Takeitizi.pl

kobiece slow life

muzeum w Sztutowie
Podróże

Co warto zwiedzić w Pomorskim? Muzeum w Sztutowie

Mówi się, że śmierć wielu to statystyka, a cierpienie jednostki – tragedia. Muzeum w Sztutowie ukazuje najokrutniejsze oblicze II WŚ. Ukazuje je z perspektywy jednostkowych przeżyć, osób z pozoru takich jak my, którym wolność została gwałtownie odebrana, które przetrwały, a potem próbowały wieść normalne życie. Osób, które często przyznawały, że szybka śmierć była wyczekiwanym wybawieniem.

Wojna kojarzy się z czołgami, ze zburzonymi miastami i zabytkami, ze swastyką, mundurami. Po wizycie w muzeum Stuthoff objawi się nam jako cierpienie jednostek, głód, upokorzenie, niepewność, bezsilność, brak nadziei i jedyna droga ku wolności, która wiedzie przez komin.

Komora gazowa i krematorium

IMGP9957

IMGP9960

IMGP9958

Na usta ciśnie się jedno pytanie – jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los i – dlaczego? A może najgorsze – czy i w tym przypadku historia będzie się powtarzać?

IMGP9959

Opaleni turyści, których żołądki są pełne, a poczucie bezpieczeństwa niezachwiane, maszerują beztrosko z aparatami przewieszonymi przez ramię,  kontrastując z niemożliwym do udźwignięcia ciężarem historii.

IMGP9964

IMGP9968

Po „spacerze” obozem koncentracyjnym w Stuthoff trudno nam będzie tak po prostu wrócić do normalnego funkcjonowania, bo obrazy zostają w głowie, uruchamiają wyobraźnię, nie możemy sobie odtłumaczyć – to tylko film science – fiction. Zdarzyło się naprawdę.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

IMGP9956

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments