Takeitizi.pl

kobiece slow life

17637201_1580172565345293_3855399830999810942_o
wellness

Czy jesteś dla siebie zbyt wymagająca? 5 zachowań, które nie są wyrazem miłości do siebie

Robisz wszystko sama

Nie prosisz o pomoc, nie chcesz innych fatygować. Padasz na twarz ze zmęczenia, przynajmniej nikt nie zarzuci ci, że jesteś leniwa. To pokłosie przekonania, że niezależnie od starań i tak nie jesteś dość dobra.

„Wciąż przeciągałam granicę swojej wytrzymałości. Jeśli pracowałam ciężko, zmuszałam się do jeszcze większego wysiłku. Gdy czułam się zmęczona, nie odbierałam tego jako sygnał do odpoczynku, ale starałam się jeszcze odrobinkę. Martwiłam się, że jeśli pozwolę sobie na odpoczynek, moja praca nie zostanie należycie wykonana. Bałam się, że jeśli zacznę dbać o swoje potrzeby, rozleniwię się na dobre.” M. Beattie

Nie celebrujesz tego, co dobre w twoim życiu

To jak dostać piękną sukienkę i trzymać ją na specjalną okazję, aż wyjdzie z mody. Nie uważasz, że to, co dobre jest w twoim zasięgu, a gdy się przydarza, przemyka niezauważone, skupiasz się na kamyku w bucie, który uwiera, nie na pięknym pejzażu rozpościerającym się właśnie przed tobą. To pokłosie przekonania, że nie zasługujesz na to, co najlepsze, więc ograbiasz się z tego, tak na wszelki wypadek, by się nie rozczarować i nie zabrać innym.

„Dla wielu z nas życie jest wielkim sklepem, który ma dwa działy. Pierwsze piętro pełne dobrych rzeczy z wyższej półki, większości z nich nie potrafimy nazwać, bo nigdy wcześniej ich nie widzieliśmy, jak pełna miłości i akceptacji relacja z matką lub poczucie bezpieczeństwa dawane przez odpowiedzialnego, spełnionego ojca. Jest też pełna przecen piwnica z resztkami. To tam robimy zakupy.” M. Beattie

To, że nie było nam dane doświadczyć zdrowych relacji, nie znaczy, że mamy odgrywać znane, destrukcyjne schematy, nie kochać i nie być kochanym. Od ciebie zależy, kiedy wytrzepiesz buty i pomkniesz lekko przed siebie. Najlepsze rzeczy nie są zarezerwowane dla innych, tak samo na nie zasługujemy i mamy do nich prawo.

IMGP4489

Otaczasz się  toksycznymi ludźmi

Jeśli ktoś nas źle traktuje, często sądzimy, że przyczyna leży w nas i nasze starania mogą to zmienić. Nic bardziej mylnego. Ludzie traktują innych w podobny sposób, w jaki traktują samych siebie, i jak sami byli traktowani. Niektórzy nie są zdolni do miłości i akceptacji, albo nie potrafią tego okazać. To ich problem. Mamy prawo trzymać się z dala od nieustannej krytyki, przemocy i manipulacji.

„To, co ludzie myślą i mówią na nasz temat ma wpływ na to, w co wierzymy.” M. Beattie

Oczekujesz od siebie perfekcji

Nie dajesz sobie prawa do błędu. Albo chcesz coś zrobić perfekcyjnie, albo wcale, co w efekcie powstrzymuje cię przed próbowaniem. Rezygnujesz przy pierwszym niepowodzeniu, by uciec przed wstydem, dezaprobatą, krytyką, kiedyś cudzą, dziś własną.

Pozwalasz, by wstyd rządził twoim życiem

„Wstyd nas powstrzymuje, sprawia, że się wahamy i wbijamy wzrok w podłogę. Wstyd to typowa emocja dla rodzin z problemem uzależnienia, dysfunkcyjnych, które posiadały sekret. Wstyd pozwalał dochować tajemnicy i usadzić nas, by nic nie wymknęło się spod kontroli. Był przekazywany z pokolenia na pokolenie, jak delikatny kawałek porcelany.” M. Beattie

Dziś możesz tę emocję zastępować lękiem, poczuciem winy, zmieszaniem, złością. Kiedyś jedynym sposobem, by przetrwać, było zamrozić swoje emocje. Dziś, w bezpiecznych warunkach przyszedł czas, by dać im ujście i odzyskać siłę, pewność siebie, uwolnić się od dźwigania cudzego bagażu. Uświadomić sobie, że nie zależało od nas, kto towarzyszył nam w początkowych latach, ani jakie w nas zaszczepił wzorce i przekonania. Ale zależy od nas, czy pozostaną niezmienione.

Marta Szyszko

na podstawie:

ponad współuzależnieniem

przeczytaj także:

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments