Takeitizi.pl

kobiece slow life

kobieta w samochodzie
Relacje

Jak budować trwały związek?

Im więcej przeprowadzam wywiadów z dojrzałymi kobietami, prowadzącymi własne biznesy i spełniającymi się na wielu płaszczyznach, tym częściej przewija się niepokojące mnie zdanie: „moje życie zaczęło się, gdy miałam 30 lat, dzieci, kochającego męża i postanowiłam wywrócić swój cały świat do góry nogami – rozwiodłam się, poszukując tego brakującego elementu układanki.”

Dla moich bohaterek jest nim własna, unikalna droga zawodowa, ale też nieograniczona możliwość rozwoju. Nie dla każdej z nas (zwłaszcza na pewnym etapie życia) priorytetem jest zatrzymanie przy sobie partnera. A jeśli chcemy zadbać o stały, długodystansowy związek, to jak to zrobić i co decyduje o tym, że my, kobiety rozstajemy się z kochającymi nas mężami?

Dlaczego warto pozostać w stałym związku?

„Pary pozostające w stałym związku czerpią z niego ogromne korzyści. To jedyne w swoim rodzaju przymierze umożliwia skuteczne nabywanie wzajemnie się uzupełniających umiejętności, podział obowiązków, dzielenie się zasobami, utrzymywanie wspólnego frontu przeciw nieprzyjaciołom i stałego środowiska domowego służącego wychowywaniu dzieci.”

kobieta
pixabay.com

Jak budować trwały związek?

Przejawiaj zazdrość

Wiele kobiet wypowiada się o tej emocji negatywnie, że jest toksyczna, niepożądana, świadczy o naszym niskim poczuciu własnej wartości. Tymczasem w porę dostrzeżone starania innej kobiety o naszego mężczyznę (i odwrotnie), a także podjęte zawczasu działania, mogą ochronić związek przed niepotrzebną próbą. Oczywiście, można powiedzieć, że skoro druga połowa nie umie dochować wierności i lojalności, to nie nadaje się na partnera.

Trzymaj konkurencję na wodzy

Łowienie cudzego męża lub żony, zwłaszcza tych o intensywnych zasobach (jak uroda i młodość u kobiet oraz pozycja społeczna i finansowa u mężczyzn), nie jest niczym nowym w historii naszego gatunku. Dlatego nie ignoruj swoje zazdrości, chroń związek przed pokusami (np. nie zgadzaj się, by koleżanka wzięła twojego męża jako osobę towarzyszącą na imprezę firmową, gdzie alkohol leje się strumieniami).

O co zazdrosne są kobiety, a o co mężczyźni?

„Choć zazdrość jest typowa i dla kobiet, i dla mężczyzn, każda z płci może ją przeżywać z odmiennych powodów. U kobiet te powody dotyczą problemu pozyskiwania od mężczyzny niezbędnych zasobów materialnych, u mężczyzn – problemu pewności własnego ojcostwa.”

Kobiety reagują więc zazdrością przede wszystkim na czas, który partner spędza z inną kobietą (rozmowy, pocałunki) oraz jego zaangażowanie w relację z tą trzecią, dla mężczyzn zdrada jest jednoznaczna – to akt miłosny. Zarówno dla kobiety jak i mężczyzny, zdrada równoznaczna jest z ogromnymi stratami: utratą reputacji i ryzykiem wychowywania cudzego dziecka – w przypadku mężczyzny oraz utratą bezpieczeństwa i zasobów, które partner oferował rodzinie – w przypadku kobiety. Jak zapobiec zdradzie, poza wyżej wspomnianą zazdrością?

Dbaj o potrzeby partnera

„Ponieważ mężczyźni pożądają u kobiet urody, nie będzie zaskoczeniem, że troska o własny wygląd fizyczny jest drugą co do skuteczności kobiecą taktyką utrzymania partnera przy sobie (po okazywaniu miłości i zaangażowania).”

Powiedz partnerowi jak może zadbać o Ciebie

„Ponieważ, wybierając partnera, kobiety preferują miłość i życzliwość, dalsze okazywanie tych uczuć stanowi dla mężczyzn skuteczną taktykę utrzymania partnerek przy sobie: mówienie, że się ją kocha, pomaganie w potrzebie, okazywanie ciepła i pozytywnych uczuć” – tylko tyle i aż tyle… „Mężczyźni, którzy nie pokazują swej miłości i zaangażowania tracą swoje partnerki.”

piękna kobieta
pixabay.com

Dlaczego kobiety zrywają stałe związki?

Zdarza się też, że mężczyzna swoje zaangażowanie przejawia w chorobliwy sposób. Na przykład chce zatrzymać kobietę w domu, bo tylko tam będzie wolna od pokus i znajomości z innymi mężczyznami, stosuje więc pierwszą z taktyk –  taktykę obniżania poczucia własnej wartości, wynikającą z zazdrości. Krytykuje kobietę piękną, zgrabną, młodą, by ta nie wierzyła w siebie i nie prezentowała swoich zasobów innym mężczyznom. Być może takie kobiety nie wytrzymują i wolą iść przez życie w pojedynkę, nawet za cenę rezygnacji z ogromnego wsparcia i bezpieczeństwa, jakie zapewnia im stały związek.

Chcą czuć się dobrze i być wspierane na drodze autorozwoju. Pieniądze i bezpieczeństwo, to jak widać nie wszystko, zwłaszcza, że współcześnie te dobra są w zasięgu kobiet. Własne zasoby finansowe dają im wolność, a wtedy partner przestaje być niezbędny (jak miało to miejsce w prehistorycznych czasach).

Marta Szyszko

na podstawie:

ewolucja pożądania

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments