Takeitizi.pl

kobiece slow life

zmiany
rozwój osobisty

Dlaczego boimy się zmian? Lęk przed stratą jest silniejszy niż wizja zysku

Pierwsze jesienne liście pod trampkami, pierwszy dzień w wełnianym swetrze i szaliku, pierwszy śnieg i pierwszy ciepły dzień po zimie, kiedy można odsłonić spragnioną skórę do słońca, przypominają mi, że wszystko się zmienia. Kiedyś te nieuchronne zmiany traktowałam jako przytyk. Kojarzyły mi się z upływającym nieubłaganie czasem. Teraz traktuję je jako szansę i wyzwanie, jako okazję, by się nie nudzić.

Pierwszy śnieg cieszy tylko przez chwilę, potem mijamy go obojętnie. Po nim przyjdzie kolejne nowe. Tak nauczyłam się traktować zmiany. Jako kolejny pretekst do celebrowania życia, z dreszczykiem emocji, co tym razem mnie czeka. Trudno byłoby docenić ciepłe dni, gdyby nigdy nie marzły stopy. Czy czekałabym na jasne poranki, gdyby były pod dostatkiem 365 razy w roku?

IMG_20170924_151346

Czasami zakładamy swoją codzienność jak zeszłoroczne buty. Opieramy się zmianom, choć są nieuniknione i nieodzowne, byśmy znów czuli, że żyjemy pełnią życia, komfortowo. Stawiałaś na wygodę, teraz łakniesz kobiecości i elegancji. Już nie czujesz się sobą w starych rozwiązaniach, ale masz je na wyciągnięcie ręki, a szukanie nowych wymaga wysiłku i przejęcia inicjatywy. Jeśli nigdy nie chodziłaś  szpilkach, początki mogę być niezdarne, a ty niepewna.

„Niewykluczone, że będziesz musiał zacząć robić coś innego lub w inny sposób albo ogóle przestać coś robić. (…) Ludzie kontynuują realizację różnych pomysłów, bo skoro wcześniej się do tego zobowiązali, uważają, że muszą je dokończyć za wszelką cenę.” Brian Tracy

zmiany

Dlaczego boimy się zmian? Lęk przed stratą silniejszy niż wizja zysku

„Wielką motywacją w życiu pozostaje dążenie do zysku. Drugim ważnym elementem motywacji jest obawa przed stratą. Psychologowie twierdzą, że obawa przed stratą bywa nawet dwa razy silniejsza niż dążenie do zysku. (…) Ludzie układają swoje plany życiowe, dopasowując je do swoich obaw. Akceptują pracę poniżej swoich możliwości, jeśli tylko mają pewność kontynuacji tej pracy. Pozostają w relacjach, w których są nieszczęśliwi, żeby tylko nie zaryzykować życia samemu.” Brian Tracy

Marta Szyszko

IMG_20170924_144533

na podstawie:

zmiany

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments