Takeitizi.pl

kobiece slow life

IMGP2992
wellness

Aby uwolnić się od przeszłości, zaakceptuj ją

Ile trwa teraźniejszość? Dokładnie 3 sekundy, wszystko co wydarzyło się wcześniej należy do przeszłości. Problemem niektórych ludzi jest to, że nieustannie w niej przebywają, tracąc kolejne szanse, świeżość chwili, ostrość widzenia:

„Jedni usiłują ukoić swój żal w bezproduktywnym gdybaniu: „Gdybym powiedziała mu, że go kocham, byłby teraz ze mną, nie z Jolką”. Inni rozpatrują całe alternatywne scenariusze dotyczące przeszłości.

Takie rozważania stają się groźną alternatywą dla prawdziwego świata. Konkurują z nim i bardzo często wygrywają!

Twoje wspomnienia dotyczące pewnych wydarzeń zniekształcają się pod wpływem późniejszych informacji i przemyśleń. To naturalny i nieszkodliwy proces, o ile nie próbujesz na niego wpływać, chcąc z premedytacją zakłamać rzeczywistość.”

Aby uwolnić się od przeszłości zaakceptuj ją

Zewsząd otaczają nas chodzące ideały – idealne związki, lekkie, bezproblemowe życie znajomych w mediach społecznościowych, urodzeni szczęściarze i ludzie sukcesu. Tylko, że nie wiemy całej prawdy, nie słyszymy kłótni tych idealnych par, rys na ich związku, matek, które tracą cierpliwość do dzieci, by powiedzieć im okropne rzeczy, a po chwili bić się w pierś i przepraszać. Nie wiemy, jaki trud podjęła osoba, która dziś może pochwalić się sukcesami i z czego musiała w życiu zrezygnować, by zrobić miejsce na ten sukces. Lubimy historie z happy endem i sami najchętniej tylko takie byśmy tworzyli, a jak się nie uda, sprzedajemy innym na Facebooku kompensujące pozory.

„Prawda bywa dobra lub zła, łagodna lub okrutna, miła lub nieprzyjemna, wspaniała lub kłopotliwa, pachnąca lub cuchnąca, chwalebna lub godna potępienia, ale jednego nie można jej odmówić: jest prawdziwa. To, co obiektywnie się wydarzyło, jest tą prawdą, której nie możesz zaprzeczyć. Możesz próbować wymazać ją z pamięci, ale konsekwencje pozostaną. Zaklinanie przeszłości i  próby manipulowania nią są tylko narkotykiem, którego pragniesz, żeby zapomnieć o swojej odpowiedzialności za teraźniejszość.”

Jak traktować swoją przeszłość, by dała konstruktywne podwaliny dla teraźniejszości?

„,Wiele decyzji musiałeś podjąć, żeby znaleźć się tu, gdzie jesteś. I robić to, co robisz. I mieć teraz takie, a nie inne możliwości wyboru dalszej drogi.”

Ja dziś nie zapalałam zniczy, nie tłoczyłam się na cmentarzach, nie jechałam wielu kilometrów, by brać udział w wielkich przygotowaniach do wielopokoleniowego obiadu, z prostego powodu. Tak jest dla mnie lepiej, tak czuję się bezpiecznie. Wiem, że poświęcanie się kończy się bólem głowy i utratą hektolitrów energii, którą dziś bardziej hołubię i ostrożnie wydatkuję.

Wczorajszy wieczór był magiczny. Dzieciaki z trupimi czaszkami na policzkach biegały po osiedlu, rozbawiając ludzi swoim: cukierek albo psikus, życząc im wesołego Halloween. Potem rozpakowywały cukierki i do bólu brzucha jadły jeden za drugim.

Nie doświadczyłabym tej wspólnoty z sąsiadami, gdybym zdecydowała się na wspólnotę z korkami ulicznymi i osobami, które mają do mnie chłodny dystans.

„Doświadczenia, które zebrałeś, pozwalają ci lepiej ocenić sytuację  w celu podjęcia właściwej decyzji.”

Lubię ten spokój w sobie. Czuję go, bo jest konsekwencją mojej decyzji, która na pierwszy rzut oka wydawała się przesiąknięta egoizmem, ale koniec końców wyszła wszystkim na dobre.

„Bagaż, który masz ze sobą, może ograniczać twoje możliwości wyboru, ale może też stanowić kapitał do wykorzystania w skutecznym działaniu.”

Marta Szyszko

Na podstawie:

teraz-jak-juz-dzis-zmienic-jutro

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments