Takeitizi.pl

kobiece slow life

wellness

Jak znaleźć swoje miejsce w hałaśliwym, gadatliwym, tłocznym społeczeństwie? 3 zasady szczęśliwego introwertyka

Jeśli należysz do introwertyków, pewnie często słyszałaś pod swoim adresem, że jesteś wrażliwa, za bardzo się przejmujesz i niepotrzebnie analizujesz godzinami to, co cię spotkało. Faktycznie, taka twoja natura, potrzebujesz mniej bodźców z zewnątrz dla optymalnego stanu pobudzenia, bo to twoje wnętrze jest źródłem doznań. Wolisz przebywać w swoim świecie, a jednak żyjesz i funkcjonujesz w społeczeństwie, które prędzej czy później wymusi na tobie ekstrawertyczne zachowania, jak – przebywanie w tłumie, na przyjęciach towarzyskich, występowanie przed szerszą publiką czy w centrum handlowym.

Poznaj 3 zasady szczęśliwego introwertyka, które pozwolą ci przetrwać w ekstrawertycznym świecie

Eliminuj bodźce

Zamiast tracić energię na przepychanie się do kasy w godzinach „szczytu”, wybierz zakupy internetowe lub odwiedź sklep przed południem, gdy głównie jest tam kasjerka i obsługa. Jeśli swoją energię zużyjesz w przeludnionym sklepie, a staniesz przed koniecznością odebrania dziecka z zatłoczonej i hałaśliwej szkoły, dłużej będziesz musiała dochodzić do siebie po intensywnych doznaniach i zabraknie ci energii na pracę.

Pielęgnuj bliskie relacje w okolicznościach, które tobie odpowiadają. Zamiast uczestniczyć w 20 –osobowym obiedzie, spotkaj się na kawę w swojej kuchni i prowadź rozmowę w mniejszym gronie. Podczas spotkania towarzyskiego zaproś kogoś do rogu stołu i rozmawiaj z nim jakiś czas, potem skup się na innej osobie. Możesz też oddalić się z kimś w ciche miejsce, gdy jest to impreza plenerowa (np. wesele)

„Większość introwertyków chce nawiązać więzi z ludźmi w możliwych dla nich do przyjęcia dawkach i w odpowiednich sytuacjach.”

Oszczędzaj energię

Zaakceptuj to, że lepiej czujesz się w miejscach cichych, przytulnych i odosobnionych. Nie zmuszaj się do przebojowości, nie próbuj ulegać presji na gadatliwość, hałaśliwość, szybkość i intensywność reakcji. Zrozum, że potrzebujesz czasu by zareagować. Poproś rozmówcę, by pozwolił ci przespać się z propozycją, nie odpowiadaj na gorąco. Możesz później tego żałować. Choć nie unikniesz wyczerpujących i stanowiących wyzwanie dla introwertyka sytuacji społecznych (jak wystąpienie publiczne promujące biznes), jeśli będziesz przeplatać je czasem w samotności i w sprzyjających wrażliwcom warunkach, odzyskasz utraconą energię. Zmuszanie się do ekstrawertyzmu zaowocuje wyczerpaniem.

„Introwertycy potrafią rozkwitnąć w sytuacjach odpowiadających ich upodobaniom, ale cierpią w przeciwnych okolicznościach. (…) Jeśli nie masz czasu na refleksję, opuści cię energia. Bez energii będzie ci trudno znaleźć przestrzeń na ciszę potrzebną do rozwijania introwertycznego potencjału.”

Daj sobie czas

„Dążenie do wykonania zadania – i to w błyskawicznym tempie – nakręca ekstrawertyczny świat. (…) Jako introwertyk zapewne wolisz skupiać się na jednej lub dwóch rzeczach naraz i naprawdę się w nie zagłębić. Skupienie i wytrwałość są twoimi mocnymi stronami. Sprzeciwiasz się presji wielozadaniowości, która w rzeczywistości nikomu nie przynosi korzyści – ani introwertykom, ani ekstrawertykom (chociaż ci ostatni mogą czerpać z niej przyjemność). Powolne, staranne i uważne działanie introwertyka nie jest tak przebojowe jak dynamizm ekstrawertyka, ale z pewnością prowadzi do celu.”
Uczyń dokładność, refleksję swoimi atutami, które sprawdzą się w takich zleceniach, jak pisanie artykułów na blogi (dla klientów lub na swój komercyjny blog), tworzenie treści na strony internetowe, pisanie recenzji książek. Praca zdalna, telepraca, komunikacja online z własnego centrum dowodzenia – to idealne rozwiązanie dla wrażliwych, kreatywnych, refleksyjnych introwertyków.

Samoakceptacja stanowi klucz do zwalczenia poczucia winy, a uświadomienie sobie własnych wyjątkowych zalet wynikających z introwersji pomaga przezwyciężyć poczucie wstydu.”

W społeczeństwie potrzebni są zarówno otwarci na ludzi, szybcy w podejmowaniu decyzji i energiczni ekstrawertycy, jak i opanowani, spokojni, refleksyjni introwertycy. „Ich głos wznosi się ponad gwar, chaos i zamieszanie.”

Marta Szyszko

na podstawie:

gwp.pl
gwp.pl
Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments