Takeitizi.pl

kobiece slow life

IMGP6707
wellness

Jak radzić sobie z problemami?

Określ, co konkretnie jest problemem

Jeśli problem wraca do ciebie jak bumerang, to znaczy, że odpowiedzialność jest po twojej stronie. Nie zareagowałeś za pierwszym razem, problem urósł i teraz rozprawienie się z nim jest o wiele trudniejsze i będzie takie z każdym dniem, aż przerwiesz to błędne koło.

„Zapytaj: W jaki sposób powstał problem? Postaraj się zrozumieć przyczyny problemu. (…) Jeżeli w twoim życiu pojawia się wciąż ten sam problem, świadczy to o (…) braku kontroli nad tą dziedziną.” Brian Tracy

Zajmij się problemem, póki jest nieznaczący

Najlepiej rozwiązać problem od razu, gdy tylko się pojawi. Nie ignoruj niepokojących sygnałów. Problem będzie narastał, a wraz z nim twoja tolerancja na jego negatywne aspekty. Jedno jest pewne-sam z siebie nie zniknie.

„Każdy duży problem był kiedyś mały i można go było wówczas rozwiązać w prosty sposób.” Brian Tracy

Wypisz jak najwięcej rozwiązań dla tego problemu

Wypisz zarówno najszybsze rozwiązania, które wydają się niechlujne, jak i te, które wydają ci się dziś poza zasięgiem. Bo przecież musi istnieć jakieś rozwiązanie? Rzadko jest na to tylko jeden sposób. Nie podchodź do rozwiązywania problemów jak perfekcjonista.

„Jakie rozwiązanie jest teraz najlepsze? Czasem byle jakie rozwiązanie jest lepsze od żadnego. Rozwiązanie średniej jakości, realizowane z zapałem, ma często przewagę nad świetnym rozwiązaniem, którego nie można wdrożyć.” Brian Tracy

Jeśli w danej chwili niewiele możesz zrobić, rozwiązanie wymaga cierpliwości, upływu czasu, od razu zajmij się tym, na co masz wpływ, a co jest ważne w twoim życiu. Odpal kilka rozwiązań na raz i sprawdź, które najszybciej zaskoczy. Nie każdy problem można rozwiązać od razu, zwłaszcza ten, który narastał od dłuższego czasu, ale w przypadku każdego problemu można opracować plan działania i wykonać pierwszy krok ku zmianie.

IMGP6716

Skąd będziesz wiedzieć, że rozwiązałeś problem?

Po czym poznasz, że masz ten problem za sobą? Na pewno poinformują cię o tym emocje, poczujesz się lekko, spadnie ci kamień z serca. Tak, jak warto na początku określić, co dokładnie stanowi problem, warto również opisać, jak będzie wyglądało jego rozwiązanie. To nie musi być jeden scenariusz, ale powinien spełnić określone warunki. Uchroni cię to przed bezproduktywnym zamartwianiem się.

Potraktuj problem jako szansę zrobienie miejsca na coś nowego w swoim życiu

Może pewne rzeczy się nie układają, bo nie są dla nas. Może to sygnał, że tracimy czas, a może okazja, by spróbować czegoś zupełnie nowego?

„Bardzo często to, co z pozoru wygląda jak problem lub niepowodzenie, jest tak naprawdę zamaskowaną szansą. Czasami problemu wcale nie trzeba rozwiązywać. Wprost przeciwnie, nagle masz czas, żeby zrobić coś zupełnie innego-co może być lepsze dla ciebie.” Brian Tracy

Dlaczego unikamy problemów lub udajemy, że ich nie ma?

Nie wierzymy, że jesteśmy kompetentni, by udało się nam coś zdziałać, nie mamy wiary we własną sprawczość i czekamy, aż rozwiązanie przyjdzie z zewnątrz. Życie jest przewidywalne, jest konsekwencją naszych działań lub ich braku. Możemy jednak dźwigać przekonanie, że życie jest nieprzewidywalne, a najlepszym sposobem na radzenie sobie z problemami, jest udawanie, że ich nie ma.

Poczucie skuteczności budujemy w dzieciństwie, osoby pewne siebie, które nie boją się błędów i konfrontują z problemami, wyniosły przekonanie o własnej skuteczności w relacji z rodzicem, którego zachowanie było logiczne i przewidywalne, otrzymały przekaz, że świat jest stabilny i przewidywalny. Każda przyczyna ma swój skutek.

„Jasność oznacza dom, w którym adekwatnie zauważa się rzeczywistość – w odróżnieniu od domu, w którym np. pijany ojciec, nie trafiając na krzesło, upada na podłogę, podczas gdy matka nie przerywa posiłku i rozmawia, jakby nic się nie stało.” Nathaniel Branden

Są domy, które wspierają poczucie skuteczności i logicznych konsekwencji działań i takie, które uczą zamykania się na problemy. Poczucie skuteczności można budować na każdym etapie życia i można zmienić dawne schematy.

Marta Szyszko

na podstawie:

nie-tlumacz-sie-dzialaj-odkryj-moc-samodyscypliny-w-iext38680579niska samoocena

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments