Takeitizi.pl

kobiece slow life

kobieta na trawie
wellness

Co podkopuje twoją pewność siebie? 5 destrukcyjnych czynników

Krytyka

Często możemy usłyszeć negatywną ocenę pod swoim adresem. Nie tylko jako dzieci, które inni stosownym wychowaniem próbują nakierować na „odpowiednie” tory, ale także w dorosłości, gdy nie spełniamy cudzych oczekiwań, bywamy poddawani temu samemu mechanizmowi…

Jeśli ktoś za szczyt prestiżu uważa pracę na etacie w stabilnej firmie, to przedsiębiorcę może nazwać – wariatem, artystą, kimś nieambitnym lub nie myślącym poważnie o życiu. Do tego dochodzą role płciowe – jeśli mężczyzna oczekuje, że kobieta stworzy mu ciepły dom, a ambicje odłoży na bok, każdy sukces skwituje chłodnym milczeniem lub konstatacją – ale syf w tym domu, nie da się wytrzymać (ale sam za mopa nie chwyci!)

Krytyka odbiera nam pierwszy składnik poczucia własnej wartości, czyli bezwarunkową akceptację samego siebie. Na szczęście, gdy wiemy dokąd zmierzamy, przestajemy sugerować się cudzymi opiniami i wykreślamy z otoczenia osoby, które próbują ściągnąć nas w dół lub dostosować do swojej wizji.

Bezsilność i bierność

Często boimy się zrobić krok do przodu, bo może się to skończyć porażką, jeśli dopiero zaczynamy, a inni pukają się w czoło na wieść o naszych planach, chcemy uniknąć kolejnej fali dezaprobaty i kpiny. Nie podejmujemy więc próby, bo tak jest bezpiecznie. Bezpiecznie, a jednocześnie słabo, bez uczucia flow, bez brania odpowiedzialności za swoje błędy i sukcesy. Kiedy przestajemy bać się porażki, każdemu możemy odpowiedzieć – tak, to nie było trafne rozwiązanie, ale było moje i wiele mnie nauczyło, jestem coraz bliżej, a przede wszystkim jestem w drodze ku czemuś większemu. W takich warunkach kwitnie poczucie własnych możliwości, a to kolejny składnik naszej samooceny.

Brak celu

Jeśli myślisz, że pieniądze są odpowiedzią na wszystkie twoje bolączki, to tylko (a może aż) na jedną – brak poczucia bezpieczeństwa. Każda osoba, nawet ta, której manna leci z nieba musi mieć poczucie celu. Dlatego jeśli wykonujesz dzień po dniu pracę, z której celami się nie identyfikujesz, spełniasz cudze marzenia w zamian za pakiet medyczny, może zabraknąć ci tego czegoś. Poczucie celuspełnienia i bezpieczeństwa to kolejne składowe samooceny, dlatego nie osiadaj na laurach. To, co dziś daje ci flow, jutro może okazać się nieadekwatne do priorytetów, wartości, nie obawiaj się zbaczać z utartej ścieżki, ustanawiać nowych celów.

Odrzucenie

Jednym z istotnych zadań budowania życia wedle własnego scenariusza jest zrobienie miejsca dla osób, które będą nas rozumieć, dzielić pasje, wspierać. Często wymaga to od nas zamknięcie drzwi przed każdym, kto ma nieszczere zamiary. Na początku możemy poczuć się samotni – poczucie przynależności to kolejny składnik poczucia własnej wartości, ale pamiętaj, by nie stawiać na ilość i nie bać się samotności. „Kiedy nieodpowiedni ludzie opuszczą Twoje otoczenia, zaczną dziać się magiczne rzeczy i pojawią się na ich miejsce nowi.”

Brak asertywności

Mówi się, że to nie pozbycie się toksycznych ludzi jest najtrudniejszym zadaniem, ale pozbycie się poczucia winy z tego powodu. Szkoda, że natarczywe osoby, które wchodzą z butami w nasze życie i nie znają słowa nie, nie przejawiają podobnych skrupułów. Nie daj sobą manipulować, nie daj się namówić na coś, na co nie masz czasu ani ochoty i czuj się dobrze! Asertywność to ostatni ważny element, budujący samoocenę.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments