rzeczy, które doprowadzają nas do większego szaleństwa niż oczekiwanie czegoś od kogoś, kto nie ma nic do zaofiarowania.” Melody Beattie

Brak gotowości do rozwiązywania problemów oznacza, że prawdopodobnie zetkniemy się z nimi w przyszłości. Złość, której dziś nie wyrazisz, wybuchnie ze zdwojoną siłą, gdy najmniej będziesz się tego spodziewać. Pozostawanie w destrukcyjnej relacji powoli zniszczy twoje poczucie własnej wartości, sprawi, że stracisz kontakt z uczuciami, przestaniesz ufać własnemu osądowi sytuacji. Pogrążysz się w poczuciu winy i wstydu, ponieważ będziesz zawstydzana i obwiniana o sprawy, na które nie masz wpływu (jak wybory i zachowania innych) lub o zdrowe reakcje (jak nazywanie spraw po imieniu, wyrażanie uczuć). Weźmiesz na siebie wstyd osoby, która cię wykorzystuje i manipuluje tobą, wprowadza chaos w twoje życie, nie docenia i nieustannie zbija cię z tropu.

„Możemy spędzić lata, próbując nakłonić kogoś, by nas kochał, podczas gdy ta osoba nie chce lub nie potrafi tego uczynić. Czas dać temu spokój. Czas dać temu komuś odejść. Nie znaczy to, że musimy przestać kochać. Znaczy to, że poczujemy olbrzymią ulgę w momencie, kiedy przestaniemy zaprzeczać rzeczywistości i zaakceptujemy ją taką, jaka jest. Pozwólmy temu komuś być tym, kim naprawdę jest. Przestajemy pozwalać, aby kontrolowało nas to, czego nie jesteśmy w stanie od tego kogoś wyegzekwować.” Melody Beattie

Marta Szyszko

na podstawie:

toksyczni ludzie

przeczytaj także:

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments