Takeitizi.pl

kobiece slow life

bez tego nie będziesz szczęśliwa
wellness

Bez czego nigdy nie zbudujesz szczęścia?

 „Żyjemy w czasach największej obfitości w dziejach ludzkości, a jednak poziom szczęścia nie rośnie równie szybko jak dobrobyt. Wręcz przeciwnie.” Może szukamy go nie tam gdzie trzeba? Szczęścia nie zbudujesz na cudzym nieszczęściu – tak mawia przysłowie, a jak do tego odnoszą się psycholodzy? O jakie sfery życia zawodowego i osobistego powinniśmy zadbać, by szczęście stało się codziennością, a nie rzadkim gościem?

Pozytywne emocje

Radość, bezpieczeństwo, odprężenie, satysfakcja, uznanie, spokój, spełnienie… W jakich okolicznościach tak się czujesz? Podróżując, uprawiając sport, pisząc blog, spacerując po lesie? Zadbaj, by okazji do doświadczania takich emocji było jak najwięcej w Twoim życiu!

Zaangażowanie

„Kiedy w pełni angażujesz się w projekt, zadanie, sytuację, możesz doświadczyć niezwykłego stanu zwanego flow. Dzieją się rzeczy niezwykłe. Tracisz poczucie upływającego czasu, całkowicie koncentrujesz się na teraźniejszości i czerpiesz z tego dużo satysfakcji.” Jak widać trudno osiągnąć szczęście bez życiowej pasji lub pracy, która pasjonuje nas do tego stopnia, że zyskujemy dodatkowe 5 dni w tygodniu na szczęśliwe życie. Nawet najwspanialsza pasja może zamienić się w rutynę, jeśli przestajemy się rozwijać, próbować nowych wyzwań, dlatego odważnie opuszczajmy swoją strefę komfortu psychicznego.

Pozytywne relacje

Są osoby, z którymi możnaby konie kraść, iść na przysłowiowego papieroska, które robią nam niesamowite niespodzianki, do których możemy dzwonić o każdej porze i wiemy, że ta rozmowa z miejsca odmieni nasze nastawienie. Takim osobom rób w swoim życiu jak najwięcej przestrzeni. Nie ulegaj presji rodzinności, nie musisz poświęcać życia na sztywne obiadki u teściów, bo tak wypada. Jeśli jakieś spotkania wnoszą do Twojego życia jedynie chaos i burzą spokój, idź swoją drogą i zmieniaj niezdrową tradycję. Żadna tradycja nie usprawiedliwia okrucieństwa. Jeśli nie jesteś traktowana z szacunkiem, nie pchaj się w gniazdo szerszeni. Nie musisz nikomu wypełniać czasu i organizować niedzielnego popołudnia. Każdy dorosły powinien mieć własne, satysfakcjonujące życie, a spotkania powinny być dobrowolne, sprawiać obopólną przyjemność. Te relacje, które można, warto uporządkować, te które nas wyniszczają najlepiej ograniczyć lub uciąć.

Sens

Często to, co nadaje naszemu życiu najwięcej sensu, może nie przynosić profitów finansowych. Wiele kobiet prowadzi jednoosobowe firmy, w których na początku ledwo zarabiają na koszty. Ale samo działanie, rozwój, spotkania z ludźmi, pomaganie innym sprawiają, że ich życie jest o wiele szczęśliwsze, niż gdyby porzuciły czasochłonne zajęcie, bo i tak się nie opłaca w nie angażować. Kto wie czy z czasem pasja, pozwalająca dorobić na waciki, nie zamieni się w dochodowy biznes? Cokolwiek czyni Twoje życie pełnym sensu, a Ciebie częścią większej całości, angażuj się w to całym sercem.

Osiągnięcia

„Każdy człowiek chce coś osiągnąć. Nauczyć się czegoś. Osiągnąć cel. Wygrać coś. Osiągnięcia to piąty element, który sprawia, że kwitniemy i żyjemy w pełni. Uwaga! Łatwo wpaść w pułapkę osiągnięć. Na przykład wspinać się po drabinie kariery i przekonać po latach, że drabina jest przystawiona do niewłaściwej ściany lub że koszt tej wspinaczki okazał się zbyt wielki. Pamiętaj – spełnienie ma dotyczyć Twoich marzeń, misji, celów. Nawet jeśli zupełnie nie przystają do tego, co twierdzą wszyscy wokół Ciebie, choćby najbliżsi.”

Marta Szyszko

na podstawie:

Mamy-wracamy

foto: http://www.splitshire.com/

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments