Takeitizi.pl

kobiece slow life

reading-1437841_1920
Relacje

Jak rozpoznać manipulanta?

Caroline Brehat-autorka książki: „Kochałam manipulatora”, ofiara przemocy, która odważyła się przerwać milczenie i zgłosiła sprawę na policję, wymienia kilka sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w związku z manipulantem. Wymienione cechy mogą zapowiadać przemoc psychiczną i fizyczną w niedalekiej przyszłości.

Jak rozpoznać manipulanta? 8 sygnałów ostrzegawczych, których nie powinnaś ignorować

Nie okazuje szacunku

Kpi, poniża, krytykuje, jest sarkastyczny, mówi szyderczym tonem. Nie szanuje kobiet: te zadbane nazywa pustymi tipsiarami, pozostałe są jego zdaniem zapuszczone. Gardzi innymi. O byłych partnerkach wypowiada się negatywnie, były niezrównoważone psychicznie, stosowały przemoc. Z jego wypowiedzi wynika, że sam nie zrobił niczego złego, ale ty jesteś inna niż wszystkie, wyjątkowa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedługo trafisz do tej pierwszej kategorii.

„Brak szacunku jest najgroźniejszą pożywką dla przemocy psychicznej.” C. Brehat

Jest egoistą

Bierze pod uwagę tylko swoje potrzeby. Złości się, gdy czyjaś niedyspozycja, np. przeziębienie, krzyżuje mu plany. Nie potrafi okazać empatii, spytać o samopoczucie, tylko okazuje niechęć z powodu odwołanych planów. W rozmowach głównie opowiada o sobie, nie okazuje zainteresowania słuchaczom, gdy oni wtrącą słówko na swój temat, zmienia go, by znów być w centrum uwagi.

Dba o nieskazitelny wizerunek

„Sprawca przemocy domowej potrafi przekonać cały świat, że to ofiara jest wszystkiemu winna.” P. Evans

Inaczej zachowuje się w miejscach publicznych, gdzie często uchodzi za osobę łagodną, poważaną, dobrą, a inaczej, gdy nie ma świadków i jest sam na sam z ofiarą. Wobec jego zachowań istnieje tylko słowo ofiary przeciw jego słowu, a ponieważ zaprzecza temu, co zrobił, sieje zamęt w percepcji ofiary, która już sama nie wie, w co ma wierzyć i czy pewne zdarzenia miały miejsce.

Nie poczuwa się do winy

„Z czasem zauważysz, że w coraz większym stopniu to ty będziesz winna jego problemom.” C. Brehat

Jeśli popełni błąd, zrani kogoś, nie tylko zachowuje się tak, jakby to on był ofiarą sytuacji i wymagał przeprosin, ale też na każdą okoliczność znajdzie odpowiednie wytłumaczenie. Winnymi jego zachowań są warunki zewnętrzne, inni ludzie, którzy go denerwują, prowokują. Jeśli coś mu w życiu nie wychodzi, albo przeżywa negatywne stany, ich przyczyn szuka na zewnątrz, nie w sobie.

„W procesie myślowym, który rozwija się u tych mężczyzn, ich wewnętrzny dyskomfort jest przeżywany tak, jakby wywoływała go druga strona. Ta domniemana wina partnerki usprawiedliwia w ich oczach fakt, że uciekają się do przemocy.” J. Broue, C. Guevremont

Składa obietnice bez pokrycia

Składa obietnice bez pokrycia, np. że pójdzie na terapię. Potem odwleka ten moment, jeśli się na to decyduje, to nie po to, by pracować nad sobą, ale by manipulować terapeutą, ukazując się jako osoba bez skazy. Wycofuje się po kilku spotkaniach, bo twierdzi, że nie wnoszą nic do jego życia.

„Ma również tendencję do składania obietnic bez pokrycia i dar wynajdywania mnóstwa usprawiedliwień dla siebie, jeśli rozczaruje cię albo zachowa się w niedopuszczalny sposób.” C. Brehat

Nie przyjmuje krytyki

Wypycha swoje wady na zewnątrz. Jeśli stosuje przemoc i zachowuje się nieracjonalnie, zarzuca innym, że są agresywni i nienormalni. Jeśli przybrał na wadze, dostrzega, że ktoś się spasł. Nie potrafi przyjąć ze spokojem nawet najmniejszej krytyki, gdy ją słyszy, w brutalny, agresywny sposób atakuje osobę, która śmiała mu coś wytknąć.

„Człowiek narcystyczny jest tak wrażliwy na urazy, że zadane mu cierpienie może odkupić tylko jedno: zniszczenie sprawcy.” J. Broue, C. Guevremont

Stosuje podwójne standardy

Sam nie przeprasza za przewinienia, ale może często oczekiwać przeprosin lub tłumaczyć innym (np. dzieciom), że jeśli zrobi się komuś przykrość, trzeba przeprosić.

„Miej się na baczności przed kimś, kto sam nie przestrzega tego, czego oczekuje od innych.” C. Brehat

Chce za wszelką cenę dominować i kontrolować sytuację

„Manipulator myśli, że próbujesz go zdominować-dlatego, że sam właśnie to robi.” P. Evans

Tylko uległość go zadowala. Jednak bierne przyzwalanie na przemoc sprawi, że za każdym kolejnym razem będzie coraz dotkliwsza. Jest mściwy. Gdy próbujesz się uwolnić, zdystansować, chronić siebie, oddalasz się od manipulanta, jego nienawiść wybucha ze zdwojoną silą.

„Siła nienawiści ujawnia się w całej pełni wtedy, gdy ofiara zaczyna reagować, próbując odzyskać swoją podmiotowość i nieco wolności.” Marie F. Hirigoyen

Marta Szyszko

Na podstawie:

kochałam manipulatora

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments