Takeitizi.pl

kobiece slow life

kaboompics.com
wellness

9 postaw, którymi możesz zainspirować się od silnych psychicznie ludzi

Psychoterapeutka Amy Morin stworzyła listę 13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie. Przedstawiam 9 punktów, które szczególnie przypadły mi do gustu.

Nie tracą czasu na użalanie się nad sobą

Nie mają genu ofiary. Zamiast tracić czas na narzekanie, biorą życie w swoje ręce z pełną świadomością, że inni ludzie nie zawsze są fair, a trudne okoliczności są nieodzowną składową codzienności. Zamiast skupiać się na tym, czego nie można zrobić, koncentrują się na tym, co zrobić się da.

Nie pozwalają innym przejąć kontroli

Zamiast pytać – jak on mógł mi to zrobić?, podejmują decyzję, jak zamierzają się z tym czuć, wyznaczają granice, asertywnie informują innych o konsekwencjach ich postępowania. Zamiast szukać winy u innych, skupiają się na rozwiązaniach, które drzemią w nich samych. Dają bezinteresownie i nie oczekują rekompensaty. Nie przyjmują pomocy od osób, u których zaciągaliby jednocześnie dług wdzięczności i narażali się na oddanie władzy nad swoim życiem.

Nie tracą energii na rzeczy, na które nie mają wpływu

Nie poświęcają energii na zmianę drugiego człowieka. Wyciągają wnioski z zachowań innych i na tej podstawie podejmują decyzję, czy ktoś wart jest ich czasu, zaufania, wspólnych planów. Nie mają wpływu na to, jak inni ich traktują, ale mają wpływ na to, czy spędzają z nimi czas.

Nie boją się zmian

Są elastyczni. Wiedzą, że marzenie sprzed miesiąca mogło się zdewaluować lub przybierze nieco inną formę niż w początkowych wyobrażeniach. Zamiast kurczowo trzymać się utartych i z pozoru bezpiecznych rozwiązań są elastyczni i wierzą, że zmiana uczyni ich życie pełniejszym, bardziej autentycznym, ciekawszym. Dopuszczają zmianę w innych i w sobie, nie opierają związku na wyobrażeniach o drugiej osobie sprzed 10 lat.

Ryzykują utratę sympatii, jeśli muszą stanąć w obronie swoich wartości

Są mili i skłonni do współpracy, gdy nie stoi to w sprzeczności z ich dobrostanem. Nie obawiają się utraty sympatii lub zasmucenia kogoś, jeśli sytuacja tego wymaga. Mają świadomość, że ich szczęście, rozwój, potrzeby są równie ważne, co dobrostan innych. Nie przyjmują postawy dawcy, który wciąż zajmuje się innymi, ale nikt nie troszczy się o jego potrzeby.

Nie popełniają dwa razy tego samego błędu

Gdy pierwszy raz się sparzysz – jest to błąd, ale gdy ponownie wplątujesz się w te same okoliczności, jest to już świadoma decyzja. Wyciągają wnioski z trudnych sytuacji, nie tkwią w relacjach i układach, które im nie odpowiadają lub są dla nich destrukcyjne.  Zawsze jest jakiś wybór, a brak decyzji to też decyzja.

Nie boją się samotności

Samotność przyjmują z ulgą i radością. Otoczenie gronem osób nie jest dla nich wyznacznikiem towarzyskości czy wartości. Wiedzą, że czasem lepiej stać samotnie, niż kurczowo trzymać się cudzych kłamstw.  Nie trzymają się czegoś, co od dawna uwiera z lęku, że nie spotka ich nic lepszego.

Nie oczekują natychmiastowych efektów

Gdy podejmują decyzję o zmianie jakiejś sfery swojego życia, np. rozwoju biznesu, mają świadomość, że nabycie nowych umiejętności i zawojowanie rynku wymaga czasu. Wszystko co ma długo trwać, musi też długo powstawać.

Nie zniechęcają się pierwszym niepowodzeniem

Trudność traktują jako wyzwanie i próbują do tego momentu aż zrobią coś dobrze i poczynią postępy. Dają sobie kolejne szanse, wiedzą, że nieważne ile razy upadną, kluczowe, by podnieśli się o jeden raz więcej.

Marta Szyszko

źr: http://www.amymorinlcsw.com/mentally-strong-people/

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments