Takeitizi.pl

kobiece slow life

toksyczni ludzie
Relacje

Jak postępować z toksycznymi ludźmi? 4 sprawdzone techniki

Nie zawsze odcięcie się od toksycznych ludzi jest najlepszym wyjściem. Życie w poczuciu, że nie rozmawia się z własną mamą, ojcem lub teściową z pewnością może być usprawiedliwione, gdy dochodziło do przemocy fizycznej, gdy bliska osoba uległa nałogowi wyniszczającemu nie tylko ją, ale wszystkich dookoła. Ucięcie kontaktu to ostateczność, warto wcześniej spróbować kilku strategii, które sprawią, że toksyk przekona się, że z tobą nie może już sobie pozwolić.

 „Toksycznym człowiekiem jest każdy, kto uprzykrza ci życie, kto nie wspiera cię, nie zachęca do rozwoju; każdy, kogo nie cieszą twoje sukcesy, kto nie życzy ci dobrze. Człowiek taki w istocie udaremnia twoje dążenie do szczęśliwego i twórczego życia.” L. Glass

Zacznij od siebie

Nie chcesz być ofiarą, to przestań zachowywać się jak ofiara. Dbaj o swój wygląd, chodź dumnie wyprostowana, bądź spełniona i usatysfakcjonowana, pracuj nad swoim poczuciem własnej wartości, a wtedy roztoczysz aurę osoby nietykalnej, której nikt nie podskoczy.

Gdy weszłam do domu toksycznych członków rodziny z poczuciem, że jestem w pełni przygotowana na ich ataki, z miną pewną siebie, poważną i groźną, to wystarczyło, by toksyczne i krytyczne ataki zostały skierowane na niczego nie spodziewających się sprzedawców i ekspedientów, a nie na mnie. Choć mimo wszystko miałam okazję zastosować aż 3 techniki radzenia sobie z toksycznymi ludźmi.

Technika spokojnych pytań

„Żylety mają tak niskie mniemanie o sobie, że gorliwie doszukują się wad u siebie i u wszystkich wkoło. Największą radością ich życia jest poniżanie i wyszydzanie innych, szczególnie zaś lubią pastwić się nad obcymi. Osoby takiej nic nie jest w stanie zadowolić.” L. Glass

Żyleta o zadbanej kobiecie może powiedzieć – ale dziunia, pewnie myśli tylko o tym, jak przypodobać się facetom.

Jeśli spędzasz czas w jej towarzystwie, możesz zastosować technikę spokojnych pytań:

– znasz tę kobietę osobiście?

– czy uważasz, że zadbany wygląd jest niestosowny?

Sprawdzi się też uniwersalne pytanie: dlaczego jesteś taka niemiła?

Technika lustrzanego odbicia

„Bezwzględny tyran jest krzykliwym, grubiańskim, szorstkim, wymagającym, upartym, wszystkowiedzącym despotą, którego dewiza życiowa brzmi: „Ma być tak, jak ja chcę, albo wcale.” Wybuchowy i gwałtowny, potrafi w mgnieniu oka wpaść w furię. Szczęśliwy jest tylko wtedy, gdy sam pociąga za sznurki. Bezwzględni tyrani odczuwają silną potrzebę władzy, z upodobaniem przyglądają się, jak inni wiją się w mękach. Uwielbiają pastwić się nad ludźmi i obserwować, jak skamląc, wycofują się niby zbite psiaki.” L. Glass

Gdy masz do czynienia z bezwzględnym tyranem, pozwól mu spróbować jego własnej trucizny, sprawdzi się technika lustrzanego odbicia. Gdy tyran się unosi i gestykuluje, zacznij naśladować jego zachowanie i odpowiedz w tym samym tonie. W żadnym razie nie próbuj zabiegać o akceptację tyrana swoją uległością, bo przepadniesz. Nie pozwól się sterroryzować, nie masz powodu bać się.

Metoda miłości i życzliwości

„Mięczak pragnie być neutralny, by uchronić się od przykrości. Jest osobą o zdecydowanych poglądach, musi tylko wcześniej poznać zdanie innych.” L. Glass

Często tłumi złość i przymyka oko na toksyczne zachowanie w swoim otoczeniu, by nie robić kłopotu. Tłumienie złości może doprowadzić go do chorób serca, a nieokazywanie zdecydowanego stanowiska, jego bliskich do szaleństwa. Bywa, że tłumioną złość wyładowuje po czasie w bezpiecznych warunkach, na przykład na gruncie domowym, po powrocie z wizyty u rodziny, gdzie był pod obstrzałem niewygodnych uwag lub pytań.

Bezbarwne mięczaki to indywidua biernie agresywne, skłaniający się zawsze w tę stronę, w którą wieje wiatr. Ciche i ustępliwe, wydają się w pierwszej chwili miłymi, zgodnymi ludźmi, jednak dobre wrażenie pryska prędzej czy później, gdy wychodzi na jaw, że ich „tak” w rzeczywistości znaczy „nie”.”

Jeśli oczekujesz twardego stanowiska, to zdecydowanie nie powinnaś brać ślubu z bezbarwnym mięczakiem. Nie tylko nie zareaguje, gdy ktoś z jego rodziny cię zaatakuje, ale jeszcze będzie oczekiwał od ciebie podobnej, nie sprawiającej kłopotu postawy.

Bezbarwny mięczak siedzi cicho w kącie i czeka aż problemy rozwiążą się same. Rzecz w tym, że rzadko rozwiązują się w sposób korzystny dla niego, o ile w ogóle.

Na bezbarwnego mięczaka możesz zastosować metodę spokojnych pytań, które pomogą mu podjąć decyzję, jednak musisz się przyzwyczaić, że w tej relacji, to ty pełnisz funkcję osoby silnej, gotowej konfrontować się z problemami, nie tylko swoimi, ale też jego, jeśli na ciebie oddziałują.

Sprawdzi się też w jego przypadku technika miłości i życzliwości, która sprawia, że czuje się bezpieczny i wychodzi ze swojej skorupy.

Jeśli nauczysz się rozpoznawać toksycznych ludzi, łatwiej będzie ci zareagować na ich atak, a uświadamiając sobie, że za ich zachowaniem stoi cierpienie, wewnętrzne niedostatki i frustracja, łatwiej będzie ci uruchomić życzliwość (która jest jedną ze strategii radzenia sobie z toksycznymi ludźmi).

Marta Szyszko

na podstawie:

toksyczni-ludzie7523

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments