Takeitizi.pl

kobiece slow life

pixabay/unsplash
rozwój osobisty

Masz prawo zmienić zdanie i zacząć od nowa…

Kim chcesz być w przyszłości? Na ogół decydujemy się na konkretną branżę, poświęcamy tematowi 5 lat studiów stacjonarnych. Mamy tytuł przed nazwiskiem i dyplom w teczce na interview. Zdobywamy pracę, która jest spełnieniem naszych, a w każdym razie cudzych ambicji, poświęcamy jej lata. Pół biedy, jeśli my sami czuliśmy powołanie do tego zawodu. Może jednak przyjść taki dzień, gdy stwierdzimy, że mamy tego dość, chcemy spróbować czegoś innego. Działać nawet bez podziwu otoczenia, ale w sposób przyjemny. Zostawić za sobą 5 lat studiów i kolejne 5 doświadczenia w zawodzie, by zacząć od nowa.

„Życie musi przebiegać na wielu płaszczyznach. Tylko wtedy nabiera ono sensu. Ktoś zostanie inżynierem i uważa, że wszystko już ma z głowy. I całe jego życie sprowadza się do bycia inżynierem. A są miliony rzeczy, które można robić; on jednak porusza się jedną tylko ścieżką. Za jakiś czas mu się to nudzi, ma tego dość; czuje się zmęczony, wypalony. Miej w życiu więcej zainteresowań. Sens życia tkwi w bogactwie przeżytych doznań.” Osho

Nie przerażaj się, masz do tego prawo. W każdym momencie życia możesz zapisać się na nowy kierunek studiów i zdobywać doświadczenie w zupełnie przeciwległej dziedzinie. Z jednej strony dlatego, że zmienia się zapotrzebowanie na rynku pracy – jedne zawody odchodzą w niepamięć, a powstają inne, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał, jak bloger, coach, social media ninja, SEO copywriter, a z drugiej dlatego, że dziś jesteś inną osobą niż byłaś wczoraj. Zmieniły się twoje priorytety.

Kiedy miałam dwadzieścia lat, moim oczywistym wyborem były studia pedagogiczne. Uwielbiałam opiekować się dziećmi, pochłaniała mnie psychologia, także rozwoju człowieka. Na tamtym etapie życia zdobywanie wiedzy w tej dziedzinie, praktyki studenckie były strzałem w dziesiątkę. A jak się to ma do mojej kariery? Nijak. Poświęcanie tylu godzin nie moim dzieciom, sprawiłoby, że nie miałabym wystarczająco dużo czasu i energii dla własnej rodziny.

Po drodze latorośl wyeksploatowała mnie do tego stopnia, że na widok małych dzieci uciekam z krzykiem i otwieram laptopa. Papierek może być dziś trampoliną do podyplomowej psychologii lub coachingu. A  i tak najważniejsze w poszukiwaniu nowych zleceń okazuje się to, co zdobyłam w praktyce, nie na auli.

„Miliony ludzi mają puste, nic nieznaczące życie tylko dlatego, że wydaje im się, że sens musi zostać odkryty. Tak, jakby już wcześniej istniał, a ty musisz jedynie odsłonić kurtynę – i proszę bardzo – już go masz.” Osho

„Jeśli nie dostrzegasz sensu w swoim życiu, to zapewne siedzisz i biernie czekasz, że któregoś dnia znaczenie się pojawi… Nie pojawi się nigdy. Po to masz energię, po to masz wolność, aby je stworzyć.” Osho

Wstyd się przyznać, ale zdarzało mi się zaczynać coś i nie kończyć tego, jak na przykład zdobywanie uprawnień do nauczania dzieci angielskiego. Zainwestowałam w kurs, zorganizowałam opiekę do dzieci, kupiłam książki Oxfordu, a dziś ta wiedza przydaje mi się co najwyżej w klubie, gdy Anglik zarywa sąsiadkę – What would U like 2 drink?, a ona potrzebuje tłumacza. Pomysł rozmył się, rokwitł copywriting. Co najważniejsze – nie żałuję. Szukam dalej. Testuję różne możliwości, obijam sobie poślady, ale i tak to uwielbiam. To, co robię nie przyniosło mi uznania, podziwu, ani spektakularnych wyników finansowych. Ale pozwoliło pozostać spójną z sobą. W każdej dziedzinie mogą pojawić się trudne momenty, jak myślisz, co pozwoli ci wtedy przetrwać? Z pewnością nie będzie to klepanie ciotki Jadzi po plecach.

„Odnajdziesz znaczenie życia, jeśli je stworzysz. Nie leży ono gdzieś w krzakach przy drodze, więc nie myśl, że jeśli się dobrze rozejrzysz, to je znajdziesz. Nie jest to jak jakiś kamień przydrożny. Jest poezją, którą trzeba napisać, piosenką, którą trzeba wyśpiewać, tańcem, który trzeba wytańczyć.” Osho

Czasem zaczynamy coś tylko po to, by przekonać się, że nie tędy droga. Gorzej jeśli w ogóle unikamy działania i wycofujemy się z życia.

Marta Szyszko

cytaty pochodzą z:

uznanie

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments