Takeitizi.pl

kobiece slow life

wellness

Gdy chcemy od życia za dużo, niczym się do końca nie napawamy

Życie jest logiczne. To, o co w życiu dbamy, co pielęgnujemy, mamy w dobrej kondycji. Czasem trzeba wybierać między różnymi wartościami. Czasem kariera sprawia, że brakuje nam czasu dla rodziny, a kiedy indziej czas poświęcony rodzinie sprawia, że musimy wykonać mniej projektów. Bo choć wmawia się nam, że możemy mieć wszystko, to z pewnością nie wszystko w tej samej kondycji.

Co innego deklaracje, a co innego prawdziwe życie. Co innego plany, a co innego efekty sprawdzone na własnej skórze, które często odbiegają od ideału. Ufaj nie temu, co inni mówią, ale temu, co robią. Nie ufaj ich deklaracjom, ale obserwuj efekty. Możesz być pewna tylko co do tego, co sprawdziłaś na własnej skórze.

Szczęście to życie w zgodzie z kluczowymi wartościami

Ludzie naprawdę cenią to, na co poświęcają czas, co wybierają spośród innych możliwości.

„Dopiero w sytuacji, gdy trzeba dokonać wyboru między dwiema z pozoru równorzędnymi możliwościami, ujawniamy prawdziwe, indywidualne preferencje. (…) A oto przykład, jak podobne uznawane wartości, jednakże inaczej uszeregowane pod względem ich znaczenia, czynią dwie osoby odmiennymi. Wyobraźmy sobie dwóch mężczyzn, Billa i Toma. Obaj cenią w życiu głównie trzy sprawy: rodzinę, zdrowie i udaną karierę zawodową. Jednakże porządek, hierarchia owych wartości jest u nich inna.

Dla Billa najważniejsza jest rodzina, potem zdrowie, a na trzecim miejscu praca. Rodzinę stawia ponad zdrowie i karierę, a zachowanie zdrowia liczy się dlań bardziej od sukcesów zawodowych. Kiedy tylko przychodzi mu przeznaczyć na coś wolny czas, przeznacza go na sprawy rodzinne.

Tom ceni to samo, tyle że w innej kolejności. W jego wypadku układ jest następujący: udana kariera, rodzina i zdrowie. Sukces zawodowy stawia ponad dobro rodziny, która wszak ma dla niego większe znaczenie od kwestii zdrowotnych.” Brian Tracy

Dwie osoby o sprzecznych wartościach kluczowych mogą się nawzajem nie rozumieć. Osoba, dla której największa wartością jest rodzina, może być zawiedziona, gdy odniesie porażkę na polu zawodowym, ale przejdzie jej, jak zrobi obiad dla bliskich. To, co robi komuś z boku, dla kogo najważniejsza jest kariera, może wydawać się mało ambitne, staroświeckie, nudne, nie na czasie. Z kolei osoba, dla której rodzina jest największą wartością, nie rozumie, jak można spędzać długie godziny w pracy. Żaden sukces nie wynagrodzi jej przegapionych, beztroskich chwil.

„Hierarchia wartości u osób samotnych bywa często odmienna od tej u ludzi po ślubie, mających dzieci. U tych pierwszych, nieobarczonych odpowiedzialnością za rodzinę, często podstawowe znaczenie mają takie sprawy jak kariera, znajomi, podróże, rozrywki, sport, itd. Po założeniu rodziny układ wartości zmienia się drastycznie. (…) Organizując własny czas i ustalając priorytety, należy przemyśleć, kim tak naprawdę jesteś i co jest dla ciebie najważniejsze.” B.Tracy

To, co ważne dla jednej osoby, dla drugiej z odmiennymi wartościami, może być zwykłą stratą czasu. To, co dla jednej osoby jest priorytetem (wynik, sukces), dla innej może być karą, jeśli po drodze przegapiła to, co dla niej najważniejsze. Nie jest istotne to, czy inni nas rozumieją, podziwiają, ale na ile znamy siebie i na ile działamy w zgodzie z sobą. Najgorsze, co można zrobić, to ulegać cudzym oczekiwaniom, hołdować narzuconym wartościom, wyrzucać sobie, że źle się wybrało, choć wybór uszczęśliwia, nawet jeśli nie gwarantuje prestiżu i uznania. Kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni, nie potrzebujemy desperacko potwierdzenia od innych.

Wyłącznie wówczas, kiedy to, co robisz, i to, w co wierzysz, pasuje do siebie jak dłoń do rękawiczki, można czuć się naprawdę szczęśliwym człowiekiem. Z drugiej strony sprzeczność w tej mierze, brak spójności pomiędzy działaniami, a tym, w co się wierzy, prowadzi do stresu, przygnębienia, rozczarowań. Czyniąc cokolwiek, co jest sprzeczne z naszymi głębokimi przekonaniami, odczuwamy napięcie i doświadczamy wewnętrznego konfliktu.” B. Tracy

Napięcia doświadczamy także wtedy, gdy chcemy realizować wszystkie wartości w perfekcyjny sposób. Gdy narzucamy za duże tempo, zbyt wiele wymagamy od siebie. Trudno docenić to, co się ma, gdy ciągle wydaje się, że to nie wystarczy. Trudno wtedy o zadowolenie z siebie, które jest na wyciągnięcie ręki. Warto być minimalistką w wyborze kluczowych wartości. Bo jak chcemy od życia za dużo, niczym się do końca nie napawamy.

Marta Szyszko

cytaty z: B.Tracy „Zarządzanie czasem”, wyd. Muza, 2006

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments