Takeitizi.pl

kobiece slow life

widok+z+Góry+Artura+na+Zatoe+Forth
Podróże

Mini przewodnik po atrakcjach Edynburga

Wybierasz się do Edynburga? Skorzystaj z mini przewodnika, dzięki któremu nie przegapisz żadnych atrakcji!

 Zamek Edynburski, Wzgórze Zamkowe i Królewskie Ogrody (Princess Gardens)

Zwiedzanie tych atrakcji zajmuje przynajmniej dzień. Zamek jest wielki i oprócz pięknej architektury i prześlicznych widoków z położonych na wysokiej skale umocnień, oferuje najróżniejsze wystawy o rozmaitych zagadnieniach. Wśród nich można podziwiać wyjątkową kolekcję szkockich insygnii koronacyjnych. Można być świadkiem strzelania z armaty, które jest długą, kilkusetletnią tradycją (Edinburgh Castle 1 o’clock gun).

Widok+na+Edynburg+z+Zamku

Trochę historii: wybuch z armaty określał precyzyjnie czas, który był bardzo istotny dla żeglugi morskiej i ruchu kolejowego. Współcześnie, „w momencie wybuchu zgromadzeni turyści podskakują ze strachu, podczas gdy mieszkańcy Edynburga ze stoickim spokojem nastawiają zegarki.”  Królewskie Ogrody są malownicze o każdej porze roku. Wiosną i latem jest tak zielono i aż miło popatrzeć jak roślinność budzi się do życia, jesienią wszystko staje kolorowe, a zimą przy ogrodach jest co roku organizowane Wesołe Miasteczko, German Market, gdzie grzane wino i berlińskie kiełbaski rozgrzeją każdego zmarźlucha oraz lodowisko – największa uciecha dla tych którzy lubią łyżwy.

Slynna+armata+zamkowa

Po zwiedzeniu zamku można przejść się Royal Mile (Królewska Mila). Jest to główna ulica starówki, która łączy ze sobą dwie rezydencje królewskie: Zamek Edynburski i Pałac Holyrood.

Pałac Holyrood jest rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji. Zwiedzając to miejsce można poznać historię Rodziny Królewskiej. Wnętrza pałacowe są bogato zdobione gobelinami, portretami i malarstwem dekoracyjnym.  Wartym zwiedzenia miejscem w Pałacu jest Wielka Galeria, w której ściany zdobią portrety królów Szkocji, począwszy od mitycznych początków sięgających IV wieku przed naszą erą. Wizytę w Pałacu trzeba dobrze zaplanować, gdyż co roku na przynajmniej 2 tygodnie przyjeżdża tutaj Królowa Brytyjska i wtedy turyści nie mają wstępu.

Holyrood+Palac

Wzgórze Króla Artura (Artur’s Seat) to najwyższy szczyt w Parku Holyrood jak i również pozostałość  po wygasłym wulkanie. Jest uważane za jeden z ważniejszych symboli Edynburga. Wznosi się na 250 m. n.p.m, skąd doskonale widać panoramę całego miasta i zatoki Forth.

widok+z+Góry+Artura+na+Zatoe+Forth

The Scotch Whiskey Experience – Wycieczka do świata najsłynniejszego eksportowanego towaru Szkocji na pewno będzie niesamowitym przeżyciem.  Można tam bezpośrednio uczestniczyć  w procesie produkcji whisky i usłyszeć legendy z nią związane. Na zakończenie wizyty odbywa się testowanie najsłynniejszych whisky. Profesjonalni znawcy tego złocistego napoju pozwolą odkryć smaki i aromaty, które ucieszą podniebienie i a nóż pozwolą odkryć Twoją ulubioną whisky.

The Real Mary’s King Close – Jest to najoryginalniejsze i  najbardziej niesamowite miejsce do odwiedzenia w Edynburgu.  Największy sekret tego miasta to labirynt ukrytych ulic i miejsc pod ziemiami Starego miasta. W XVII wieku Mary’s King Close znajdowało się w sercu najbardziej ruchliwych i tętniących życiem ulic Edynburga. Dlaczego to miejsce znalazło się pod ziemią 400 lat później? Przez lata ta część miasta była owiana tajemnicą i mitami. Opowiadano sobie historie o duchach, o morderstwach, a także o pogrzebanych żywcem ofiarach dżumy, zamurowanych w ścianach. O tym, co tak naprawdę wydarzyło się w tym miejscu, opowiedzą dobrze obyci w tej historii przewodnicy, przebrani w kostiumy. Tylko przeznaczenie zdecyduje czy trafisz na córkę Mary King, czy na lorda, czy na zwyczajną pokojówkę.

Tekst: Ada Wolska

 

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments