Takeitizi.pl

kobiece slow life

DSC_0095
Relacje

9 niepokojących sygnałów, że oddajesz innym kontrolę nad własnym życiem, nie zdając sobie z tego sprawy

Pozwalasz wzbudzać w sobie poczucie winy, mimo że nic złego nie zrobiłaś

Jeśli zmieniasz decyzję, gdy ktoś próbuje grać na twoich uczuciach, oddajesz mu kontrolę nad swoim życiem. Powiedz, że nie zgadzasz się z rozmówcą, nie poczuwasz do winy, nie uznajesz jego krytyki i bądź wierna swojej pierwotnej decyzji.

Pozwalasz, by cudze opinie przesądzały o tym, jak czujesz się ze sobą

Czekasz na potwierdzenie ze strony innych, że to, co robisz, jest słuszne, wartościowe. Dlaczego w tej kwestii nie ufasz sobie? Gdy sama masz do czegoś wewnętrzne przekonanie, cudza dezaprobata tobą nie zachwieje, a aprobata nie będzie nieodzowna, by przeć do przodu. Nie możesz jednocześnie wyciskać z życia tego, co najlepsze i skupiać się na zadowalaniu wszystkich dokoła.

Bardzo się starasz, by uniknąć krytyki

To pokłosie przekonania, że nie  jesteś wystarczająco dobra, które może wpędzać w chorobliwy perfekcjonizm. Boisz się, że gdy popełnisz błąd, będziesz spalona i się skompromitujesz, podczas gdy najczęściej zdążysz go poprawić, nim ktokolwiek zauważy niedociągnięcie. Perfekcjonizm sprawia, że wszystko zajmuje ci dużo czasu, jesteś wyczerpana, a wiele z twoich pomysłów nigdy nie ujrzy światła dziennego. Wyznacz termin, w którym nieodwołalnie pokażesz coś światu, niezależnie od tego, czy będziesz z tego w pełni zadowolona.

Nie wyznaczasz innym granic

Marnujesz czas na ludzi, którzy są ci obojętni, ponieważ nie chcesz sprawić im przykrości swoją odmową. Każda osoba, która zaproponuje ci wspólne spędzenie czasu, decyduje o tym, jak go wykorzystujesz, ponieważ nie potrafisz odmówić, stawiasz wszystkich na pierwszym miejscu, a co z tobą? Nie reagujesz, gdy ktoś cię rani, stawia w niezręcznej sytuacji, bo nie chcesz robić zamieszania, a co z zamieszaniem, które on wywołał w twoim życiu?

Pozwalasz innym wydobyć z ciebie to, co najgorsze

Ulegasz prowokacjom, pod wpływem emocji robisz i mówisz rzeczy, których żałujesz. Oddajesz w ten sposób kontrolę nad własnym życiem prowoatorom. Pozostań opanowana, asertywna i wierna swoim wartościom.

Narzekasz na to, co masz do zrobienia

Nie musisz iść do pracy, lekarza, na przyjęcie rodzinne. Brak działań pociągnie za sobą konsekwencje, ale to nadal twój wybór. Nic nie musisz, a wszystko możesz, ty decydujesz, co robisz ze swoim czasem.

„Źródłami bardzo szkodliwych (i popularnych) Gremlinów są dwa czasowniki: „muszę” oraz „powinienem”. (…) „Wszyscy powinni być dla mnie mili.” Prof. Steve Peters

Gdy spotkasz kogoś, kto nie odwzajemni twojego miłego usposobienia, pod wpływem tego przekonania poczujesz się urażona, sfrustrowana i zła.

„Zamieniając „powinni” na „mogliby”, otrzymasz pogląd, z którym łatwiej będzie ci się pogodzić: „Wszyscy mogliby być dla mnie mili, jeśli ja jestem dla nich miły.” Jeśli tak się nie stanie, nie odczujesz rozczarowania albo zaskoczenia.” Prof. Steve Peters

Słowo „mogłabym” nie wiąże się z taką presją, jak „powinnam”. Jest różnica, gdy mówisz sobie: „zawsze powinnam odżywiać się zdrowo”,  a „mogłabym zawsze odżywiać się zdrowo.”

„Należy zauważyć, że czasownik „powinienem” wyraża osąd lub rozkaz i często powoduje, iż mamy poczucie winy albo porażki; „mógłbym” wyraża szansę, możliwość, nadzieję, wybór, siłę oraz potencjał do wprowadzenia pozytywnych zmian.” Prof. Steve Peters

Chowasz urazę

Uraza nie osłabi życia osoby, do której ją żywisz, ale doprowadzi do spustoszenia w twoim. Złoszcząc się na kogoś za to, co zrobił w przeszłości, pozwalasz tej osobie zajmować przestrzeń w swojej teraźniejszości.

Wycofujesz się z działań, bo ktoś cię odrzucił

Zmiana życiowych planów po tym, jak zostałaś odrzucona, daje drugiej osobie władzę nad tym, co będziesz robić w życiu. Nawet jeśli twoje pomysły wydają się komuś nie dość ambitne, niezrozumiałe, pozbawione przyszłości, czy niegodne, realizuj je, jeśli dzięki temu się spełniasz i odnosisz sukcesy.

Próbujesz komuś udowodnić, że się myli co do ciebie

Gdy ktoś w ciebie wątpi, możesz odczuwać pokusę udowodnienia mu, że się myli. Upewnij się, że realizujesz cele dla siebie, a nie, by przekonać innych, że jesteś wartościowa.

Marta Szyszko

DSC_0095

na podstawie:

Psychology Today „10 Signs You’re Giving People Too Much Power Over Your Life”

paradoks-szympansa-przelomowy-program-zarzadzania-umyslem-nowa-edycja

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments