Takeitizi.pl

kobiece slow life

czystek
Zdrowie

Czystek – zioło zamiast paracetamolu

Napar z czystka mogą pić już niemowlęta, które ukończyły trzeci miesiąc życia. To zioło o niesamowitych właściwościach leczniczych pochodzi z Grecji i Wysp Karaibskich. Dlaczego warto  włączyć czystek do codziennej diety? 

Dzięki dużej zawartości polifenoli, czystek wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne, a także przeciwgrzybiczne.

Ponieważ działa przeciwbólowo i zwalcza grypę, można spokojnie zastąpić nim nafaszerowane chemią zestawy z paracetamolem, dostępne w aptece. Czystek można popijać profilaktycznie, aby wzmocnić system immunologiczny i tym samym ochronić organizm przed przeziębieniami, czy infekcjami.

Czystek jest też odpowiednim ziołem dla alergików, dzięki swemu działaniu antyhistaminowemu. Długofalowo może łagodzić alergie, gdyż pozytywnie wpływa na florę bakteryjną organizmu, wypłukuje toksyny, a także usuwa metale ciężkie z organizmu, w tym kadm, którym zatruci są palacze.

Czystek zwiększa gęstość kości, chroni przed chorobą niedokrwienną serca, przynosi ulgę w trakcie infekcji żołądkowo – jelitowych.

Pomaga także zwalczyć boreliozę, hamuje rozwój półpaśca i wirusa opryszczki.

Jednym z najważniejszych działań czystka jest ochrona przed nowotworami, między innymi: płuc, żołądka, jelit, przełyku, trzustki, wątroby, gruczołu sutkowego, prostaty, czy skóry.

Do przygotowania naparu wystarczy jedna łyżeczka ziół zalana wrzątkiem w kubku. Następnie należy parzyć czystek przez 10 minut, można dosłodzić go miodem, cytryną lub sokiem malinowym i pić co najmniej 3x dziennie.

Czystek nie ma żadnych skutków ubocznych i w przeciwieństwie do zielonej herbaty, nie zawiera substancji pobudzających, takich jak teina, dlatego sprawdza się także u dzieci.
Zamów czystek w dobrym sklepie zielarskim (zwróć uwagę, by w mieszance znajdowały się kwiaty i listki, a nie gałęzie). Jeden napar możesz zalewać wrzątkiem kilkakrotnie, co zwiększy jego dobroczynne działanie.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments