Takeitizi.pl

kobiece slow life

zazdrość
wellness

Dlaczego tak trudno zapanować nad zazdrością?

Zazdrość to emocja, której przejawianie pozwoliło gatunkowi ludzkiemu przetrwanie. Już od początków naszego istnienia, zdrada seksualna była wpisana w typowy repertuar zachowań homo sapiens.

Świadczy o tym kształt męskich plemników, które nie tylko miały jak najszybciej dotrzeć do komórki jajowej, ale po drodze wyeliminować nasienie innego mężczyzny. Jak psycholodzy tłumaczą zasadność zazdrości i tendencję do niewierności jako mechanizmu umożliwiającego niegdyś przetrwanie?

Zazdrość ze strony mężczyzny miała uchronić go przed wychowywaniem cudzego potomstwa, a zatem miała zapewnić przetrwanie jego genów.

Choć brzmi to kontrowersyjnie – to zazdrośni osobnicy przetrwali, a kobiety, które zatroszczyły się o więcej niż jednego partnera,  nie zostawały na lodzie, gdy samiec w tragicznych okolicznościach zginął w trakcie polowania. Od posiadania partnera zależało niegdysiejsze być albo nie być kobiety i jej potomstwa, zapewnienie sobie kochanka wymagało sprytu, gdyż powszechna była wściekłość, nawet ze skutkiem śmiertelnym, gdy partner dowiedział się o zdradzie.

Tak było kiedyś, w wyniku rozwoju tradycji i kultury, zdrada postrzegana jest jako niemoralna, grzeszna, często (częściej, niż bezpłodność partnera) staje się przyczyną rozwodu. To niezwykle silna emocja, pod wpływem której wciąż dochodzi do przemocy wobec kobiet, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Zabójstwo pod wpływem przyłapania na zdradzie, często staje się okolicznością łagodzącą w procesie sądowym.

W jaki sposób mężczyzna przejawia zazdrość wobec partnerki? Popularne są trzy strategie, mające na celu wzmożenie kontroli nad poczynaniami drugiej połówki, są to:

taktyka ukrywania – ograniczanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną

taktyka wzmożonej czujności – sprawdzanie każdego kroku partnerki, telefonu, prywatnych maili, śledzenie, oczekiwanie, że o określonej porze wróci do domu, etc.

– taktyka obniżania poczucia własnej wartości– obrzucanie wyzwiskami, krytykowanie, wyśmiewanie, by kobieta poczuła się zdominowana i upokorzona.

Wszystkie wyżej wymienione zachowania traktowane są współcześnie w kategoriach przemocy, na które ludzie się burzą, jednak częstość ich występowania świadczy o wciąż żywej randze zazdrości w  relacjach międzyludzkich.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments