Takeitizi.pl

kobiece slow life

jak dożyć starości w dobrej formie
Lifestyle

Chcesz żyć długo? Sprawdź, czego powinnaś unikać

„Brutalna prawda związana ze starzeniem się – wyobraźmy sobie, że jest to pojazd – jest taka, że ma jedynie pedał gazu, a istnienie hamulca dopiero trzeba odkryć. Dlatego cała sztuka polega na tym, żeby powstrzymywać się od ciągłego wciskania tego pierwszego, bo w ten sposób tylko coraz bardziej przyśpieszamy. Przeciętny mieszkaniec zachodnich krajów nieustannie trzyma nogę na gazie i wciska go zdecydowanie zbyt mocno, żyjąc szybko i intensywnie.”

Chcecie dowodu? Poprosiłam o egzemplarz książki do recenzji kobiety przedsiębiorczej, z którą wywiad przeczytałam na jednym z niszowych portali, więc wysnułam wniosek, że ta osoba chętnie współpracuje z blogerami.

Po tygodniu dostałam odpowiedź, że nie ma nawet kiedy wysłuchać szkolnych wrażeń swoich dzieci, ponieważ żyje tak intensywnie, dlatego mam kontaktować się bezpośrednio z wydawcą. Tak też zrobiłam, ale jak mam tym wszystkim kobietom, które podobnie, jak ja, codziennie gotują świeży obiad, świecić przed oczami czyimiś sukcesami, skoro zostały zbudowane kosztem codzienności, a także zdrowia i zwiększenia szansy na długowieczność?

Czego powinnaś unikać, jeśli chcesz żyć długo?

Egzystencji pozbawionej celu

„Tonio – sardyński stulatek, żyje po to, by pracować. – Tak naprawdę nie potrzebujemy tej krowy, którą dzisiaj ubiłem. Połowa mięsa jest dla syna, a większością pozostałej części obdzielę sąsiadów. Ale gdyby nie zwierzęta i wysiłek, które trzeba włożyć w ich utrzymanie, siedziałbym w domu i nic nie robił. Nie miałbym w życiu celu.”

Stresu i zamartwiania się na zapas

„Usłyszałem od niego właściwie to samo, co od innych stulatków: na śniadanie pił kozie mleko, codziennie pokonywał dziesięć kilometrów piechotą i uwielbiał pracować. Przez całe życie wstawał wcześnie rano i całe dnie spędzał na pastwiskach. (…) – Moja żona zajmowała się domem, a ja zajmowałem się polem. – A niby czym miałbym się martwić na polu? Zawsze starałem się pamiętać, że gdy spotyka cię w życiu coś dobrego, to powinieneś się z tego cieszyć, bo nic nie trwa wiecznie.”

Oddalenia się od natury

Co łączy stulatków z niebieskich stref, czyli rejonów Europy i świata, gdzie wielu mieszkańców dożywa sędziwego wieku? Swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu, zgodnie z porami roku. Nie tylko przebywają na słońcu, wciąż zażywając umiarkowanego ruchu i wysiłku, ale też spożywają to, co sami wyhodują – głównie owoce i warzywa, wypiekany samodzielnie chleb, mięso raz w tygodniu i od święta.

Rozpadu rodziny

Stulatkowie z niebieskich stref sporo czasu spędzają z rodziną. Czują się potrzebni, pomagają przy prawnukach i mają drobne obowiązki domowe. Pozostają aktywni. Biesiadowanie przy stole, wokół którego zasiada wielopokoleniowa rodzina, to dla nich priorytet. W zmiennej i niepewnej rzeczywistości, wzajemne wsparcie, miłość i troska, pozwalają im zachować poczucie bezpieczeństwa i spokój. Jeśli masz oparcie w rodzinie, szanuj to i nie pozwól, by większa pensja, awans w innym mieście, odebrały ci ten ważny element szczęśliwego, długowiecznego życia.

Pędu donikąd

„Wolniejsze tempo, oprócz tego, że pozytywnie wpływa na zdrowie, ubogaca życie, łączy w sobie bowiem wiele innych lekcji długowieczności: właściwe odżywianie się, kontakty z przyjaciółmi, duchowość, dbanie o rodzinę, znalezienie celu. Na ogół wysoko cenimy życie zawodowe, cenimy tych, którzy są ciągle czymś zajęci.”

Pewna stulatka imieniem Rafaella, powiedziała: „- Życie jest zbyt krótkie, nie pędź tak, bo go nie zauważysz.”

„Oto paradoks. W kulturze Zachodu osiągnięcia, status i stan posiadania są otoczone wręcz nabożną czcią, ale wymagają mnóstwa czasu.”

Stąd potem próba „kupienia” sobie odrobiny powolnego życia, poprzez zarezerwowanie wakacji na Bali, z których wracamy nieszczęśliwi, z poczuciem pustki, bo miały nas dopełnić, być zwieńczeniem nadgodzin spędzonych w pracy, a wywołały rozczarowanie. Stąd uganianie się za szczęściem, bo mamy na nie tylko piętnaście minut w piątek, po 21.00. To tak nie działa…

Marta Szyszko

Cytaty pochodzą z:

 jak-żyć-długo1

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments